Co dała nam obecność we Wspólnocie? "Debata TVN24: Polska w Unii Europejskiej"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Waszczykowski o wystąpieniu premiera w Parlamencie Europejskim: doskonale przygotowany, z bardzo rzeczowym wystąpieniem
Waszczykowski o wystąpieniu premiera w Parlamencie Europejskim: doskonale przygotowany, z bardzo rzeczowym wystąpieniemTVN24
wideo 2/7
Waszczykowski o wystąpieniu premiera w Parlamencie Europejskim: doskonale przygotowany, z bardzo rzeczowym wystąpieniemTVN24

Unia Europejska to wspólnota wartości, ale czy polski rząd je podziela? Co dała nam obecność we Wspólnocie i czy nasz kraj poradziłby sobie bez jej wsparcia? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć goście "Debaty TVN24: Polska w Unii Europejskiej", którą prowadził Piotr Marciniak. Relacjonowaliśmy ją w tvn24.pl.

Oglądaj program "Debata TVN24: Polska w Unii Europejskiej" w TVN24 GO >>>

Gośćmi pierwszej części debaty byli: były minister spraw zagranicznych i europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski, senator Koalicji Obywatelskiej i były marszałek Sejmu Marek Borowski oraz eurodeputowany Platformy Obywatelskiej i były unijny komisarz Janusz Lewandowski.

W drugiej części programu wystąpili: była ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej oraz dyrektor Instytutu Strategie 2050 dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, europeistka, prezes Ośrodka THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska, były prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz i działacz opozycji antykomunistycznej dr Czesław Bielecki.

W trakcie debaty ze studiem połączyli się prof. Robert Grzeszczak z Katedry Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, prezes oddziału czeskiej telewizji w Ostrawie Miroslav Karas, a także korespondenci TVN24 - Maciej Woroch oraz Maciej Sokołowski.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 21:38

    Zakończyła się "Debata TVN24: Polska w Unii Europejskiej". Dziękujemy za uwagę i kończymy relację.

  • 21:38

    Dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Jest w Unii wiele dróg, na wiele rzeczy powinniśmy się zgadzać, na wiele nie.

  • 21:37

    Dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Polexit się dzisiaj nie zdarzy. Ale w ogóle powstało takie słowo. Polexit to jest dzisiaj główne skojarzenie z Polską.

  • 21:36

    Dr Czesław Bielecki: Uważam, że w Polsce jest wolność słowa. Obejrzałem "Wesele", z którym się nie zgadzam. Ale ten film powstał.

  • 21:33

    Ojciec Dostatni o tzw. strefach wolnych od LGBT: Kwestia LGBT, to jest kwestia tolerancji, żeby nie było dyskryminacji. Jeśli w szkołach nie będzie tolerancji, to proszę nie powoływać się na Kościół katolicki.

  • 21:32

    Dominikanin, ojciec Tomasz Dostatni mówił o perspektywie Watykanu. Przypomniał, że Kościół katolicki włączył się w debatę o integracji europejskiej.

  • 21:30

    Zybertowicz: Polexit to nie jest fake, to jest rozpaczliwa próba znalezienia lewara mobilizującego wyborców, przez opozycję, która nie ma żadnego pomysłu na Polskę. Nie możemy być ani ulegli, ani bezmyślnie krnąbrni.

  • 21:29

    Smolar: Polexit to faje w tym sensie, że nikt w Polsce nie będzie chciał wyprowadzić formalnie Polski z UE. Natomiast jako pewien proces izolowania i marginalizowania Polski to nie jest fake.

  • 21:27

    Europeistka wskazywała na różnice pomiędzy sytuacją Polski i Wielkiej Brytanii, która dokonała brexitu. Oceniła też, że w naszym interesie nie jest wychodzenie do UE.

  • 21:26

    Bonikowska: Polska absolutnie nie ma interesu, żeby Unię osłabiać.

  • 21:23

    Maciej Woroch, korespondent "Faktów" TVN w Londynie, połączył się ze studiem i relacjonował, co na Wyspach mówi się o sporze Polski z Unią Europejską.

  • 21:22

    Bonikowska: Mi się wydaje, że nie potrafimy spojrzeć na sprawy z punktu widzenia globalnego, tylko jesteśmy zatopieni w lokalny grach, co nas osłabia zbiorowo.

  • 21:20

    Zybertowicz: Kilka razy uczestniczyłem w dyskusjach, dyskutowano ścieżki reformy Unii, czy te prace były kontynuowane, tego nie wiem.

  • 21:19

    Zybertowicz: Jeśli prawo ma być równe dla wszystkich, to każdy, kto łamie reguły, powinien być tam samo piętnowany. A tak nie jest.

  • 21:18

    Smolar: Zarzuty formułowane wobec władz polskich nie dotyczą drobiazgów, one dotyczą fundamentów.

  • 21:17

    Jego zdaniem jest to próba ucieczki od zarzutów które Polsce są stawiane, ku problemom dotyczącym modelu Unii przyszłości.

  • 21:16

    Były prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar: Jak była istota wystąpienia premiera? W niewielu interpretacjach się to pojawiło. Główne zarzuty pod adresem Polski dotyczyły problemów respektowania zasad państwa prawa. Ale najważniejsze wątki w wystąpieniu premiera stołowały się gdzieś indziej.

    Fragment wypowiedzi Aleksandra Smolara podczas debaty TVN24 "Polska w Unii Europejskiej"

  • 21:13

    Pełczyńska-Nałęcz: Nasze członkostwo w Unii i korzyści, jakie czerpiemy, naprawdę wkraczają poza pieniądze.

  • 21:12

    Pełczyńska-Nałęcz: Jest koniec tygodnia, jest zdjęcie naszego premiera nie z Merkel, nie z Macronem, ale obiega internet zdjęcie z Le Pen, która nie ma takich wypływów, nie jest osobą rządząca w UE, budująca naszą pozycję.

  • 21:11

    Wskazywała, że to, iż w PE odbyła się debata na temat Polski, nie jest sukcesem. Wskazywała też, że podczas szczytu Rady Europejskiej odbyła się dyskusja o Polsce w kategoriach problemu.

  • 21:09

    Była ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej oraz dyrektor Instytutu Strategie 2050 dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o "owocach tego tygodnia": Nie da się tego ocenić pozytywnie.

    Była ambasador RP w Moskwie o efektywności działań polskiego rządu na arenie międzynarodowej: nie da się ocenić pozytywnie

  • 21:08

    Ze strony rządzących płyną opinie, że TSUE i inne organy UE przekraczają swoje kompetencje. Grzeszczak skomentował to w słowach: To jest zwyczajna tyrada polityczna. Z punktu widzenia prawa zupełnie tak tonie wygląda.

  • 21:07

    Prof. Grzeszczak w kontekście wyroku TK w sprawie prawa unijnego i konstytucji: Sytuacja jest bardzo poważna, stoimy na (...) kryzysie w relacjach z UE i jej systemem prawnym. Jeżeli sytuacja ta będzie miała moc rozwojową, to może dojść do przechylenia masy krytycznej. Uchwała komitetu nauk prawnych mówi: ta wypowiedź nie jest orzeczeniem.

  • 21:04

    W trakcie debaty ze studiem połączył się prof. Robert Grzeszczak z Katedry Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się do wniosku Zbigniewa Ziobry do TK o zbadanie niektórych zapisów Konwencji praw człowieka. - Jeżeli dojdzie do wypowiedzi kolejnej Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności wybranych przepisów Konwencji o ochronie praw człowieka (..) to będziemy mieć testowanie wytrzymałości, cierpliwości dwóch podstawowych organizacji międzynarodowych, które układają porządek w Europie – Unii Europejskiej i Rady Europy - powiedział.

    Grzeszczak: nie jest w niczyim interesie, by nas wykluczać z organizacji europejskich

  • 21:00

    Dr Bielecki: Bardzo głęboko trzeba to teatrum sądownictwa zmienić. Ziobro nie zrozumiał, że w tym teatrze nie można wyrzucić wszystkich aktorów, scenografów i reżyserów i to był jego błąd.

  • 20:58

    Bielecki: Gdyby Ziobro kochał nasz kraj tak, jak to deklaruje, powinien powrócić do pozycji zwykłego posła i podać się do dymisji.

  • 20:58

    Działacz opozycji antykomunistycznej dr Czesław Bielecki: Polityka zagraniczna naszego państwa jest w ogromnym stopniu zakładnikiem polityki wewnętrznej. Spór, który ma miejsce w UE, toczy się na dwóch zupełnie różnych płaszczyznach, Jedna to płaszczyzna wartości.

  • 20:55

    Bonikowska: Większość Polaków zastanawia się, czy będzie ten polexit czy nie.

  • 20:54

    Bonikowska: My powinniśmy skorzysta z tego faktu, ze jesteśmy wewnątrz tych 27 państw i zajmować się rzeczami, które z punktu widzenia Europy i świata mają kluczowe znaczenie dla nas.

  • 20:53

    Europeistka, prezes Ośrodka THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska: Po tych 17 latach podejście trzeba było zmienić w tym sensie, że jako członek UE mamy inne możliwości, szersze.

  • 20:50

    Zybertowicz: Premier zainicjował dyskusję wokół pewnych kwestii, które nie są publicznie dyskutowane w Unii.

  • 20:49

    Zybertowicz: PE pokazał swoją brzydką, polityczną twarz.

  • 20:49

    Goście drugiej części podsumowują wydarzenia minionego tygodnia. Doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz: Wystąpienie premiera było doskonałe retorycznie i merytorycznie, zawierało szereg poważnych argumentów. Tymczasem w debacie po prosu była klasyczna polityczna nawalanka.

  • 20:44

    Przechodzimy do drugiej części programu. Pojawią się w niej dodatkowe tematy, między innymi dotyczące korzyści finansowych dla Polski w związku z członkostwem we Wspólnocie.

  • 20:43

    Senator Borowski: Polska zawaliła ten Turów. Już ponad rok temu Czesi zwracali na to uwagę, nikt z nimi nie chciał rozmawiać.

  • 20:43

    Borowski: Unia Europejka to jest takie stowarzyszenie, w którym poza decyzjami podejmowanymi jednomyślnie, są decyzje podejmowane większością głosów. Do tego trzeba szukać sojuszników. Rząd polski ma szereg postulatów dotyczących zielonej rewolucji. Nie da się tego przeprowadzić, jeśli nie zdobędzie się do tego sojuszników. Jeśli się jest na marginesie, w rogu pokoju, to takich spraw się nie załatwi

  • 20:41

    Lewandowski: Polska miała Trójkąt Weimarski, znakomite zaproszenie, żeby współdecydować o losach Europy. W tej chwili nic z tego wszystkiego nie zostało. To jest właśnie dorobek tej dobrej zmiany. To wszystko dzieje się bez jakiegoś historycznego fatum. Nie ma zaborców, nie ma okupantów, to jest robione własnymi rękami. Ja cały czas pytam, jaki jest skutek tego awanturnictwa dla Polski i Polaka. Nie widzę żadnych korzyści, są same straty.

  • 20:39

    Lewandowski: Polska jest całkowicie zmarginalizowana w Unii Europejskiej.

  • 20:39

    Waszczykowski o spotkaniu Morawieckiego i Le Pen: Mamy prawo spotykać się ze wszystkimi politykami w Europie, w Unii Europejskiej, którzy są demokratycznie akceptowani.

  • 20:38

    Kto w UE jest przyjacielem Polski? Waszczykowski: To zależy w jakim interesie. Na przykład w rolnictwa możemy liczyć na współpracę z Francuzami.

  • 20:36

    Waszczykowski: Twarda walka o interes czeskie - zarówno w relacjach bilateralnych, jak i europejskich - była.

  • 20:35

    Waszczykowski: To jest opinia dziennikarzy, ja mam inną opinię. Rozmawiałem z politykami czeskimi.

  • 20:34

    Karas: To w Polsce mówiono bardziej o Turowie, że Czesi chcą zamknięcia, choć ze strony czeskiej nigdy nie padły takie słowa.

  • 20:34

    Prezes oddziału czeskiej telewizji w Ostrawie Miroslav Karas: Totalna polityzacja jest po stronie Polski.

    Wskazywał, że – wbrew tego, co twierdzi polski rząd – kwestia Turowa nie była rozgrywana przez Czechy w twardy sposób ze względu na odbywające się tam wybory.

  • 20:32

    W programie pojawił się temat kopalni w Turowie i kar naliczanych na Polskę ze względu na niezastosowanie się do decyzji TSUE i brak wstrzymania działalności kopalni.

  • 20:30

    Europoseł Janusz Lewandowski również ocenił, że nie ma podstaw do naliczania odsetek.

  • 20:30

    Senator KO i były marszałek Sejmu Marek Borowski: Jeżeli ja słyszę, że Zbigniew Ziobro przygotowuje jakąś reformę, to już nabieram podejrzeń. Izbę Dyscyplinarną (SN) się zlikwiduje, ale system działania sędziów będzie ten sam.

  • 20:28

    Borowski: Nie ma żądnych podstaw do naliczania odsetek. KPO nie został jak na razie przyjęty. Jedna z wytycznych KE do tego planu dotyczyła praworządności, żeby rząd polski opisał, w jaki sposób przepisy prawa i stosunek do praworządności wpływa na inwestycje. Odpowiedź polskiego rządu była taka, że w ogóle nie pływa. Choćby z tego powodu KE ma prawo domagać się wyjaśnień.

  • 20:26

    Waszczykowski: Jeśli posłowie niemieccy w tej debacie mówią, że PiS chce Polskę wrócić do Średniowiecza, i założyć kobietom pasy, to to jest mądry człowiek, który zarzuca PiS takie rzeczy?

  • 20:24

    Europoseł zapewnił przy tym, że Polska chce jednak dialogu i dlatego premier wystąpił w Parlamencie Europejskim.

  • 20:23

    Co, jeśli będą unijne kary dla Polski? Waszczykowski: Jeśli nie będą wypłacane zaliczki z KPO, trzeba będzie zasądzić odsetki od KE za to, że te zaliczki nie są wypłacane.

  • 20:22

    Waszczykowski: W każdym z 27 krajów (UE) wymiar sprawiedliwości jest inny i w każdym politycy wybierają sędziów.

  • 20:20

    Waszczykowski: Nikt tak nie zrujnował wizerunku polskiego jak przez ostatni dwa lata totalna opozycja.

  • 20:19

    Lewandowski: Mnie zdumiało przemówienie Morawieckiego, bo myślałem, że w nim będzie oferta kompromisy.

  • 20:19

    Janusz Lewandowski o orzeczeniu TK: Ono tak naprawdę wyprowadza Polskę z przestrzeni prawnej UE po to, żeby Kaczyński miał wolną rękę w dożynaniu resztek polskiej demokracji i polskiej praworządności.

  • 20:15

    Borowski: Premier powiedział, że Polska jest i będzie w UE. Dla premiera to jest i będzie, to jest w części bankomatowej. Natomiast premier wyraźnie wycofuje się z Unii wartości.

    Borowski: Unia nie jest tylko bankomatem, jest także unią wartości

  • 20:14

    Senator Koalicji Obywatelskiej i były marszałek Sejmu Marek Borowski skomentował zaś słowa Waszczykowskiego: Ja tu nie widzę żadnej ideologii.

  • 20:14

    Lewandowski: To jest pytanie do Kaczyńskiego - jakie korzyści mają Polki i Polacy z tego awanturnictwa w Europie?

  • 20:13

    Lewandowski: Nikt w historii UE nie zrujnował wizerunku i pozycji swojego kraju tak szybko i tak dotkliwie, jak rząd PiS-u. Tylko, że za to będziemy płacli my wszyscy.

  • 20:12

    Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej i były unijny komisarz Janusz Lewandowski: Polska Kaczyńskiego i Ziobry nie została by przyjęta do Unii Europejskiej. Tak rządzona, jak dzisiaj, dzieliłaby los Ukrainy i Mołdawii.

    Lewandowski: Polska Kaczyńskiego i Ziobry nie zostałaby przyjęta do Unii Europejskiej

  • 20:11

    Co z pieniędzmi z funduszu odbudowy, które są wstrzymywane przez KE ze względu kwestie dotyczące praworządności w Polsce? Waszczykowski: Te pieniądze będą przyznane, bo nie ma żądnych podstaw traktatowych, żeby je zatrzymać.

  • 20:11

    Waszczykowski o konflikcie na linii Polska-UE: To spór ideologiczny.

  • 20:09

    Waszczykowski: Gdzie traktaty nie obejmują życia społeczno-politycznego, kierować się będziemy postanowieniami naszej konstytucji .

  • 20:08

    Były minister spraw zagranicznych i europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski: Premier Morawiecki przyjechał doskonale przygotowany, z bardzo rzeczowym wystąpieniem, pokazywał bardzo dokładnie, że respektujemy traktaty.

    Waszczykowski o wystąpieniu premiera w Parlamencie Europejskim: doskonale przygotowany, z bardzo rzeczowym wystąpieniem

  • 20:06

    - Komisja Europejska ma działa dalej, pilnować traktatów, polskiej praworządności, ale bez gwałtownych ruchów. To ma wrócić na dawane koleiny procedur, które długo mogą trwać w KE – powiedział Sokołowski.

    Reporter Maciej Sokołowski podczas debaty TVN24: Polska w Unii Europejskiej

  • 20:06

    Jak mówił, podczas szczytu Rady Europejskiej w czwartek i piątek "ostudzono" emocje.

  • 20:04

    Korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski połączył się zdalnie ze studiem i podsumowuje ostatni tydzień w kontekście relacji Polska – UE.

  • 20:03

    Przypomniano debatę w Parlamencie Europejskim dotyczącą praworządności w Polsce i prymatu prawa unijnego. Premier Mateusz Morawiecki bronił tam wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego wyższości konstytucji nad prawem UE, a szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i wielu eurodeputowanych negatywnie się o nim wyrazili.

  • 20:01

    Program prowadzi Piotr Marciniak.

  • 20:00

    Rozpoczyna się program "Debata TVN24: Polska w Unii Europejskiej". Zapraszamy do śledzenia naszej relacji.

  • 19:59

    Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004. Co dała nam obecność we Wspólnocie? Między innymi to pytanie pojawi się w niedzielnej debacie. Już za chwilę relacja z programu na żywo. Zapraszamy!

  • 19:57

    Tu przeczytasz o konkluzjach unijnych liderów dotyczących migracji >>>

  • 19:56

    W tym tygodniu w Brukseli odbył się szczyt Rady Europejskiej. Unijni liderzy dyskutowali między innymi o kwestiach związanych z migracją oraz praworządnością w Polsce.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Hiszpański premier Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Odwołał spotkania i w poniedziałek ma zdecydować, czy nadal będzie stał na czele rządu. Ma to związek z zarzutami wobec jego żony, która jest oskarżona o udział w aferze korupcyjnej. W środę sąd w Madrycie uruchomił wobec niej dochodzenie.

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Źródło:
PAP

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski napisał w mediach społecznościowych, że padł ofiarą oszustwa przy zakupie samochodu. "Okazało się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tysięcy złotych ma swojego 'bliźniaka' we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję" - przekazał. Jego samochód został zajęty przez służby. "Nie odpuszczę. Będą pozwy i roszczenia" - podkreślił i zapowiedział, że "postara się o zmiany legislacyjne".

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rano minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawi w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Na jego wystąpienie oraz debatę zaplanowano aż 9 godzin. Będziemy je relacjonować na żywo.

Radosław Sikorski w Sejmie. Przedstawi zadania polskiej polityki zagranicznej 

Radosław Sikorski w Sejmie. Przedstawi zadania polskiej polityki zagranicznej 

Źródło:
PAP, TVN24

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Hajnówce (woj. podlaskie) chce zasięgnąć uzupełniającej opinii biegłych w sprawie potrącenia rowerzystki przez europosła i byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza.

Były premier oskarżony o potrącenie rowerzystki. Sąd chce uzupełniającej opinii biegłych

Były premier oskarżony o potrącenie rowerzystki. Sąd chce uzupełniającej opinii biegłych

Źródło:
PAP

Koledzy zapytali mnie, czy byłbym gotów wystartować w wyborach do europarlamentu, ponieważ chcemy wystawić najbardziej doświadczonych, kompetentnych zawodników, i powiedziałem, że jeżeli będzie taka potrzeba, przyjmę takie wyzwanie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Krzysztof Hetman o starcie w eurowyborach: jeżeli będzie potrzeba, przyjmę takie wyzwanie

Krzysztof Hetman o starcie w eurowyborach: jeżeli będzie potrzeba, przyjmę takie wyzwanie

Źródło:
TVN24

Daniel Obajtek mówi, że dziękuje Bogu, że już nie jest prezesem Orlenu. - Wytrzymałem w tym piekle 6 lat - podkreśla w rozmowie z serwisem Money, dodając, że naprawdę czuje się "zagrożony". Obajtek odnosi się też do kwestii ogromnych środków utraconych przez Orlen i kandydowania do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości.

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Źródło:
money.pl, tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Płocku zamierza przesłuchać byłego komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka oraz byłego wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika. Chodzi o w śledztwo dotyczące ubiegłorocznego incydentu z udziałem policyjnego śmigłowca Black Hawk.

Incydent z policyjnym Black Hawkiem. Prokuratura chce przesłuchać Jarosława Szymczyka i Macieja Wąsika

Incydent z policyjnym Black Hawkiem. Prokuratura chce przesłuchać Jarosława Szymczyka i Macieja Wąsika

Źródło:
PAP

Nie udało się odnaleźć nurka z GROM-u, który zaginął podczas ćwiczeń w okolicach Westerplatte w Gdańsku. Akcję cywilnych służb ratunkowych przerwano w środę wieczorem, wojsko kontynuuje działania na miejscu. - Wojsko nie przerwało akcji poszukiwawczej i nie przerwie do czasu odnalezienia żołnierza - mówi ppłk Mariusz Łapeta, rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania kontynuuje wojsko

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania kontynuuje wojsko

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, pap

Australijska policja zatrzymała w środę siedmiu nastolatków powiązanych z chłopcem oskarżonym o atak na tle religijnym na biskupa w Sydney. Wszyscy zatrzymani są niepełnoletni - przekazał portal brytyjskiego dziennika "Guardian". Najmłodsi z nich mają 15 lat.

Australijska policja aresztowała nastoletnich zwolenników "brutalnego ekstremizmu" religijnego

Australijska policja aresztowała nastoletnich zwolenników "brutalnego ekstremizmu" religijnego

Źródło:
PAP

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Grecki Sąd Najwyższy wykluczył w środę skrajnie prawicową partię Spartanie z udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego - podała agencja AMNA. Tym samym sąd przychylił się do wniosków kilku innych ugrupowań, które wskazywały na powiązania Spartan ze zdelegalizowaną neonazistowską partią Złota Jutrzenka.

Grecka skrajnie prawicowa partia Spartanie wykluczona z wyborów do Parlamentu Europejskiego

Grecka skrajnie prawicowa partia Spartanie wykluczona z wyborów do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
PAP

Opat podległej Moskwie Ławry Świętogórskiej, metropolita Arsenij ujawnił w czasie liturgii pozycje wojsk ukraińskich w pobliżu Kramatorska (obwód doniecki). Został zatrzymany - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

"Dywersyjna działalność". Metropolita zatrzymany

"Dywersyjna działalność". Metropolita zatrzymany

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Irański sąd rewolucyjny skazał znanego w kraju rapera Toomaja Salehiego na karę śmierci pod zarzutem nawoływania do zamieszek w latach 2022-2023 - poinformowały media, powołując się na jego prawnika.

Irański raper Toomaj Salehi skazany na karę śmierci

Irański raper Toomaj Salehi skazany na karę śmierci

Źródło:
PAP

Joe Biden podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. W Rosji aresztowano wiceministra obrony. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 25 kwietnia.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 25 kwietnia

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 25 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Meta rozczarowała w środę inwestorów prognozami wyższych wydatków i niższych niż oczekiwano przychodów. Efekt to spadek wartości giełdowej spółki o prawie 200 miliardów dolarów i obawy, że rosnące koszty sztucznej inteligencji przewyższą korzyści. Akcje Meta Platforms spadły podczas środowej sesji o ponad 15 procent. Rozczarowującą prognozę przychodów przyćmiła lepsze od oczekiwań wyniki spółki w pierwszym kwartale 2024 roku.

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Źródło:
Reuters, PAP

To nie jest tak, że o tu w tym momencie naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają - powiedział Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii o wprowadzaniu programu Mieszkanie na start oraz jego potencjalnych efektach na rynek nieruchomości.

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

Źródło:
TVN24

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Ukraińskie drony uszkodziły dużą rosyjską fabrykę stali w obwodzie lipieckim w Rosji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie.

Reuters: ukraińskie drony uderzyły w dużą rosyjską fabrykę stali

Reuters: ukraińskie drony uderzyły w dużą rosyjską fabrykę stali

Źródło:
PAP

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który we wrześniu 2021 roku chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
PAP

Australijska policja apeluje o pomoc w znalezieniu Orpheusa Pledgera - aktora znanego z takich seriali jak "Zatoka serc" czy "Sąsiedzi". Sąd wydał nakaz aresztowania po tym, jak 30-latek nie stawił się na rozprawie w związku z napaścią na kobietę, podają lokalne media.

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Źródło:
ABC, Sydney Morning Herald, tvn24.pl

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Remis to wynik gry, w której żadna ze stron nie została pokonana, a remiz: to gra rozstrzygnięta, to gra pozorów, buduje wiszące gniazda czy kopie podziemne korytarze? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Anna Downar z Karkowa.

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Mocnym kandydatem do objęcia teki ministra spraw wewnętrznych i administracji jest Tomasz Siemoniak, dotychczasowy koordynator służb specjalnych - dowiedział się tvn24.pl. Nie jest jeszcze przesądzone, że będzie łączył obydwie fukcje: ministra i koordynatora.

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Źródło:
tvn24.pl

Mariusz Kamiński wypiera pewne fakty ze swojej świadomości. Pewnie te, które są dla niego najbardziej niewygodne - tak były poseł Michał Wypij skomentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania Mariusza Kamińskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Odnosząc się do sporu dotyczącego obecności byłego premiera Mateusza Morawieckiego w słynnym spotkaniu w jego willi przy ulicy Parkowej, powiedział, że "jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem".

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Źródło:
TVN24

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 360 rakiet przeciwradarowych AARGM-ER. To jeden z najnowszych amerykańskich pocisków tego typu. Maksymalną cenę potencjalnej transakcji wyznaczono na 1,275 miliarda dolarów.

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na całym świecie. 45 stron zajęło podsumowanie sytuacji w Polsce w 2023 roku. W dokumencie wskazano na doniesienia dotyczące między innymi dyskryminacji wobec kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów, nadmiernego używania siły przez policję i sytuacji mediów.

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24