Porozumienie policji z uczelnią sprzed 20 lat. Minister: trzeba to zbadać, ruszył proces

Z całego kraju płynął kondolencje
Porozumienie policji z uczelnią sprzed 20 lat. Minister: trzeba to zbadać, ruszył proces
Źródło: TVN24

- Porozumienie pomiędzy policją a Uniwersytetem Warszawskim jest z 2004 roku - mówił Marcin Kulasek, minister nauki i szkolnictwa wyższego (Lewica), w "#BezKitu" w TVN24, odnosząc się do tragicznych wydarzeń na kampusie UW. - Wiemy, jak świat się zmienił od tego czasu - podkreślił szef resortu nauki.

Kluczowe fakty:
  • W środę wieczorem na terenie Uniwersytetu Warszawskiego 22-latek zaatakował siekierą 53-letnią portierkę. Kobieta zmarła na miejscu. Miała rozległe obrażenia głowy.
  • Napastnik zaatakował również pracownika Straży UW, który próbował go powstrzymać. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala. Jego życiu obecnie nic nie zagraża.
  • Wiadomo, że napastnik to Mieszko R., pochodzący z Gdyni student trzeciego roku prawa UW.
  • W piątek decyzją sądu Mieszko R. trafił na trzy miesiące do aresztu. Prokuratura postawiła mu trzy zarzuty.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i potrzebujesz porady lub wsparcia, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

INFORMACJE NA TEMAT POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ DLA STUDENTÓW I PRACOWNIKÓW UW.

W piątek do tragicznych wydarzeń na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego odniósł się Marcin Kulasek, minister nauki i szkolnictwa wyższego (Lewica), w programie "#BezKitu" w TVN24. - Na pewno trzeba pewne rzeczy przeanalizować i ten proces się rozpoczął. Ja jestem chyba ostatnią osobą, która by chciała, żeby właśnie takie przestrzenie, które były dostępne nie tylko dla młodych ludzi, ale w ogóle dla mieszkańców danych regionów, miejscowości, zamykać - mówił minister. Kampus Uniwersytetu Warszawskiego znajduje się w centrum Warszawy przy Krakowskim Przedmieściu.

Po tragedii Kulasek wziął udział w specjalnym spotkaniu w Komendzie Stołecznej Policji. Obecni byli również minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak, komendant główny insp. Marek Boroń, komendant stołeczny insp. Dariusz Walichnowski oraz rektor UW prof. Alojzy Nowak. 

- Komendant stołeczny (policji - red.) przedstawił porozumienie (...) między właśnie Policją a Uniwersytetem Warszawskim i to porozumienie było (...) z 2004 roku. Czyli ponad 20 lat temu podpisane. Wiemy, jak świat się zmienił od tego czasu - zaznaczył Kulasek, odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa.

Kulasek o strażniku UW: z gołymi rękami poszedł obezwładnić napastnika

Minister był pytany również o stan zdrowia strażnika UW, który w momencie zdarzenia próbował obezwładnić napastnika. - Na szczęście ten stan się na tyle poprawił, że już nie zagraża mu niebezpieczeństwo, ale nadal jest to stan trudny. Wiem, że lekarze zrobili wszystko, żeby uratować sprawność w rękach, bo on, tak jak powiedziałem, z gołymi rękami poszedł obezwładnić napastnika - odpowiedział Kulasek.

- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że te systemowe zmiany powinny dotyczyć między innymi tego, żeby właśnie ta straż, która ochrania - która zabezpiecza mienie uczelni, zabezpiecza studentów, ale i również pracowników - miała środki takie, które pozwolą właśnie w takich sytuacjach obezwładnić napastnika, zadziałać w ogóle - dodał minister.

Jednocześnie nie wskazał, w jakie konkretne środki obrony powinni zostać wyposażeni pracownicy ochraniający uczelnie.

bk 2
bk 2

Minister nauki: nie wykluczam kandydowania na szefa Lewicy

Na początku maja ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 swój start w wyborach na przewodniczącą Lewicy. Minister nauki pytany w piątek o ewentualne poparcie dla polityczki, odpowiedział, że sam nie wyklucza swojej kandydatury. - Być może będzie tak, że minister nauki, wcześniej wiceminister aktywów państwowych, a obecny sekretarz generalny tej partii, czyli druga osoba w partii (…), może wystartować - powiedział. 

Kiedy raport o Uniwersytecie w Siedlcach?

W kwietniu dziennikarze Wirtualnej Polski ustalili, że rektor Uniwersytetu w Siedlcach prof. dr hab. Mirosław Minkina wysyłał do podwładnych wiadomości o charakterze seksualnym. Według informacji WP rektor miał również, w zamian za poparcie w wyborach rektorskich, oferować jednemu z wykładowców dodatkowo płatne stanowisko i zatrudnienie jego żony. 

Resort zapowiedział, że weźmie uczelnię pod lupę. Sprawę bada rzecznik dyscypliny. Minister dopytywany o efekty jego pracy powiedział, że to kwestia "bardziej tygodni". - Zbierze określone dokumenty, przedstawi informacje, wykaże w swoim raporcie, co tam się wydarzyło. I na tej podstawie rzeczywiście minister ma możliwości również podjęcia takich działań, jak zawieszenie rektora - stwierdził. 

"W moim idealnym świecie to nie mieści się w głowie"

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen stwierdził w wywiadzie internetowym, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". Pytany o te słowa Kulasek powiedział: - W moim idealnym świecie nie mieści mi się to w głowie. To jest jakieś niesamowite, że kandydat na urząd prezydenta opowiada takie rzeczy. Ale to dobrze, bo jak będzie takie rzeczy opowiadał, to na pewno nigdy nie zostanie tym prezydentem. 

Mentzen opisał swój "idealny świat"
Dowiedz się więcej:

Mentzen opisał swój "idealny świat"

Czytaj także: