TVN24 | Polska

Premier: bardzo duża grupa żyje od pierwszego do pierwszego. Dla nich jest Polski Ład

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
pp/kg
Źródło:
TVN24, PAP
Morawiecki: jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego. Dla nich jest Polski Ład
Morawiecki: jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego. Dla nich jest Polski Ład TVN24
wideo 2/21
TVN24Morawiecki: jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego. Dla nich jest Polski Ład

Dzisiaj przebudowujemy system podatkowy po raz kolejny, w taki sposób, żeby był sprawiedliwy - przekonywał Mateusz Morawiecki. Premier zainaugurował w poniedziałek trasę promującą Polski Ład, nowy program obozu rządzącego.

W sobotę odbyła się konwencja Zjednoczonej Prawicy, na której zaprezentowano program Polskiego Ładu. Zakłada on między innymi zwiększenie wydatków na służbę zdrowia, podniesienie kwoty wolnej od podatku czy emerytury do 2500 złotych bez podatku.

CZYTAJ WIĘCEJ: ZAŁOŻENIA PROGRAMU "POLSKI ŁAD" >>>

Morawiecki: Polski Ład ma być odrodzeniem i rozkwitem dla polskich firm

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki wyruszył w trasę promującą nowy program obozu rządzącego. Podczas wizyty w firmie JMP Flowers w Stężycy (woj. lubelskie) mówił, że "Polski Ład ma być odrodzeniem i rozkwitem dla polskich firm".

- Promujemy polskie produkty i chcemy w Polskim Ładzie dla polskich produktów znaleźć właściwe miejsce, dobrą promocję, promocję eksportu - powiedział.

Zdaniem premiera, pandemia była dla wielu firm czasem przedłużającej się zimy. - A Polski Ład ma być pięknym rozkwitem dla wielu setek, tysięcy polskich firm. Tak konstruujemy cały system - przekonywał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Mówił, że rząd pomógł bardzo wielu firmom "przechować ich kapitał rynkowy, przechować ich udziały w rynku, potencjał wytwórczy". - To nasze programy pomocowe, Tarcza Finansowa była czymś w rodzaju kładki, przez którą przeszły firmy z czasu pandemicznego do czasu po epidemii. 200 miliardów złotych pozwoliło ochronić ponad 5 milionów miejsc pracy - powiedział Morawiecki.

Morawiecki: przebudowujemy system podatkowy, żeby był sprawiedliwy

- Chcemy, aby system podatkowy, który jest częścią całego systemu gospodarczo-społecznego, był we właściwy sposób skonstruowany. To znaczy pracownicy takiej firmy jak ta muszą proporcjonalnie i procentowo płacić mniejsze składki, daniny łącznie niż ci, którzy zarabiają 20-30-50 czy 100 tysięcy złotych - stwierdził.

- Dzisiaj przebudowujemy system podatkowy po raz kolejny, w taki sposób, żeby był sprawiedliwy - mówił premier.

Jak dodał Mateusz Morawiecki, jest to normalne w krajach Europy Zachodniej. - Nasz system, skonstruowany w czasach III Rzeczpospolitej, był trochę postawiony na głowie i chcemy przywrócić go do właściwych proporcji, ale jednocześnie wspierać wszystkich przedsiębiorców - stwierdził. Jak mówił, chodzi o przedsiębiorców, "którzy będą musieli trochę więcej łożyć do wspólnego budżetu na służbę zdrowia i tych, którzy dzisiaj są już i tak na rozliczeniu na CIT".

Premier wskazał m.in. na estoński CIT czy ulgi na działalność innowacyjną. - IP Box, zmniejszony CIT z 19 procent do 9 procent czy możliwość rozliczania się ryczałtowego podniesiona z 250 tysięcy euro do 2 milionów euro, czyli ośmiokrotne podniesienie, będzie oznaczało uproszczenie księgowości i zwiększenie pola manewru inwestycyjnego - mówił, odnosząc się do Polskiego Ładu.

Premier: celem Polskiego Ładu poprawa konkurencyjności polskich firm

Premier mówił także, że im więcej będziemy kupować polskich produktów i promować polskie produkty, promować ich eksport, tym więcej będą mogli zarabiać polscy pracownicy.

- Wynagrodzenia będą rosły, produktywność będzie rosła w ślad za tym również, a to będzie podnosić całą naszą gospodarkę. To oznacza właśnie ten czas rozkwitu i odrodzenia w Polskim Ładzie, to jest nasz podstawowy cel, żeby gospodarka polska była taką dobrze naoliwiona machiną (...) poprzez różne elementy tego systemu - przekonywał.

Dodał, że jednym z zasadniczych elementów, w którym państwo wydatnie pomoże, jest wielki program inwestycyjny - filar Polskiego Ładu. - Wszystkie miejscowości, powiaty, gminy w Polsce doświadczą ogromnego impulsu inwestycyjnego skoku cywilizacyjnego w wielu obszarach począwszy od inwestycji wodno-kanalizacyjnych, skończywszy na różnego rodzaju inwestycjach. takich jak internet szerokopasmowy, czyste powietrze, klimat - powiedział.

Poinformował, że wielki program inwestycyjny pomoże firmom ukształtować ich strukturę kosztową, by stały się jeszcze bardziej konkurencyjne na rynku europejskim i rynku światowym. - To jest nasz podstawowy cel i do niego będziemy zmierzać poprzez właściwe elementy całej polityki gospodarczej - podkreślił. 

Morawiecki: jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego. Dla nich jest Polski Ład

Szef rządu ocenił, że w Polsce - w przeciwieństwie do państw zachodnich - nie udało się jeszcze zbudować szerokiej klasy średniej. - Jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego, ciężko im zaoszczędzić złotówkę. Dla nich jest Polski Ład - podkreślił.

Morawiecki: jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego. Dla nich jest Polski Ład
Morawiecki: jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego. Dla nich jest Polski Ład TVN24

Mówiąc o osobach, które zarabiają więcej, premier powiedział: "niech zarabiają jeszcze więcej, ale niech też wiedzą, że Polska jest wspólnym domem i że trzeba razem wspólnie do tego budżetu dokładać się po to, żeby poprawiać służbę zdrowia, poprawiać infrastrukturę".

Premier dodał, że obecnie dyskusja toczy się wokół składki zdrowotnej. - Budżet państwa nie zobaczy z tego ani złotówki. Wszystkie pieniądze, które idą ze składki zdrowotnej, wpływają do NFZ, a tam - na poprawę naszych szpitali, modernizację, na nowy sprzęt, na wynagrodzenia. Taki mamy plan i ten plan w Polskim Ładzie zrealizujemy - podsumował Morawiecki. 

Premier o "Polskim Ładzie": ma wywrócony do góry nogami porządek z powrotem poukładać

Wcześniej w poniedziałek premier zainaugurował trasę promującą nowy program obozu rządzącego. Odnosząc się do pandemii COVID-19, zwracał uwagę, że "burza potrafi dokonać bardzo dużych zniszczeń w krótkim czasie, a potem trzeba je odbudowywać latami". Mówił, że Polski Ład "ma ten wywrócony do góry nogami porządek z powrotem poukładać". - Chcemy pokazać ten nasz nowy program, a nawet coś więcej niż program, bo to propozycja nowej umowy społecznej, wszystkim Polakom. Chcemy zapoznać Polaków z tą umową, ale jednocześnie jeszcze coś ważniejszego: chcemy usłyszeć od Polaków, co oni myślą o Polskim Ładzie - mówił.

Jak dodał, "wiemy, że Polski Ład wyrasta z autentycznego programu solidarności, z głębokiego programu, który niesie naszą formację, nasz obóz i tworzy konstrukcję, tworzy główne zręby naszego programu".

Premier o "Polskim Ładzie": ma wywrócony do góry nogami porządek z powrotem poukładać
Premier o "Polskim Ładzie": ma wywrócony do góry nogami porządek z powrotem poukładaćTVN24

- Dlatego w Polskim Ładzie znalazło się tych kilka podstawowych spraw: po pierwsze, kwestie związane ze zdrowiem, naprawą i podniesieniem efektywności służby zdrowia, wszystko przez pryzmat pacjenta. Po drugie, obniżka podatków dla osiemnastu milionów podatników. Po trzecie, emerytura bez podatku do 2500 złotych. Wreszcie szeroko zakrojony program mieszkaniowy, a także program inwestycyjny, który jest rozpisany na bardzo wiele punktów, obszarów i kroków - wyliczał premier.

- To jest Polski Ład w pigułce, ale oczywiście on zawiera bardzo wiele różnych programów - dodał Morawiecki.

Premier: już w tym tygodniu Rada Ministrów będzie analizowała gotowe ustawy

Jak przekazał, "wiele ustaw jest już gotowych". - Już w tym tygodniu Rada Ministrów będzie je analizowała, ale mi zależy przede wszystkim na tym, żeby Polski Ład rzeczywiście przywrócił ten porządek, który został wywrócony do góry nogami przez epidemię - mówił.

- Dlatego wierzę też, że różnego rodzaju stare podziały, różne problemy, które mieliśmy w przeszłości, odejdą sobie w niepamięć i razem będziemy mogli skoncentrować się na budowie lepszej przyszłości i lepszej Polski - podsumował premier.

W poniedziałek szef rządu odwiedzi województwo lubelskie oraz podkarpackie. Złoży wizytę m.in. w Szpitalu Powiatowym w Rykach, odwiedzi miejsce budowy szlaku Via Carpatia i będzie promował program mieszkaniowy w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

Z kolei w Rzeszowie planowane jest spotkanie szefa rządu z seniorami, a także z kandydatką PiS na prezydenta tego miasta Ewą Leniart.

Autor:pp/kg

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości