Byli ambasadorowie: Polska postrzegana jest jako "chory człowiek" Unii

Uprawia Nowogrodzką politykę zagraniczną. Opozycja zarzucała Czaputowiczowi że polityką zagraniczną steruje prezes PiS
"Uprawia Nowogrodzką politykę zagraniczną". Opozycja zarzucała Czaputowiczowi, że polityką zagraniczną steruje prezes PiS
Źródło: tvn24

29 byłych ambasadorów powołało Konferencję Ambasadorów RP, której celem ma być analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. W poniedziałkowym oświadczeniu dyplomaci krytykują politykę zagraniczną rządu Prawa i Sprawiedliwości, podkreślając, że zmierza ona do marginalizacji pozycji Polski w Unii Europejskiej.

Dyplomaci, podpisani pod oświadczeniem, w minionych latach pełnili służbę w najważniejszych polskich placówkach dyplomatycznych m.in. w USA, Rosji, Kanadzie, Hiszpanii, Belgii, Watykanie, w polskich przedstawicielstwach w Unii Europejskiej i NATO. Podkreślają, że powołanie Konferencji Ambasadorów RP to wyraz ich troski o przyszłość Polski na arenie międzynarodowej.

"Powołujemy Konferencję Ambasadorów RP, zgromadzenie byłych przedstawicieli RP, którego celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji" - wyjaśniają autorzy.

Jak dodają, ich celem jest dotarcie do szerokiej opinii publicznej. Jednocześnie dyplomaci podkreślają, "że polityka zagraniczna to wyraz interesów Państwa a nie interesów partii rządzącej".

PRZECZYTAJ OŚWIADCZENIE O POWOŁANIU KONFERENCJI AMBASADORÓW RP

"Chory człowiek Unii Europejskiej"

Autorzy oświadczenia zwracają między innymi uwagę, że trzy lata temu Polska była jednym z sześciu najbardziej wpływowych członków Unii Europejskiej oraz "wiarygodnym sojusznikiem w strukturach NATO".

"Dzisiaj Polska postrzegana jest jako 'chory człowiek Unii Europejskiej', nieprzewidywalny członek NATO, kraj skłócony z niegdyś zaprzyjaźnionymi państwami" - stwierdzono w piśmie. "Od końca 2015 roku partia rządząca ma do polityki zagranicznej stosunek instrumentalny i lekceważący, a rola Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest konsekwentnie degradowana" - wskazują autorzy oświadczenia.

W dalszej części dokumentu byli ambasadorowie zauważają, że "działanie oparte wyłącznie na zasadzie egoizmu narodowego, odrzucanie potrzeb innych państw i elementarnej zasady sojuszniczej solidarności spowodowało już serię niepowodzeń i konfliktów dyplomatycznych".

Zdaniem sygnatariuszy oświadczenia "Polska w oczach partnerów staje się państwem, które nie gwarantuje stabilności prawa, a w miejsce zachodniej wspólnoty wartości wprowadza atmosferę etnicznej nienawiści i ksenofobię".

Jak twierdzą dyplomaci, polityka "dobrej zmiany" i "łamanie praworządności w Polsce współgrają z celami strategicznymi Rosji, jakim jest doprowadzenie do rozpadu Unii Europejskiej i NATO". Według nich Polska jest powoli marginalizowana w Unii Europejskiej i nie ma wpływu na wiele kluczowych, bieżących spraw, które rozgrywają się w obrębie UE.

"Nie dajmy się wypchnąć z Unii Europejskiej"

Byli ambasadorowie oceniają również, że pogarsza się bezpieczeństwo Polski. Wskazują między innymi na liczne opóźnienia w procesie modernizacyjnym Sił Zbrojnych RP. Przywołują także nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zdaniem autorów, krok ten może spowodować zablokowanie środków finansowych z USA, które umożliwiają stacjonowanie amerykańskich żołnierzy w Polsce.

"Polityka zagraniczna nie może być propagandowym dodatkiem do polityki wewnętrznej" - podkreślają dyplomaci.

"Nie dajmy się wypchnąć z Unii Europejskiej, nie pozwólmy na osłabianie naszych więzi z NATO. Obecna zapaść zagraża polskiej racji stanu!" - ostrzegają.

Pod dokumentem, powołującym Konferencję Ambasadorów, podpisali się: Jan Barcz, Andrzej Jaroszyński, Anna Niewiadomska, Marcin Bosacki, Maciej Klimczak, Jerzy Maria Nowak, Iwo Byczewski, Michał Klinger, Piotr Nowina-Konopka, Maria Krzysztof Byrski, Tomasz Knothe, Agnieszka Magdziak-Miszewska, Mieczysław Cieniuch, Maciej Kozłowski, Piotr Ogrodziński, Tadeusz Diem, Maciej Koźmiński, Katarzyna Pelczyńska-Nałęcz, Paweł Dobrowolski, Jerzy Kranz, Ryszard Schnepf, Grzegorz Dziemidowicz, Henryk Lipszyc, Tadeusz Szumowski, Urszula Gacek, Bogumił Luft, Maria Wodzyńska-Walicka, Marek Grela oraz Piotr Łukasiewicz.

Autor: JZ//kg / Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: