Konwencję o zakazie używania, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu będzie mógł podpisać prezydent Bronisław Komorowski. Senat poparł w piątek ustawę, która upoważnia głowę państwa do ratyfikacji dokumentu. Stronami Konwencji jest 160 państw. Nie ratyfikowały jej m.in. USA, Rosja i Chiny.
W piątkowym głosowaniu senatorowie byli jednomyślni; "za" głosowało 81 - wszyscy obecni. W Sejmie, w połowie października, ustawę popierały PO, RP, PSL i SLD. PiS i SP wstrzymały się wówczas od głosu.
Konwencja z aneksem
Wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek podkreślał w trakcie prac parlamentarnych, że Polska dołączy do konwencji deklarację, zgodnie z którą współpraca polskiego wojska z armią państwa niebędącego stroną dokumentu nie może być rozumiana jako naruszanie jego zapisów.
Zaznaczał, że takie deklaracje składały wcześniej inne państwa ratyfikujące. Chodzi o to, by ratyfikacja konwencji nie utrudniła współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi, które nie są jej stroną.
Podpisane, nieratyfikowane
Konwencja o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych i zobowiązująca do ich zniszczenia została sporządzona w 1997 roku. Polska podpisała dokument w grudniu 1997 r., ale dotychczas nie ratyfikowała konwencji, której stronami jest 160 państw.
Dokumentu nie ratyfikowało nadal 36 państw, w tym Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Indie, Pakistan, Iran, Egipt, Izrael, Gruzja, obie Koree, Syria i Arabia Saudyjska.
Pierwsze zdanie konwencji głosi, że jej sygnatariusze są zdecydowani "położyć kres cierpieniu i ofiarom powodowanym przez miny przeciwpiechotne, które każdego dnia zabijają lub kaleczą setki osób, w większości niewinne i bezbronne osoby cywilne, zwłaszcza dzieci". W 2009 r. Rada Ministrów przyjęła informację o gotowości do ratyfikacji konwencji w ciągu kilku lat. W kampanię na rzecz zakazu min przeciwpiechotnych i podpisania konwencji zaangażował się m.in. PCK.
Wypełniamy postanowienia Konwencji od czterech lat
Mimo braku formalnego zobowiązania, Polska od 1998 r. wypełnia postanowienia konwencji - nie wykorzystuje i nie produkuje min przeciwpiechotnych, a od 2003 r. dobrowolnie składa raporty, do których przedkładania są zobowiązane państwa, które konwencję ratyfikowały. Większość z ponad miliona min przechowywanych do niedawna w polskich magazynach została wyprodukowana w czasie II wojny światowej lub krótko po niej, a do wykorzystania nadawało się trzy procent tych zapasów. Niemal wszystkie miny zniszczono w ostatnich latach, a w magazynach pozostało około 40 tys. min. Część z nich ma być wykorzystywana do celów szkoleniowych, zaś większość - według zapowiedzi MON - zniszczona w ciągu dwóch najbliższych lat.
Autor: ktom\mtom\k / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: defence.gov