- Porozumienie pomiędzy policją a Uniwersytetem Warszawskim jest z 2004 roku - mówił Marcin Kulasek, minister nauki i szkolnictwa wyższego (Lewica), w "#BezKitu" w TVN24, odnosząc się do tragicznych wydarzeń na kampusie UW. - Wiemy, jak świat się zmienił od tego czasu - podkreślił szef resortu nauki.
- W środę wieczorem na terenie Uniwersytetu Warszawskiego 22-latek zaatakował siekierą 53-letnią portierkę. Kobieta zmarła na miejscu. Miała rozległe obrażenia głowy.
- Napastnik zaatakował również pracownika Straży UW, który próbował go powstrzymać. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala. Jego życiu obecnie nic nie zagraża.
- Wiadomo, że napastnik to Mieszko R., pochodzący z Gdyni student trzeciego roku prawa UW.
- W piątek decyzją sądu Mieszko R. trafił na trzy miesiące do aresztu. Prokuratura postawiła mu trzy zarzuty.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i potrzebujesz porady lub wsparcia, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
INFORMACJE NA TEMAT POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ DLA STUDENTÓW I PRACOWNIKÓW UW.
W piątek do tragicznych wydarzeń na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego odniósł się Marcin Kulasek, minister nauki i szkolnictwa wyższego (Lewica), w programie "#BezKitu" w TVN24. - Na pewno trzeba pewne rzeczy przeanalizować i ten proces się rozpoczął. Ja jestem chyba ostatnią osobą, która by chciała, żeby właśnie takie przestrzenie, które były dostępne nie tylko dla młodych ludzi, ale w ogóle dla mieszkańców danych regionów, miejscowości, zamykać - mówił minister. Kampus Uniwersytetu Warszawskiego znajduje się w centrum Warszawy przy Krakowskim Przedmieściu.
Po tragedii Kulasek wziął udział w specjalnym spotkaniu w Komendzie Stołecznej Policji. Obecni byli również minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak, komendant główny insp. Marek Boroń, komendant stołeczny insp. Dariusz Walichnowski oraz rektor UW prof. Alojzy Nowak.
- Komendant stołeczny (policji - red.) przedstawił porozumienie (...) między właśnie Policją a Uniwersytetem Warszawskim i to porozumienie było (...) z 2004 roku. Czyli ponad 20 lat temu podpisane. Wiemy, jak świat się zmienił od tego czasu - zaznaczył Kulasek, odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Kulasek o strażniku UW: z gołymi rękami poszedł obezwładnić napastnika
Minister był pytany również o stan zdrowia strażnika UW, który w momencie zdarzenia próbował obezwładnić napastnika. - Na szczęście ten stan się na tyle poprawił, że już nie zagraża mu niebezpieczeństwo, ale nadal jest to stan trudny. Wiem, że lekarze zrobili wszystko, żeby uratować sprawność w rękach, bo on, tak jak powiedziałem, z gołymi rękami poszedł obezwładnić napastnika - odpowiedział Kulasek.
- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że te systemowe zmiany powinny dotyczyć między innymi tego, żeby właśnie ta straż, która ochrania - która zabezpiecza mienie uczelni, zabezpiecza studentów, ale i również pracowników - miała środki takie, które pozwolą właśnie w takich sytuacjach obezwładnić napastnika, zadziałać w ogóle - dodał minister.
Jednocześnie nie wskazał, w jakie konkretne środki obrony powinni zostać wyposażeni pracownicy ochraniający uczelnie.
Minister nauki: nie wykluczam kandydowania na szefa Lewicy
Na początku maja ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 swój start w wyborach na przewodniczącą Lewicy. Minister nauki pytany w piątek o ewentualne poparcie dla polityczki, odpowiedział, że sam nie wyklucza swojej kandydatury. - Być może będzie tak, że minister nauki, wcześniej wiceminister aktywów państwowych, a obecny sekretarz generalny tej partii, czyli druga osoba w partii (…), może wystartować - powiedział.
Kiedy raport o Uniwersytecie w Siedlcach?
W kwietniu dziennikarze Wirtualnej Polski ustalili, że rektor Uniwersytetu w Siedlcach prof. dr hab. Mirosław Minkina wysyłał do podwładnych wiadomości o charakterze seksualnym. Według informacji WP rektor miał również, w zamian za poparcie w wyborach rektorskich, oferować jednemu z wykładowców dodatkowo płatne stanowisko i zatrudnienie jego żony.
Resort zapowiedział, że weźmie uczelnię pod lupę. Sprawę bada rzecznik dyscypliny. Minister dopytywany o efekty jego pracy powiedział, że to kwestia "bardziej tygodni". - Zbierze określone dokumenty, przedstawi informacje, wykaże w swoim raporcie, co tam się wydarzyło. I na tej podstawie rzeczywiście minister ma możliwości również podjęcia takich działań, jak zawieszenie rektora - stwierdził.
"W moim idealnym świecie to nie mieści się w głowie"
Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen stwierdził w wywiadzie internetowym, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". Pytany o te słowa Kulasek powiedział: - W moim idealnym świecie nie mieści mi się to w głowie. To jest jakieś niesamowite, że kandydat na urząd prezydenta opowiada takie rzeczy. Ale to dobrze, bo jak będzie takie rzeczy opowiadał, to na pewno nigdy nie zostanie tym prezydentem.
Autorka/Autor: os/ads, adso
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP