Piotrowicz: naciskanie, by prezydent powołał sędziów, to nakłanianie go do złamania konstytucji

Piotrowicz: w nowych przepisach nie będzie żadnej rewolucji
Piotrowicz: w nowych przepisach nie będzie żadnej rewolucji
tvn24
Stanisław Piotrowicz o sporze wokół TK tvn24

W środę rano w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia. Z komentarzy otoczenia prezydenta i polityków PiS wynika jednak, że Andrzej Duda nie zamierza powołać trzech sędziów, których wybór TK uznał za zgodny z przepisami. Wiele emocji budzi również projekt nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, którego pierwsze czytanie ma się odbyć w czwartek.

16:35
Ustawa o TK autorstwa PiS krok po kroku
Ustawa o TK autorstwa PiS krok po krokutvn24
16:31

10 wyroków TK, które zmieniły nasze życie wg Rzecznika Praw Obywatelskich

"Wokół działalności Trybunału Konstytucyjnego toczy się obecnie ważna debata publiczna. Wiele osób pragnie dowiedzieć się więcej o tej instytucji i szuka odpowiedzi, jaki związek mają wyroki Trybunału z ich życiem codziennym. W ub. tygodniu wybraliśmy 10 spraw z ostatnich lat, w których TK orzekał na wniosek Rzecznika Spraw Obywatelskich" - napisano w oświadczeniu RPO. "Tym razem wybraliśmy 10 kolejnych ważnych wyroków TK w sprawach, do których przystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich".

1. Wyrok TK w sprawie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców wychowujących więcej niż jedno dziecko niepełnosprawne z dnia 18 listopada 2014 r. (SK 7/11).

RPO przystąpił do postępowania w sprawie skargi konstytucyjnej, w której skarżącemu, opiekującemu się trójką dzieci niepełnosprawnych z najgłębszymi dysfunkcjami, odmówiono prawa do świadczenia pielęgnacyjnego tylko dlatego, że jego żona wcześniej uzyskała to świadczenie z tytułu opieki nad ich innym niepełnosprawnym dzieckiem. Zaskarżony przepis ustawy o świadczeniach rodzinnych stanowił, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli inna osoba w tej rodzinie ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego (bądź do dodatku do zasiłku rodzinnego) na to lub inne dziecko niepełnosprawne. Trybunał Konstytucyjny uznał powyższą regulację za niezgodną z konstytucyjnym prawem rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej do szczególnej opieki państwa. W ekstremalnie trudnej sytuacji rodziny wychowującej więcej niż jedno dziecko niepełnosprawne, rezygnacja z pracy jednego rodzica (opiekuna) często może się okazać niewystarczająca, gdyż opiekun ten nie jest w stanie sprawować efektywnie opieki równocześnie nad dwojgiem, czy trojgiem niepełnosprawnych dzieci. Dlatego prawo powinno w takiej sytuacji stworzyć możliwość rezygnacji z pracy także drugiemu rodzicowi, umożliwiając mu uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego.

2. Wyrok TK w sprawie braku określenia przesłanek przedłużania tymczasowego aresztowania z dnia 20 listopada 2012 r. (SK 3/12).

RPO przystąpił do postępowania w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej braku określenia w przepisach przesłanek przedłużenia tymczasowego aresztowania po wydaniu przez sąd pierwszej instancji pierwszego wyroku w sprawie. Trybunał uznał takie rozwiązanie za niezgodne z konstytucją. Zauważył, że możliwość przedłużania tymczasowego aresztowania na podstawie zaskarżonego przepisu na kolejne sześciomiesięczne okresy jest dla sądów łatwa, ponieważ sądy zostały odciążone od wskazywania realnej potrzeby stosowania tego właśnie środka zapobiegawczego w danym postępowaniu karnym. Ponadto podkreślił, że długotrwałe – i nieprzewidywalne w odniesieniu do terminu ich zakończenia – ograniczenie oskarżonemu, w stosunku, do którego nie zostało obalone domniemanie niewinności, możliwości kontaktu z rodziną i wykonywania praktyk religijnych oraz przetrzymywanie go w niemal zupełnej izolacji od świata zewnętrznego przybiera z czasem formę nieludzkiego traktowania. Wyrok Trybunału w niniejszej sprawie nie spowodował nowelizacji kodeksu postępowania karnego. Wskazał jednak ustawodawcy kierunek koniecznych zmian przepisów oraz nałożył w istocie na sądy obowiązek uzasadniania kolejnych postanowień o dalszym stosowaniu tymczasowego aresztowania po pierwszym wyroku.

3. Wyrok TK w sprawie sposobu zaskarżenia czynności komornika dotyczącej opisu i oszacowania nieruchomości z dnia 22 stycznia 2013 r. (SK 18/11).

RPO przystąpił do postępowania w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej dłużników, z których nieruchomości komornik prowadził egzekucję. Tryb zaskarżenia czynności komornika polegającej na tzw. opisie i oszacowaniu (a zatem kluczowej czynności, którą ustala się wartość licytacyjną nieruchomości) został tak skonstruowany, że dłużnik mógł być praktycznie pozbawiony możliwości złożenia skargi do sądu – termin był liczony od dnia ukończenia szacowania, o czym w wielu wypadkach dłużnik w ogóle nie wiedział (dokumenty nie były mu doręczane). W rezultacie nie mógł się więc skutecznie sprzeciwiać np. zaniżaniu wartości nieruchomości. Trybunał Konstytucyjny uznał, że sytuacja taka jest niedopuszczalna. W konsekwencji ustawodawca „poprawił” przepisy kodeksu postępowania cywilnego w tym zakresie.

4. Wyrok TK w sprawie zwrotu nieruchomości wywłaszczonych na cele publiczne z dnia 14 lipca 2015 r. (SK 26/14).

Rzecznik poparł skargę konstytucyjną kwestionującą przepisy ustawy o gospodarce nieruchomości regulujące zwrot nieruchomości wywłaszczonych na cele publiczne (budowę dróg, linii kolejowych, budynków władz publicznych itp.). Przepisy te umożliwiały odzyskanie nieruchomości przez jej dawnych właścicieli w sytuacji, gdy grunty te okazały się dla realizacji wskazanego celu publicznego zbędne – celów tych przez lata bowiem nie zrealizowano. Obowiązujące unormowania nakładały na uprawnionych niesprawiedliwy i niczym nieuzasadniony wymóg uzyskania jednomyślnej zgody wszystkich współwłaścicieli (bądź współspadkobierców) takiej nieruchomości na jej odzyskanie. W rezultacie jedna osoba, posiadająca nawet niewielki ułamkowy udział we współwłasności, mogła wstrzymywać proces odzyskiwania takiej nieruchomości przez pozostałych. W sytuacji, gdy wywłaszczono nieruchomość, której współwłaścicielem była osoba prywatna i np. gmina (do czego mogło dojść np. w wyniku spadkobrania), zwrot takiej nieruchomości nie był w ogóle możliwy. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ułatwia odzyskanie własności osobom, którym władze publiczne odebrały ją przymusowo – ale, jak się okazało później, zupełnie niepotrzebnie, skoro założonych celów nigdy nie zrealizowano.

5. Wyrok TK w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych przez polskiego pracodawcę za granicą z dnia 28 października 2015 r. (SK 9/14).

RPO przystąpił do postępowania dotyczącego skargi konstytucyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sprawie zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownikom zatrudnionym przez tę spółkę za granicą. Organy rentowe przyjmowały stanowisko, że zaskarżony przepis rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej uzasadnia podwyższenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników delegowanych do pracy za granicą do kwoty przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia. Trybunał uznał, że zaskarżony przepis rozporządzenia wykracza poza upoważnienie ustawowe, bo w sytuacji, gdy przychód pracownika zatrudnionego za granicą u polskiego pracodawcy będzie niższy niż kwota przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, wprowadza taką modyfikację podstawy wymiaru składek, że będzie ona wyższa niż faktycznie uzyskany przychód z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

6. Wyrok TK w sprawie zakazywania wypowiedzi publicznych na temat działalności zawodowej innego lekarza z dnia 23 kwietnia 2008 r. (SK 16/07).

RPO przystąpił do postępowania w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej Kodeksu Etyki Lekarskiej, który przewidywał, że lekarz nie powinien publicznie dyskredytować innego lekarza w jakikolwiek sposób. W wyroku Trybunał uznał, że prowadziło to do nadmiernego ograniczenia wolności słowa lekarza w sposób niezgodny z konstytucyjną zasadą proporcjonalności. Zdaniem Trybunału, nie jest wystarczającym uzasadnieniem tego ograniczenia ochrona dobrego imienia i autorytetu lekarza. Ograniczenie wolności słowa, w szczególności prawa do krytyki między lekarzami, jest uzasadnione potrzebą ochrony zdrowia, w tym budowania zaufania pacjentów do lekarzy. Z orzeczeń sądów lekarskich wynikało jednak, że pojęcie "dyskredytowanie" w orzecznictwie tych sądów jest rozumiane jako każda publiczna krytyka lekarza przez lekarza. W szczególności sądy te nie badały prawdziwości stawianych lekarzom zarzutów. Trybunał uznał, że zakazywanie prawdziwych i uzasadnionych z punktu widzenia ochrony interesu społecznego wypowiedzi publicznych na temat działalności zawodowej innego lekarza jest niezgodne z konstytucją.

7. Wyrok TK w sprawie nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego, przewidującej surowszą karę zastępczą z dnia 12 maja 2015 r. (SK 62/13).

RPO przystąpił do postępowania w sprawie skargi konstytucyjnej, w której skarżącym zarządzona została zastępcza kara pozbawienia wolności za niewykonaną karę ograniczenia wolności. Tymczasem w chwili popełnienia czynu zabronionego, za który orzeczono karę ograniczenia wolności, obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi karą zastępczą była kara grzywny. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że wynikający z Konstytucji RP zakaz wstecznego stosowania wobec oskarżonego kary nieznanej ustawie obowiązującej w czasie popełnienia czynu, stanowiącego podstawę jego odpowiedzialności represyjnej, odnosi się nie tylko do kary zasadniczej, ale dotyczy także kary zastępczej. Tym samym naruszona została także zasada ochrony zaufania obywateli do państwa i prawa, wynikająca z konstrukcji państwa prawnego.

8. Wyrok TK w sprawie braku możliwości zaskarżenia postanowienia dotyczącego kosztów procesu zasądzonych po raz pierwszy przez sąd odwoławczy z dnia 26 listopada 2013 r. (SK 33/12).

RPO przystąpił do postępowania w sprawie skargi konstytucyjnej, w której skarżąca, będąc adwokatem, występowała jako pełnomocnik z urzędu w sprawie dotyczącej podejrzenia popełnienia przestępstwa. Pokrzywdzona rzekomym przestępstwem złożyła zażalenie na postanowienie sądu rejonowego, który odmówił wszczęcia dochodzenia i wniosła o wyznaczenie pełnomocnika z urzędu. Sąd odwoławczy nie uwzględnił zażalenia pokrzywdzonej. Jednocześnie przyznał pełnomocnikowi z urzędu wynagrodzenie z tytułu pomocy prawnej. Adwokat złożyła zażalenie na postanowienie co do wysokości przyznanego jej wynagrodzenia, które sąd odwoławczy pozostawił bez rozpoznania powołując się na przepis kodeksu postępowania karnego. Przepis ten nie przewidywał możliwości zaskarżenia postanowienia dotyczącego kosztów procesu zasądzonych po raz pierwszy przez sąd odwoławczy. Trybunał uznał takie rozwiązanie za niezgodne z konstytucją. Sąd odwoławczy bowiem, rozpatrując jako sąd drugiej instancji zażalenie na odmowę wszczęcia dochodzenia, jednocześnie orzekł po raz pierwszy o prawach majątkowych skarżącej i w tym zakresie powinien zostać uznany za sąd pierwszej instancji. Regulacja ta została zmieniona podczas nowelizacji kodeksu postępowania karnego.

9. Wyrok TK w sprawie braku możliwości uzupełniania braków formalnych skargi w postępowaniu sądowoadministracyjnym z dnia 30 października 2012 r. (SK 8/12).

RPO przystąpił do postępowania w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej braku możliwości uzupełniania braków formalnych skargi na informację o negatywnym wyniku procedury odwoławczej przewidzianej w systemie realizacji programu operacyjnego. TK orzekł, że przepis ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju w zakresie, w jakim przewiduje, że wniesienie skargi niekompletnej powoduje pozostawienie jej bez rozpatrzenia, bez możliwości wezwania do uzupełnienia braków w dokumentacji jest niezgodny z konstytucją. W niniejszej sprawie, ustawodawca nałożył na skarżącego niedookreślony obowiązek (niejasne bowiem jest, co składa się na kompletną dokumentację w sprawie), za którego niedopełnienie przewidział sankcję w postaci pozostawienia skargi bez rozpatrzenia bez możliwości uzupełnienia braków. Sankcja ta w rezultacie zamyka drogę do sądu niwecząc cel, jakim jest poddanie kontroli sądowej legalności rozstrzygnięć organów w zakresie oceny projektów startujących w konkursach o dofinansowanie ze środków unijnych.

10. Wyrok TK w sprawie instytucjonalnego usytuowania urzędu asesora w polskim wymiarze sprawiedliwości z dnia 24 października 2007 r. (SK 7/06).

RPO przystąpił do postępowania w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej instytucjonalnego usytuowania urzędu asesora. Przepis poddany kontroli Trybunału Konstytucyjnego przewidywał uprawnienia Ministra Sprawiedliwości do powierzenia asesorowi sądowemu pełnienia czynności sędziowskich. Zastrzeżenia co do konstytucyjności dotyczyły możliwości powierzenia czynności orzekania asesorom, jako podmiotom nieodpowiadającym wymaganiom stawianym sędziom i nieposiadającym stosownych gwarancji niezależności. TK uznał takie rozwiązanie za niezgodne z konstytucją.

16:26

16:04
15:57

15:40

Platforma Obywatelska skieruje do sejmowej komisji etyki wniosek ws. wypowiedzi szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

15:20

Jednorazowy dodatek do emerytur i rent poniżej 2 tys. zł chcą przyznać posłowie przy waloryzacji świadczeń w 2016 r. Sejm w pierwszym czytaniu zdecydował o dalszych pracach nad trzema projektami ustaw w tej sprawie złożonymi przez PiS, PO i PSL.

Dodatek mają dostać wszyscy otrzymujący świadczenia emerytalne lub rentowe do 2 tys. zł. Kwoty dodatków mają być zróżnicowane w zależności od wypłacanych emerytur czy rent. Propozycje PSL i PO są tożsame - 350 zł dla otrzymujących świadczenia do 900 zł, 300 zł przy świadczeniu 900-1100 zł, 200 zł między 1100-1500 zł i 100 zł dla otrzymujących pomiędzy 1,5 tys. a 2 tys. zł.

15:16

Komitet Obrony Demokracji organizuje kolejną demonstrację.

15:01

14:58

Kluby PiS i Kukiz'15 opowiedziały się w środę za przyjęciem projektu ustawy o podatku bankowym. PO i Nowoczesna złożyły wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. PSL chce natomiast dalszych prac nad propozycją w komisji.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu PiS, który ma wprowadzić tzw. podatek bankowy. Stawka podatku w przypadku banków ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. W przypadku firm ubezpieczeniowych będzie to 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku. Podatek ma obowiązywać już od lutego 2016 roku.

14:37

W Sejmie powstał Narodowo-Demokratyczny Zespół Parlamentarny - poinformował w środę inicjator jego powołania Robert Winnicki (Kukiz'15). Zespół ma się zajmować m.in. upamiętnianiem ważnych rocznic i postaci związanych z ideą narodową.

14:30

14:20

Krzysztof Brejza (PO) ocenił, że propozycje PiS spowodują "sparaliżowanie Trybunału, ograniczenie dostępności do tej instytucji oraz przepalenie ostatniego bezpiecznika, który pozostaje w demokratycznym państwie prawa".

Ustawa jest skandaliczna, obniża rangę Trybunału, bo ślubowanie będzie składane nie wobec prezydenta, a wobec marszałka Sejmu, może też naruszać zasadę niedziałania prawa wstecz Krzysztof Brejza, PO

Jak dodał, PiS chce "zablokować i zmarginalizować TK".

Brejza zauważył też, że ustawa o TK trafiła do Sejmu we wtorek w późnych godzinach wieczornych. - To są godziny, które uniemożliwiają jakiekolwiek funkcjonowanie w Sejmie, nie mieliśmy fizycznej możliwości zasięgnięcia opinii konstytucjonalistów - podkreślił.

14:16
14:14

14:06

Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS sparaliżują prace TK, zmarginalizują ten organ, to kolejny zamach na Trybunał - przekonywał poseł PO Borys Budka. Jego zdaniem niektóre propozycje PiS mogą być niezgodne z konstytucją. - To kolejna próba zamachu na Trybunał - ocenił Budka w środę na konferencji prasowej w Sejmie. Według niego "to wszystko ma na celu sparaliżowanie tego organu".

Trybunał jest organem, który chroni podstawowe prawa obywateli. Paraliż, do którego zmierza PiS, ma doprowadzić do tego, żeby w najbliższym czasie nie było już żadnego organu, który mógłby zgodnie z konstytucją, skontrolować zapędy większości parlamentarnej Borys Budka, PO

Zapewnił, że "nigdy nie będzie zgody Platformy na demontaż fundamentów konstytucji". Według niego podwyższenie progu podejmowania rozstrzygnięć do większości 2/3 głosów jest niezgodne z konstytucją. - Konstytucja mówi, że orzeczenia Trybunału zapadają większością głosów - podkreślił b. minister sprawiedliwości.

13:56

W Semie trwa teraz debata nad projektami jednorazowego dodatku dla emerytów i rencistów

13:53

Poprzemy projekt ustawy o podatku bankowym, jest jeszcze przestrzeń do podniesienia tego podatku - mówił w środę w Sejmie Rafał Wójcikowski z klubu Kukiz'15. Jak wskazał, banki w Polsce stosują "ponadprzeciętne marże, które nie są możliwe w żadnym innym kraju UE".

Wójcikowski opowiedział się za poszerzeniem grona instytucji finansowych objętych podatkiem. Jak powiedział, danina powinna objąć także firmy pożyczkowe i fundusze inwestycyjne.

Planowane dochody z tego podatku to ok. 6,5 - 7 mld zł. Z tego, co zdążyłem się zorientować, 500 - 600 mln zł to będzie kwota z zakładów ubezpieczeń, a reszta to banki. Cieszymy się bardzo, że ten podatek jest wprowadzany, ponieważ ponadprzeciętne zyski sektora bankowego związane z de facto działalnością oligopolistyczną, ponadprzeciętne marże, które nie są możliwe w żadnym innym kraju Unii Europejskiej, skłaniają nas do podjęcia decyzji, że właśnie tutaj należy szukać źródeł dochodów podatkowych, a nie w kieszeniach zwykłych obywateli Rafał Wójcikowski, Kukiz'15

I kontynuował: - Chcielibyśmy, aby nie było tak, że do 4 mld nie ma podatku, a powyżej tej kwoty jest podatek. Chcielibyśmy, żeby ten podatek w jakiejś symbolicznej formie też był do 4 mld zł.

Dodał, że być może należałoby się zastanowić nad ulgą dla instytucji finansowych rozpoczynających działalność - przez 2-3 pierwsze lata.

Poseł mówił, że nie obawia się, iż podatek zostanie przerzucony na konsumentów, bo sektor bankowy jest w Polsce konkurencyjny. - Poprzemy tę ustawę, będziemy pracować nad nią w komisji. Stanowisko klubu Kukiz'15 jest takie, że jest jeszcze przestrzeń do podniesienia tego podatku, zwłaszcza w zakresie instytucji bankowych - podsumował.

13:50
13:45

13:41

13:24
13:16

Na publikację czeka wciąż wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 grudnia. Szefowa KPRM była pytana przez dziennikarzy, czy ma w stosunku do niego podobne wątpliwości jak te wobec wyroku z 3 grudnia, odpowiedziała: - Jak będzie publikowany, będziemy oglądać i patrzeć, czy mamy wątpliwości.

- Czy nie wolno mieć wątpliwości ministrowi konstytucyjnemu? - spytała.

12:49
12:29

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z dziennikarzami: projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS budzi poważne wątpliwości. Zmiany mogą spowodować wywrócenie ładu konstytucyjnego.

PiS nie mając większości konstytucyjnej chce zmieniać konstytucję, PiS nie ma odwagi na zaproponowanie zmiany konstytucji, boi się takiej propozycji, więc dewastuje ustawy Władysław Kosiniak-Kamysz

12:26

Prezydencki minister Andrzej Dera: publikacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia nie ma wpływu na decyzję Andrzeja Dudy.

Przypomniał, że prezydent Duda mówił już wcześniej, że Sejm poprzedniej kadencji w sensie proceduralnym wybrał sędziów w sposób wadliwy, z naruszeniem prawa. Zaznaczył, że w sensie prawnym tamte decyzje zostały uchylone przez obecny parlament, Sejm tej kadencji wybrał pięciu sędziów, a prezydent przyjął od nich ślubowanie.

Dera stwierdził, że w świetle prawa nie ma podstawy do złożenia ślubowania przez sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, gdyż nie ma uchwał o ich wyborze. - One w świetle prawa nie istnieją. Istnieją tylko te ostatnie, którymi Sejm wybrał pięciu sędziów - dodał.

- Dzisiaj w świetle prawa i konstytucji mamy skład 15-osobowy, bo to są decyzje autonomiczne Sejmu. Prezydent ani TK nie może ingerować w to, co autonomicznie wybiera Sejm - powiedział. Dodał, że "orzeczenie TK nie działa wstecz".

12:21

Stanisław Piotrowicz: nie wiem, gdzie będzie siedziba Trybunału. Przed nami dyskusja na ten temat.

12:20

Stanisław Piotrowicz: w nowych przepisach o TK nie ma żadnej rewolucji. Zmiany zmierzają do ochrony demokracji i obywateli.

Piotrowicz został zapytany o kontrowersyjny przepis nowelizacji, zgodnie z którym jeśli postępowanie wszczęte przed wejściem w życie przepisów nie było prowadzone przez skład sędziów przewidziany w nowej ustawy, zostaje wszczęte ponownie. Twierdzi, że dotyczy to jedynie spraw będących już w toku.

Piotrowicz: w nowych przepisach nie będzie żadnej rewolucji
Piotrowicz: w nowych przepisach nie będzie żadnej rewolucji tvn24
12:19

Stanisław Piotrowicz (PiS) o publikacji wyroku TK. Czy prezydent odbierze ślubowanie od trzech sędziów: prezydent niczego nie musi.

- Jeśli państwo naciskacie na prezydenta, to nakłaniacie go do zmiany konstytucji. Po zaprzysiężeniu Trybunał liczyłby 18 sędziów - zwrócił się do dziennikarzy.

12:12

Co proponuje Kukiz'15 ws. Trybunału Konstytucyjnego? Wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności ustawy o TK z konstytucją przez Sąd Najwyższy.

12:11

Paweł Kukiz uważa, że zaproponowane przez jego klub zmiany w konstytucji, dotyczące TK, dają szanse na zakończenie sporu wokół Trybunału. Jak jednak dodaje, pozostałe partie nie chcą rozmawiać o tych pomysłach, ponieważ są zainteresowane przeciąganiem kryzysu. - Należy zreformować instytucję Trybunału Konstytucyjnego, doprowadzić do tego, żeby jak najszybciej zakończyć ten spór. Nasze propozycje dawały ku temu szanse, ale żadna partia polityczna nie jest tym zainteresowana. Partie polityczne zainteresowane są przeciąganiem takich spraw w nieskończoność, szarpaniną. Polska przypomina kawałek sukna, kto urwie dla siebie jak najwięcej - powiedział.

Kukiz krytycznie o zamieszaniu wokół ustawy o TK
Kukiz krytycznie o zamieszaniu wokół ustawy o TKTVN24
11:59

Beata Kempa: czegoś w naszym kraju nie rozumiem. Wszyscy się okopali na swoich pozycjach i już nie można pisać, urzędować, mieć wątpliwości.

11:48

Beata Kempa: dzisiaj mija termin publikacji wyroku, dlatego został opublikowany. Jeśli byśmy nie opublikowali, to by było, dlaczego nie publikujemy. Jak opublikowaliśmy, to dlaczego publikujemy - mówi do dziennikarzy.

Odnosząc się do swojego listu, który przesłała prezesowi TK Andrzejowi Rzeplińskiemu Kempa przekonuje, że miała wątpliwości dotyczące wyroku. - Państwo odmawiacie mi prawa do tego, by pytać pana prezesa - zwraca się do dziennikarzy. - Pan prezes nie stoi ponad prawem. Nie rozumiem, dlaczego prezes Trybunału obraża się o pismo, biegnie do mediów. To było pismo urzędowe, wysłane pocztą - mówi.

11:45

Z dziennikarzami rozmawia Beata Kempa. Na pytania dziennikarki "Faktów" TVN Katarzyny Kolendy-Zaleskiej o nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS, szefowa KPRM odsyła do klubu parlamentarnego. - Odcina się pani od tej ustawy? - pyta dziennikarka. - Absolutnie nie. Jeśli chodzi o ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, to uważam, że jestem ekspertem - odpowiada. Jak dodaje, ustawa dopiero trafi do Sejmu. - Zanim znalazła się dobrze w obróbce sejmowej, to już wszyscy stwierdzają, że jest niekonstytucyjna - podkreśla.

Kempa: to już nie można mieć wątpliwości?
Kempa: to już nie można mieć wątpliwości?tvn24
11:39
11:18

Stefan Niesiołowski o publikacji wyroku TK: za późno, po naciskach pani (Beata) Kempa raczyła wydrukować wyrok.

11:04

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski: prezydent uważa sprawę Trybunału Konstytucyjnego za zamkniętą. Nie może zaprzysiąc trójki sędziów, bo liczba byłaby wtedy niezgodna z konstytucją.

10:56

Warszawska prokuratura, która wszczęła śledztwo ws. "zaniechania niezwłocznego ogłoszenia" wyroku TK z 3 grudnia, oceni zdarzenia, które wystąpiły do 16 grudnia - dnia, w którym obowiązek publikacji orzeczenia został dopełniony - podał rzecznik prokuratury. Jak powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak, "wszczęte postępowanie dotyczy ewentualnego niedopełnienia obowiązków poprzez zaniechanie publikacji wyroku TK" dotyczącego czerwcowej ustawy o Trybunale. - Opublikowanie wyroku oznacza więc, iż obowiązek został dopełniony - zaznaczył.

10:48

Tak wyglądał początek środowego posiedzenia Sejmu:

Lawina wniosków formalnych. Marszałek odbiera głos i "przywołuje do porządku"
Lawina wniosków formalnych. Marszałek odbiera głos i "przywołuje do porządku"tvn24
10:37

Przypominamy: pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym odbędzie się w czwartek na sali plenarnej, a nie jak zapowiadano wcześniej na posiedzeniu komisji. Kiedy odbędzie się głosowanie? Terminu jeszcze nie podano, ale politycy PiS sygnalizowali, że będą chcieli zakończyć sprawę jeszcze przed Bożym Narodzeniem:

Relacja z Sejmu Arkadiusza Wierzuka
Relacja z Sejmu Arkadiusza Wierzuka tvn24
10:29

Sejm zdecydował o przesunięciu o rok terminu wdrożenia zmodernizowanego systemu CEPiK. Oznacza to, że dopiero od stycznia 2017 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące m.in. okresu próbnego dla osób, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kategorii B. W czasie środowego posiedzenia uchwalono nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która przesuwa - z 4 stycznia 2016 r. na 1 stycznia 2017 r. - termin wdrożenia zmodernizowanego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK2.0.). Gromadzi on dane dotyczące kierowców i pojazdów. Nowelę, która teraz trafi do Senatu, poparło w głosowaniu 441 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

10:28

10:16

Ograniczenie o ponad 209 mln zł tegorocznych wydatków obronnych, zakłada nowelizacja tegorocznej ustawy okołobudżetowej, którą Sejm. Zmiana związana jest z nowelizacją budżetu na ten rok, którą Sejm przegłosował chwilę wcześniej. Za uchwaleniem nowelizacji ustawy zmieniającej niektóre ustawy w związku z realizacją ustawy budżetowej głosowało 247 posłów, przeciw było 190, a wstrzymało się 6 posłów.

10:05

Po lawinie wniosków formalnych na początku posiedzenia Sejm zabrał się do pracy. Uchwalił nowelizację tegorocznego budżetu, zakładającą podniesienie deficytu budżetowego o 3,9 mld zł. "Za" głosowało 230 posłów, przeciw 209, wstrzymało się 3.

09:59

09:52

W DZIENNIKU USTAW OPUBLIKOWANO WYROK TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO Z 3 GRUDNIA

Konstytucjonalista Marek Chmaj przypomniał na antenie TVN24, że zgodnie z tym orzeczeniem prezydent Andrzej Duda powinien niezwłocznie przyjąć ślubowanie od trzech sędziów TK, których wybór Trybunał uznał za zgodny z przepisami.

09:45

Marek Suski (PiS): zgłaszam wniosek formalny o niezwłoczne przejście do porządku obrad.

Marek Kuchciński zarządza głosowanie nad wnioskiem. Sejm przyjął wniosek.

09:44

Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna) z wnioskiem formalnym o przerwę w obradach: proszę odpowiedzieć Polakom, czy prawdą jest, że chcecie ocenzurować internet?

09:43

Grzegorz Tobiszowski (PiS): domagam się uhonorowania minutą ciszy rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek.

09:41

Krzysztof Brejza (PO): wprowadzony zostaje do prac niekonstytucyjny projekt o TK. Zakłada przepalenie ostatniego bezpiecznika, który ma chronić Polaków. Projekt ma doprowadzić do paraliżu tej izby. Rozwiązania mają ośmieszyć TK. Gdzie wy chcecie wyprowadzić Trybunał? W Bieszczady czy na Pustynię Błędowską?

09:40

Mariusz Witczak (PO): szykujecie kolejną demolkę, chcecie zdemolować służbę cywilną.

Marszałek Sejmu zarzuca mu, że nie jest to wniosek formalny i ostrzega, że zabierze mu głos. - Odbieram panu głos, proszę opuścić mównicę. Zakłóca pan obrady Sejmu, przywołuje pana do porządku - mówi.

09:38

Borys Budka z wnioskiem formalnym: zgodziliśmy się na to, żeby rzetelnie pracować w tym Sejmie, a pan marszałek po raz kolejny dopuszcza do rzeczy karygodnej. Wprowadza do porządku obrad projekt ustawy TK, którego nie ma do tej pory w drukach sejmowych. Ile jeszcze razy złamie pan regulamin?

Marek Kuchciński: to nie jest wniosek formalny. Bardzo proszę, żeby opuścił pan mównicę.

09:37

Tomasz Siemoniak: myślałem, że Joachim Brudziński wychodzi na mównicę, by przeprosić za słowa "komuniści i złodzieje".

- Przewodniczący PO nie będzie obrażał Polaków. Zgadzam się z Grzegorzem Schetyną. Żądam przeprosin od Jarosława Kaczyńskiego - powiedział.

09:35

Na mównicy Paweł Kukiz: błagam was, weźmy się za pracę merytoryczną. My jesteśmy w pracy, a nie na prywatce.

"Nie podpisywałem kontraktu na pracę w cyrku. Jesteśmy w pracy a nie na prywatce"
"Nie podpisywałem kontraktu na pracę w cyrku. Jesteśmy w pracy a nie na prywatce"tvn24
09:25

Marszałek Marek Kuchciński zarządził przerwę i obrady Konwentu Seniorów w "ciemnym saloniku".

09:24

Do wejścia na mównicę szykuje się Tomasz Siemoniak. - Będą kolejne kłamstwa - skomentował Joachim Brudziński.

09:23

Joachim Brudziński: po raz kolejny z tej mównicy padają kłamliwe oskarżenia pod adresem Jarosława Kaczyńskiego. Do tej pory była to domena Stefana Niesiołowskiego, teraz widzę, że wszystkim się wam udzieliło - stwierdził. Jak mówił, z mównicy sejmowej kandydaci walczący o głosy w ramach rywalizacji o przywództwo w PO kłamią.

Brudziński: padają kłamliwe oskarżenia pod adresem Jarosława Kaczyńskiego
Brudziński: padają kłamliwe oskarżenia pod adresem Jarosława Kaczyńskiego tvn24
09:22

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Grzegorz Schetyna wnosi o przerwę w obradach i zwołanie Konwentu Seniorów. Z mównicy odnosi się do ostatnich wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego: podzielił pan Polskę na współpracowników gestapo i tych, którzy czczą dziedzictwo AK. Takich słów nigdy w Sejmie nie było. Konwent Seniorów powinien wyegzekwować słowo "przepraszam". Obraził pan miliony Polaków. Żądam przeprosin.

Schetyna: żądam przeprosin
Schetyna: żądam przeprosintvn24
09:13

Ryszard Terlecki: jednym z pomysłów na rozładowanie sporu jest umiejscowienie Trybunału w jakimś spokojnym miejscu, żeby był z dala od sporów. Zapytany o to, jakie mogłoby to być miejsce, odpowiedział: - Na przykład Przemyśl.

09:10

Ryszard Terlecki: zmieniamy w nieznacznym stopniu przepisy o TK. Chodzi o to, żeby go odpolitycznić.

Szef klubu PiS potwierdził, że w środę nie będzie głosowania ws. projektu PiS.

Terlecki: w środę nie będzie głosowania ws. nowelizacji ustawy o TK
Terlecki: w środę nie będzie głosowania ws. nowelizacji ustawy o TK tvn24
09:06

Władysław Kosiniak-Kamysz: czytanie projektu ustawy o TK w czwartek na sali plenarnej.

Taką informację przewodniczący klubu PSL przekazał po obradach Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.

09:05

Rozpoczęła się konferencja Nowoczesnej na temat ustawy o podatku bankowym autorstwa PiS.

Ryszard Petru powiedział, że podatek bankowy istnieje na całym świecie. Nowoczesna zaapelowała jednak, by objąć nim także SKOK-i, a pieniądze przeznaczyć na fundusz stabilizacyjny banków. W ocenie Petru, podatek zaproponowany przez PiS jest zbyt wysoki.

- Mogę pomóc im napisać tę ustawę, bo widać, że nie mogą tego skleić - stwierdził.

Petru: podatkiem bankowym muszą być objęte SKOK-i
Petru: podatkiem bankowym muszą być objęte SKOK-i tvn24
09:01

Czy PO poprze projekt 500 zł na dziecko? Borys Budka: każdy dobry projekt będzie poparty przez PO. Nie pozwolimy natomiast, by Polska stała się drugą Grecją.

08:59

08:57

Borys Budka: dzisiejsza ustawa ma na celu zablokowanie prac Trybunału Konstytucyjnego. Nie będzie zgody PO na to, co często pod osłoną nocy, próbuje przeprowadzić PiS. Będziemy podejmować wszystkie umożliwione prawem kroki, by to powstrzymać.

Budka: ustawa ma na celu zablokowanie prac Trybunału Konstytucyjnego
Budka: ustawa ma na celu zablokowanie prac Trybunału Konstytucyjnegotvn24
08:54

Krzysztof Brejza: ustawa o TK skandaliczna. Obniżenie rangi Trybunału, możliwe złamanie zasady, że prawo nie działa wstecz.

Borys Budka: Trybunał jest organem, który chroni podstawowe prawa obywateli. Paraliż ma spowodować, żeby nie było żadnego organu, który mógłby skontrolować zapędy większości parlamentarnej. Prezes Jarosław Kaczyński i Beata Szydło z góry zakładają, że ich ustawy są niekonstytucyjne.

08:52

W Sejmie rozpoczęła się konferencja Platformy Obywatelskiej. - Próba dokonania kolejnego zamachu na Trybunał Konstytucyjny nie może być przykrywana obietnicami - powiedział Borys Budka. Przepisy autorstwa PiS skrytykował Krzysztof Brejza, który podkreślił, że zwiększenie liczby sędziów wymaganych do pełnego składu sędziowskiego to "spalenie ostatniego bezpiecznika".

08:49

08:44

Sejm zajmie się w środę jednym ze sztandarowym projektów PiS, czyli wprowadzeniem podatku bankowego. Beata Szydło podkreśliła, że będzie to test dla opozycji, czy chce pracować, czy się awanturować.

08:38

Beata Szydło: to okazja, by zakończyć ten spór, który wywołała opozycja.

Premier: opozycja próbuje wywołać awanturę, której podłożem jest Trybunał
Premier: opozycja próbuje wywołać awanturę, której podłożem jest Trybunałtvn24
08:37

Beata Szydło: w Sejmie jest dzisiaj również ważna ustawa, która pozwala realizować pozytywne zmiany. To ustawa o podatku bankowym. To test dla opozycji: czy stoi po stronie obywateli czy po stronie lobby i interesów.

08:37

Beata Szydło: dzisiejszy dzień jest testem na wiarygodność opozycji. Będziemy rozmawiać nie tylko o TK. Trzeba znaleźć rozwiązania, które pomogą zakończyć pat. Jest projekt ustawy, który może złagodzić spór wokół TK.

08:36

Beata Szydło: od kilku tygodni w Polsce trwa spór polityczny. Opozycja próbuje wywołać awanturę, której podłożem jest Trybunał Konstytucyjny. Na szkodę polskich obywateli najbardziej wpływa ta awantura.

08:34

Już za chwilę z dziennikarzami spotka się Beata Szydło.

W środę Sejm zajmie się projektem PiS, który ma wprowadzić tzw. podatek bankowy. Stawka podatku w przypadku banków ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. W przypadku firm ubezpieczeniowych będzie to stawka 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku. Podatek ma obowiązywać już od lutego 2016 roku.

Wiele emocji wywołała propozycja zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. We wtorek wieczorem na stronie internetowej Sejmu został opublikowany projekt nowelizacji ustawy o TK. Złożyła go grupa posłów PiS, co w południe zapowiadał szef klubu tej partii Ryszard Terlecki. Jako przedstawiciel wnioskodawców wymieniony jest poseł Stanisław Piotrowicz.

Według zapowiedzi posłów PiS na porannym posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka miało się odbyć pierwsze czytanie projektu. Przed rozpoczęciem obrad Sejmu poinformowano jednak, że pierwsze czytanie odbędzie się w czwartek na sali plenarnej.

Autor: kg / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Krajowa złożyła wniosek do sądu dyscyplinarnego Naczelnego Sądu Administracyjnego o wydanie uchwały zezwalającej na pociągnięcie sędziego Tomasza Szmydta do odpowiedzialności karnej. Prokuratura Krajowa wnosi też o zezwolenie na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie - przekazał minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar. "Zarzut: szpiegostwo" - dodał.

Bodnar o wnioskach w sprawie Szmydta. "Zarzut: szpiegostwo"

Bodnar o wnioskach w sprawie Szmydta. "Zarzut: szpiegostwo"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu serii leku Egoropal. Powodem są wyniki badań, które wykazały, że lek nie spełnia wymagań jakościowych. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Seria leku wycofana z obrotu. "Realne zagrożenie dla zdrowia"

Seria leku wycofana z obrotu. "Realne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Banku Pekao odwołała sześciu członków zarządu, w tym Leszka Skibę z funkcji prezesa banku - poinformował bank w komunikacie.

Prezes Banku Pekao odwołany

Prezes Banku Pekao odwołany

Źródło:
PAP

Część osadzonych w ukraińskich więzieniach będzie mogła podjąć dobrowolną służbę w armii w zamian za zwolnienie z odbywania reszty kary - tak wynika z ustawy uchwalonej w środę przez parlament w Kijowie. Zwolnieni z więzienia będą mogli zostać ci, którym pozostało nie więcej niż trzy lata do zakończenia kary.

Zwolnienie z więzienia w zamian za służbę na froncie? Ukraiński parlament uchwalił ustawę 

Zwolnienie z więzienia w zamian za służbę na froncie? Ukraiński parlament uchwalił ustawę 

Źródło:
PAP, Reuters

Łukasz Kmita został, decyzją prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, nowym szefem małopolskich struktur PiS. W poniedziałek jego kandydatura przepadła podczas głosowania w sejmiku, w którym miał zostać wybrany na stanowisko nowego marszałka województwa małopolskiego. Był jedynym zgłoszonym kandydatem, rekomendowanym przez PiS.

Jest nowy szef małopolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości

Jest nowy szef małopolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości

Źródło:
PAP

Tomasz Szmydt miał dostęp do akt spraw, w których mogły znajdować się wrażliwe, a nawet intymne informacje o urzędnikach państwowych i funkcjonariuszach służb specjalnych, dopuszczonych do największych tajemnic Polski i NATO. - Mając takie dossier urzędników i funkcjonariuszy, można bez problemu wytypować daną osobę i przeprowadzić skutecznie pozyskanie jej jako agenta - tłumaczy mecenas Antoni Kania-Sieniawski w rozmowie z reporterem "Superwizjera" TVN.

Wrażliwe informacje, do których mógł mieć dostęp Tomasz Szmydt. "Słabości, przebyte terapie, rodzina, znajomi"

Wrażliwe informacje, do których mógł mieć dostęp Tomasz Szmydt. "Słabości, przebyte terapie, rodzina, znajomi"

Źródło:
tvn24.pl

Zgodnie z głosami mieszkańców burmistrzem Pułtuska miał zostać Krzysztof Nuszkiewicz. Tak się jednak nie stało. Jeszcze przed inauguracyjną sesją Rady Miasta został on zawieszony przez Donalda Tuska. Powód? Korupcyjny proces, który toczy się w sprawie Nuszkiewicza. Jednocześnie do pełnienia obowiązków włodarza miasta szef rządu wyznaczył Marzenę Cendrowską, która w wyborach zajęła dopiero czwarte miejsce. W mieście zawrzało.

Miał zostać burmistrzem. Plany pokrzyżował proces i decyzja premiera

Miał zostać burmistrzem. Plany pokrzyżował proces i decyzja premiera

Źródło:
Radio Zet/Pułtusk24.pl

- PiS przegrało wybory samorządowe, a dzisiaj ponosi tego konsekwencje - ocenił premier Donald Tusk, odnosząc się do sytuacji w samorządach województw podlaskiego i małopolskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że "takie rzeczy się zdarzają, są przykre, ale to nic nowego w polityce". Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że to "gigantyczna porażka PiS-u".

"Bardzo groźny znak dla władz PiS"

"Bardzo groźny znak dla władz PiS"

Źródło:
PAP, TVN24

Nazwa stolicy którego z państw zawiera wszystkie litery potrzebne do zapisania nazwy kraju ze stolicą w Hawanie: Niemiec, Azerbejdżanu, Portugalii czy Wenezueli? Na to pytanie za dwa tysiące złotych odpowiadała pani Wiktoria Wizner z Glasgow.

Pytanie o stolice w "Milionerach". Było warte dwa tysiące złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

W Białymstoku kończy się budowa bloku, którego balkony sąsiadują z zakończonym drutem kolczastym ogrodzeniem więzienia. Internauci żartują, że można będzie "popatrzeć i pogrypsować", a deweloper przekonuje, że mieszkańcy nie będą widzieć więźniów. Choć blok jest jeszcze w budowie, wszystkie mieszkania zostały sprzedane. 

Mieszkania z widokiem na więzienie

Mieszkania z widokiem na więzienie

Źródło:
tvn24.pl

Jazeera Airways, kuwejcka tania linia lotnicza, uruchomi bezpośrednie połączenie pomiędzy stolicą tego państwa i Krakowem. Pierwsze loty zaplanowano na 11 czerwca. Poinformował o tym przewoźnik w mediach społecznościowych.

Egzotyczne połączenie z Krakowa. Nowa linia lotnicza

Egzotyczne połączenie z Krakowa. Nowa linia lotnicza

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że Tomasz Szmydt jest na usługach obcego państwa - powiedział w "Kropce nad i" na antenie TVN24 Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych. Dodał, że nieprawdą jest, iż służby zajmowały się Szmydtem już wcześniej. - Jest zdrajcą Rzeczypospolitej. Za to poniesie niewątpliwe konsekwencje, będzie prędzej czy później skazany przez sąd, nie mam co do tego wątpliwości - podkreślił.

Siemoniak o Szmydcie: jest zdrajcą, prędzej czy później będzie skazany

Siemoniak o Szmydcie: jest zdrajcą, prędzej czy później będzie skazany

Źródło:
TVN24

- To, że wyjazd Tomasza Szmydta był zorganizowany, możemy przyjąć za rzecz dosyć oczywistą - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski (Polska 2050), odnosząc się do sprawy sędziego, który zwrócił się o azyl do białoruskich władz. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapewnił, że "wszyscy, którzy traktujemy bezpieczeństwo Polski jako sprawę poważną, mówimy jednym głosem".

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Źródło:
TVN24

Kilku migrantów znajdujących się po białoruskiej stronie podjęło w środę próbę zniszczenia polskiego znaku granicznego. Próbowali uszkodzić go kijami, gdy to się nie udało, podpalili go - poinformowała Straż Graniczna.

Migranci próbowali podpalić znak graniczny na granicy z Białorusią. Jest nagranie

Migranci próbowali podpalić znak graniczny na granicy z Białorusią. Jest nagranie

Źródło:
PAP

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński był pytany na sejmowym korytarzu przez reportera TVN24 Radomira Wita o sytuację w samorządzie województwa podlaskiego, gdzie doszło do nieoczekiwanej utraty większości przez PiS. - To nie jest konferencja prasowa. Te zmiany, które tutaj wprowadzono po wyborach, okazują się niestety bardzo nietrafione - powiedział, dodając, że "nie może spokojnie przejść". - Ale właśnie pan idzie - odpowiedział dziennikarz. - Ale mam prawo do tego, żeby iść w milczeniu - zaznaczył prezes PiS.

Kaczyński: nie mogę spokojnie przejść. Reporter TVN24: ale właśnie pan idzie

Kaczyński: nie mogę spokojnie przejść. Reporter TVN24: ale właśnie pan idzie

Źródło:
TVN24

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych ogromnej powodzi na południu Brazylii. W różnym stopniu zalana została większość z 500 miast stanu Rio Grande do Sul. W niektórych miejscach z wody wystają tylko dachy budynków. W mieście Caonas zauważono konia stojącego na dachu jednego z zalanych domów.

Koń utknął na dachu zalanego domu

Koń utknął na dachu zalanego domu

Źródło:
Reuters, infobae.com, tvnmeteo.pl

Zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć o trzy tysiące złotych. Rządowa zapowiedź w tej sprawie to początek szerszych zmian w branży. Świadczenie nie było zmieniane od około 12 lat - wskazał Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. W jego ocenie konieczna jest nowelizacja tak zwanego prawa pogrzebowego.

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Źródło:
PAP

- Z frekwencją jest złożony problem - ocenił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, pytany o małą liczbę parlamentarzystów na sali plenarnej w czasie posiedzeń. Zaznaczył, że obecność na wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego w kwietniu budziła jego "głęboki niesmak". Odniósł się też do zwołanego spotkania parlamentarnego zespołu ds. promocji badmintona.

Hołownia o sytuacji, która wzbudziła "głęboki niesmak"

Hołownia o sytuacji, która wzbudziła "głęboki niesmak"

Źródło:
PAP, TVN24

Nagranie pokazujące radość ludzi z wyników wyborów lokalnych w Bradford w Wielkiej Brytanii osiąga ogromne zasięgi w internecie - także polskim. Powodem jest towarzyszący mu przekaz, że wybory "wygrali islamiści", którzy rzekomo już stanowią większość w tym brytyjskim dystrykcie. Nic z tego nie jest prawdą, a celem przekazu wydaje się być potęgowanie niechęci do imigrantów.

"Islamiści wygrali" w Bradford, "bo stanowią większość"? Dwa razy nieprawda

"Islamiści wygrali" w Bradford, "bo stanowią większość"? Dwa razy nieprawda

Źródło:
Konkret24
Speczespół do wyjaśnienia "jednej wielkiej lewuchy"

Speczespół do wyjaśnienia "jednej wielkiej lewuchy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Konińska policja poszukuje mężczyzny, który ukradł starszej kobiecie, poruszającej się z balkonikiem, pieniądze. Choć od zdarzenia minął miesiąc, nie udało się go zatrzymać.

Szła z balkonikiem. Podbiegł do niej i zabrał torebkę. Szukają mężczyzny z nagrania

Szła z balkonikiem. Podbiegł do niej i zabrał torebkę. Szukają mężczyzny z nagrania

Źródło:
tvn24.pl

Maturzyści w środę zmierzyli się z egzaminem z matematyki na poziomie podstawowym. Około 30 minut po rozpoczęciu matury w sieci pojawiły się zdjęcia arkusza. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z tvn24.pl podkreślił, że "CKE analizuje sytuację i zostaną podjęte stosowne kroki".

Zdjęcia arkusza z matematyki w sieci. Mamy komentarz CKE

Zdjęcia arkusza z matematyki w sieci. Mamy komentarz CKE

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rekonstrukcja jest gotowa. W piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów, ogłoszę też nazwiska nowych - przekazał w środę premier Donald Tusk.

Donald Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów

Donald Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów

Źródło:
TVN24

Rodzina i przyjaciele trzech mężczyzn, których ciała odnaleziono w studni w Meksyku, zabrali głos po tragedii. - Byli młodymi mężczyznami, których pasją było wspólne surfowanie - wspomina matka dwóch braci, Calluma i Jake'a Robinsonów. Oprócz nich zamordowany został także ich przyjaciel Carter Rhoad.

Ich ciała znaleziono w studni. Bliscy wspominają zamordowanych surferów

Ich ciała znaleziono w studni. Bliscy wspominają zamordowanych surferów

Źródło:
BBC, CNN, tvn24.pl

Niepełne i nieterminowe wypłaty, brak umów o pracę czy ubezpieczenia, fatalne warunki mieszkaniowe i nieodpowiednie traktowanie - to rzeczywistość, o jakiej opowiadają cudzoziemcy pracujący przy jednej z flagowych inwestycji Orlenu, kompleksie Olefiny III pod Płockiem. W środowej "Uwadze!" TVN wyniki śledztwa dotyczącego tego, co działo się przy budowie zakładu petrochemicznego za 25 miliardów złotych.

"Mieszkaliśmy w warunkach, które nie nadawały się dla ludzi". Opowiadają o pracy przy inwestycji Orlenu

"Mieszkaliśmy w warunkach, które nie nadawały się dla ludzi". Opowiadają o pracy przy inwestycji Orlenu

Źródło:
TVN24

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka już niebawem. Ze wstępnych prognoz wynika, że w nadchodzących dniach możemy spodziewać się niebezpiecznych dla ogrodników i botaników przymrozków. Kiedy będą one najdotkliwsze i jak nisko spadnie temperatura przy gruncie? Sprawdź na mapach, na co się przygotować.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie przymrozki będą najdotkliwsze?

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie przymrozki będą najdotkliwsze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Proces byłego posła Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski ruszy od nowa - tak zdecydował Sąd Okręgowy w Poznaniu. Zarzuty, które ciążą na Tomaszu G. dotyczą między innymi wyłudzania kredytów w latach 1996-1999. W innym procesie odpowiada między innymi za wyłudzenie 400 tysięcy złotych z Kancelarii Sejmu.

Wyrok uchylony, proces byłego posła PiS ruszy od nowa

Wyrok uchylony, proces byłego posła PiS ruszy od nowa

Źródło:
Gazeta Wyborcza, PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

41-letni rosyjski żołnierz został zatrzymany w Polsce na terenie województwa podlaskiego. Nielegalnie przekroczył granicę z Białorusią - poinformowała Straż Graniczna. Mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka podlaskiego oddziału SG, przekazała, że zatrzymany walczył na froncie w Ukrainie, a teraz "jest w dyspozycji Straży Granicznej i prowadzone są wobec niego czynności administracyjne".

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl, PAP

Osobom, które chcą pracować obwodowej komisji wyborczej w wyborach do europarlamentu, pozostały dwa dni na zgłoszenie się. Diety dla członków komisji wynoszą od 500 do 700 zł. Czym zajmują się członkowie komisji i jak się zgłosić?

Eurowybory 2024. Praca w obwodowej komisji. Ile można zarobić?

Eurowybory 2024. Praca w obwodowej komisji. Ile można zarobić?

Źródło:
PAP

Nowe centralne lotnisko w Polsce może powstać najwcześniej w 2032 roku. Tak wynika z wypowiedzi Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla TVN24 BiS. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej termin uruchomienia CPK w 2028 roku był "od początku nierealnym harmonogramem". Lasek zapewnił, że pracuje nad tym, "żeby historia Radomia nie spotkała CPK".

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

Źródło:
tvn24.pl

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Rexio może towarzyszyć człowiekowi w joggingu. Pomagać w akcji gaszenia pożaru. Wspierać nauczycieli w szkołach. Troje studentów, którzy zaprojektowali i wciąż rozwijają tego robota, chciałoby, żeby wynalazek służył dzieciom z niepełnosprawnościami. Łączyć naukę z zabawą i zmieniać świat na lepsze.

Rexio ma pomagać dzieciom w szpitalu, by nie bały się operacji. Potrafi jednak znacznie więcej

Rexio ma pomagać dzieciom w szpitalu, by nie bały się operacji. Potrafi jednak znacznie więcej

Źródło:
TVN24

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24