Ostatni polski pilot, który uczestniczył w "Bitwie o Anglię", odbył swój ostatni lot do ojczyzny. We wtorek przed południem na warszawskim Okęciu powitano urnę z prochami generała bryg. pilota Tadeusz Sawicz. Pogrzeb odbędzie się w środę na wojskowych Powązkach.
Generał zmarł 19 października w domu opieki, w kanadyjskiej prowincji Ontario. Miał 97 lat.
Brytyjczycy czczą Polaka
We wtorek przed południem w uroczystościach na wojskowym porcie lotniczym Warszawa - Okęcie uczestniczyła wdowa po generale, Jadwiga Sawicz z rodziną, dowódca Sił Powietrznych gen. Lech Majewski oraz personel wojskowego lotnictwa i kombatanci. Pojawił się także poczet sztandarowy brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. Na lotnisku obecny był również szef polskiego MON, Tomasz Siemoniak.
- Polska wita bohatera, wielkiego pilota, gen. bryg. pil. Tadeusza Sawicza. Wszyscy jesteśmy dumni i zaszczyceni, że możemy uczestniczyć w tym kresie jego ostatniej podróży tu, w Warszawie, w której zapisał bohaterską kartę we wrześniu 1939 roku. Jego bohaterstwo i zaangażowanie są wzorem dla nas, Polaków. Generale, zawsze będziemy pamiętać o tym, co dla Rzeczpospolitej zrobiłeś - mówił szef MON podczas uroczystości pogrzebowych.
Z okazji uroczystości pogrzebowych gen. Sawicza w brytyjskiej ambasadzie w Warszawie flagę opuszczono do połowy masztu.
Pogrzeb w środę
Przed południem z lotniska urnę przewieziono do siedziby Dowództwa Sił Powietrznych. Ok. godz. 19:00 ma trafić do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie zostanie złożona na noc w Kaplicy Lotników. Pogrzeb pilota zaplanowano na środę. O godz. 11 w Katedrze Polowej WP ma rozpocząć się msza św. żałobna, zaś o godz. 13:00 prochy lotnika spoczną na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Jego bohaterstwo i zaangażowanie są wzorem dla nas, Polaków. Generale, zawsze będziemy pamiętać o tym, co dla Rzeczpospolitej zrobiłeś Tomasz Siemoniak, szef MON
Urodzony w 1914 r. w Warszawie, w 1936 r. ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. W kampanii wrześniowej latał na myśliwcach P.11c. Awansował na zastępcę dowódcy 114. eskadry. Po 17 września 1939 r. przedostał się do Rumunii, a następnie przez Jugosławię i Włochy do Francji, gdzie szkolił się w Centrum Wyszkolenia Lotnictwa w Lyon-Bron. W czasie kampanii francuskiej latał w Groupe de Chasse III/10. Po upadku Francji uciekł samolotem do Algieru, skąd przez Casablankę 17 lipca 1940 r. dotarł do Anglii. Resztę wojny służył w polskim lotnictwie myśliwskim w ramach RAF-u.
Po przeszkoleniu na samolotach Hurricane w październiku 1940 r. Sawicz otrzymał skierowanie do 303. Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki, w którym walczył podczas bitwy o Anglię, która trwała od 10 lipca do 31 października 1940 r.
W czynnej służbie był do początku 1947 r. odznaczono go m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Otrzymał też wysokie odznaczenia brytyjskie, amerykańskie i holenderskie. W 1957 r. wyjechał z Anglii do Kanady, gdzie pracował w firmach lotniczych.
Na tzw. liście Bajana, dokumentującej osiągnięcia polskich pilotów myśliwskich podczas II wojny światowej, zajął 82. miejsce (lista zawiera 447 pozycji). W siłach zbrojnych na Zachodzie Sawicz dowodził m.in. 1. oraz 3. Polskim Skrzydłem Myśliwskim.
3 maja 2006 r. prezydent Lech Kaczyński mianował go generałem brygady. Gen. Sawicz w ostatnich latach swojego życia mieszkał w Kanadzie, w okolicach Toronto. Zmarł 19 października 2011 r.
Ostatni polski uczestnik bitwy powietrznej o Anglię mieszkający w Wielkiej Brytanii, Ludwik Martel, zmarł w kwietniu ub. roku.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP Andrzej Hrechorowicz