Dwie armie, dwie epoki. Tak zmieniło się Wojsko Polskie przez 25 lat obecności w NATO

Źródło:
tvn24.pl
Droga do NATO
Droga do NATOTVN24
wideo 2/7
Droga do NATOTVN24

25 lat temu Polska dołączyła do NATO - najpotężniejszego sojuszu militarnego w historii. Jednak – jak to często bywa z wchodzeniem do nowej rodziny – trzeba było czasu, żebyśmy mogli poczuć się jej pełnowartościowymi członkami. Obecność w NATO to był nie tylko wojskowy, ale też polityczny poligon, na którym jako kraj ćwiczyliśmy przez ostatnie ćwierćwiecze zdolność do mierzenia się z wyzwaniami współczesnego świata. Jak zdaliśmy ten egzamin? Jak zmieniało się przez ten czas polskie wojsko, jego wyposażenie, liczebność, ale też nasza rola w NATO?

12 marca 1999 roku, miasto Independence w amerykańskim stanie Missouri. Ówczesny szef polskiej dyplomacji Bronisław Geremek przekazuje na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright przyjęty przez Polskę dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Polska dołącza do NATO, zasilając najpotężniejszy sojusz militarny w historii. Symboli w tym wydarzeniu było całe mnóstwo, począwszy od nazwy miasta, w którym odbyła się ta uroczystość, oznaczającej "niepodległość".

Ten dzień to jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii naszego kraju, symboliczne zerwanie, przede wszystkim w sferze politycznej, z układem pojałtańskim, chociaż proces transformacji trwał już nad Wisłą od niemal dekady. Natomiast w sferze militarnej to było przede wszystkim zrzucenie poradzieckiego gorsetu wojskowego i rozpoczęcie procesu przemian, często trudnych, żmudnych, ale – i to możemy po tych 25 latach powiedzieć z całą stanowczością – bardzo potrzebnych. 

25 lat temu Polska wstąpiła do NATO. Wojskowi o modernizacji armii

25 lat temu Polska wstąpiła do NATO
25 lat temu Polska wstąpiła do NATOTVN24

Wojsko w 1999 roku. Stan początkowy - armia oparta na poborowych 

Jaki był stan polskiej armii, kiedy przystępowaliśmy do NATO? U progu polskiej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim polska armia była liczna, niemal 200-tysięczna, jednak w dużej mierze oparta na poborowych. Z informacji, jakie przekazało nam Ministerstwo Obrony Narodowej wynika, że liczebność wojska w 1999 roku wynosiła około 198 tysięcy żołnierzy, przy czym żołnierzy zawodowych było około 76,5 tysiąca, a około 118 tysięcy to byli żołnierze zasadniczej, czyli obowiązkowej służby wojskowej.

Ostatni pobór do wojska odbył się w roku 2008, a ostatnie wcielenie do wojska w ramach tego poboru – w grudniu tamtego roku. W sierpniu 2009 roku odbyło się zwolnienie z zasadniczej służby wojskowej ostatnich poborowych.

Istotna zmiana nastąpiła od początku 2010 roku, czyli już po zawieszeniu obowiązkowej służby wojskowej. Od tego czasu nabór do Sił Zbrojnych RP odbywa się wyłącznie w oparciu o dobrowolne rodzaje czynnej służby wojskowej, mówimy więc o armii ochotniczej. 

Siły Zbrojne RP - liczebność w 1999 rokuTVN24

Wojsko w 1999 roku. Czołgi, wozy, samoloty

A jak wchodząca do NATO-wskiej rodziny armia prezentowała się po względem uzbrojenia? Według danych resortu obrony w 1999 roku mieliśmy na swoim wyposażeniu: 1675 czołgów, 1367 wozów bojowych, 35 transporterów opancerzonych, 510 opancerzonych samochodów rozpoznawczych, 652 działa samobieżne, 182 samoloty myśliwskie, 99 samolotów myśliwsko-bombowych, 38 śmigłowców szturmowych, jeden niszczyciel rakietowy, jedną fregatę oraz trzy okręty podwodne.

Stan uzbrojenia polskiej armii w 1999 rokuTVN24

O początkach Polski w NATO i ówczesnej sytuacji geopolitycznej mówi w rozmowie z tvn24.pl Marek Świerczyński, szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych Polityki Insight. Dzieli historię obecności naszego kraju w Sojuszu na trzy podstawowe okresy.

- Weszliśmy do NATO w okresie redukcji, to znaczy transformacji w kierunku zmniejszania dosyć dużych i opartych na rekrucie z poboru sił zbrojnych państwa, państwa wcześniej przez prawie pół wieku quasi niepodległego – wskazuje. 

Zwraca również uwagę, że także sam Sojusz był wówczas na etapie poszukiwania nowej tożsamości w pozimnowojennym świecie. - NATO zasadniczo szukało swojej roli, bo zimna wojna się skończyła, a Zachód uznał, że ją wygrał. Nastąpił tak zwany jednobiegunowy moment w historii geopolitycznej świata, gdzie Stany Zjednoczone "nie miały z kim przegrać". Polska wchodziła do NATO, które było sojuszem poszukującym swojego nowego wyzwania, nowej roli na świecie. To się przejawiało w tym, że NATO zaczęło brać na siebie takie misje stabilizacyjne z mandatu ONZ, głównie na Bałkanach – przypomina analityk.

Etap przejściowy. Polska "inwestycja w wiarygodność sojuszniczą"

Jak mówi dalej Świerczyński, ten okres trwał relatywnie krótko, bo już kilka lat później NATO znalazło swoją nową rolę. Opierała się na operacjach poza obszarem mandatowym (Out-of-Area operations), czyli na udziale w tak zwanej globalnej wojnie z terroryzmem, co z kolei było konsekwencją ataków z 11 września. - I następne kilkanaście lat tak naprawdę również Polsce zajęło odnajdywanie się w tej nowej roli NATO, z rozmaitymi skutkami - zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Pozytywne były takie, że Polska weszła w układ sojuszniczy już nie tylko na poziomie politycznym, ale na poziomie pola walki i mogła się przekonać jak to wszystko funkcjonuje – wskazuje. Przypomina jednak, że to zaangażowanie było okupione krwią polskiego żołnierza.

Jako trzeci okres Świerczyński wskazuje obecną sytuację wzrostu niebezpieczeństwa, przede wszystkim w związku z pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę. - To okres redefinicji NATO do roli obrońcy Europy przed agresją ze wschodu, czyli w pewnym sensie powrót do roli zimnowojennej, tylko w innej skali, w innych realiach, także geograficznych – zauważa.

Zdaniem naszego rozmówcy największą zdobyczą w ciągu ćwierćwiecza obecności w NATO jest to, że "Polska potrafiła wejść w ten układ, nauczyła się go w jakimś stopniu rozpoznawać, a także – chociaż tu w mniejszym stopniu – wykorzystywać". - Jednak widać, że pewnego rodzaju inwestycje w tak zwaną wiarygodność sojuszniczą, poczynione właśnie w latach wojny z globalnym terrorem, do pewnego stopnia mogą być rozpatrywane jako zadatek na potrzeby sojuszniczej reakcji wtedy, kiedy zwiększyło się zagrożenie dla naszego regionu – ocenia dziennikarz Polityki Insight.

Zdaniem Świerczyńskiego Polska przez 25 lat swojej obecności w Sojuszu pokazała, że "jest bardzo wiarygodnym, solidnym sojusznikiem", a największym osiągnięciem tego ćwierćwiecza jest "dowiedzenie kompetencji wojskowej".

Ilu żołnierzy liczy obecnie polska armia

Jak 25 lat po wejściu Polski do NATO wygląda liczebność polskiej armii? Według podanego przez MON stanu na 31 grudnia 2023 roku czynną służbę wojskową pełniło około 191,5 tysiąca żołnierzy, z czego 134,5 tysiąca stanowili żołnierze zawodowi, 34,3 tysiąca terytorialsi, czyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, około 14,5 tysiąca to żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a nieco ponad osiem tysięcy to kandydaci na żołnierzy zawodowych.

W porównaniu z 1999 rokiem mamy więc podobną liczbę żołnierzy, ale nastąpiła zmiana strukturalna – trzon armii stanowią żołnierze zawodowi, wspierani przez terytorialsów.

Siły Zbrojne RP - liczebność w 2023 okuTVN24

Czym dysponuje polskie wojsko

Ćwierćwiecze obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim to także liczne zmiany w uzbrojeniu, oparte przede wszystkim na przejściu od maszyn produkcji radzieckiej po zaopatrzenie w nowoczesny sprzęt kupiony głównie od Amerykanów.

MON udostępniło nam aktualny wykaz uzbrojenia polskiej armii, jednak zaznaczyło, że nie upublicznia w tym przypadku szczegółowych liczb, wskazując, że, zwłaszcza w obecnej sytuacji, są to dane wrażliwe.

Z tych informacji wynika, że Wojska Lądowe dysponują między innymi: czołgami ABRAMS M1A1, K-2 "Black Panther", Leopard 2A4, 2A4PL i 2A5 i kołowymi transporterami opancerzonymi Rosomak.

Stan uzbrojenia polskiej armii w 2024 roku - sprzęt zasadniczy Wojsk LądowychTVN24

W dyspozycji Wojsk Rakietowych i Artylerii są między innymi wyrzutnie rakiet HOMAR i wyrzutnie rakietowe RM-70, armatohaubice samobieżne Krab i K-9 czy wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta.

Stan uzbrojenia polskiej armii w 2024 roku - Wojska Rakietowe i ArtyleriaTVN24

Na wyposażeniu wojsk obrony powietrznej i przeciwrakietowej są między innymi zestaw rakietowy Newa, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Osa, system rakietowy średniego zasięgu Wisła czy system rakietowo-artyleryjski Pilica. 

Lotnictwo bojowe ma w swoich zasobach myśliwce F-16, MiG-29, Su-22, Fa-50 oraz bezzałogowe statki powietrzne TB-2 Bayraktar.

Stan uzbrojenia polskiej armii w 2024 roku - Lotnictwo bojoweTVN24

Lotnictwo transportowe stanowią samoloty CASA C-295 i Hercules C-130.

Stan uzbrojenia polskiej armii w 2024 roku - lotnictwo transportoweTVN24

Wśród śmigłowców na wyposażeniu polskiej armii są między innymi: AW149, AW-101,Mi-2, Mi-8 i Mi-17.

Stan uzbrojenia polskiej armii w 2024 roku - śmigłowceTVN24

Marynarka Wojenna składa się zaś między innymi z: Dywizjonu Okrętów Bojowych, który stacjonuje w Porcie Wojennym w Gdyni. W jego skład wchodzą ORP (Okręt Rzeczypospolitej Polskiej) Orkan, ORP Piorun, ORP Grom, ORP Ślązak, ORP K. Pułaski, ORP Gen. T. Kościuszko i ORP Kaszub. Jest też Dywizjon Okrętów Podwodnych, w którego skład wchodzi ORP Orzeł. Zgodnie z danymi MON polska Marynarka Wojenna dysponuje też Dywizjonem Okrętów Transportowo-Minowych projektu 767, w skład którego wchodzą ORP Lublin, ORP Gniezno, ORP Kraków, ORP Poznań oraz ORP Toruń. Posiadamy też Morską Jednostkę Rakietową.

Stan uzbrojenia polskiej armii w 2024 roku - Dywizjony Okrętów Bojowych i PodwodnychTVN24
Stan uzbrojenia polskiej armii w 2024 roku - Diwizjon Okrętów Transportowo-MinowychTVN24

"Wizytówka" Polski w NATO

Marek Świerczyński mówi, że gdyby miał wybrać jeden system zbrojenia, który stanowi pewnego rodzaju wizytówkę Polski w NATO, to bez żadnej wątpliwości wskazałby na system wielozadaniowych samolotów myśliwskich F-16. - Nie tylko ze względu na same samoloty, ich zbrojenie, ich amunicję, bazy, ale też doktrynę z nimi związaną, dotyczącą użycia sojuszniczych sił powietrznych - dodaje. Pierwsze polskie F-16 zostały nam przekazane w 2006 roku. Natomiast w styczniu 2020 roku Polska podpisała kontrakt na samoloty wielozadaniowe F-35, czyli najnowocześniejsze amerykańskie maszyny bojowe.

- Lotnictwo, jak mało który system uzbrojenia, wymaga współuczestnictwa bardzo wielu podsystemów. My musieliśmy się tego nauczyć, musieliśmy w to wejść, na przykład musieliśmy nauczyć się tankowania z powietrznych tankowców – zwraca uwagę ekspert.

Dodaje, że wykorzystanie tych samolotów przez polskie wojsko siłą rzeczy skazało nas na bliską interakcję z sojusznikami, a w konsekwencji, "popchnęło nas do pełnej integracji" z systemami innych państw NATO.

- Weszliśmy w cały cykl szkoleń i ćwiczeń, począwszy od samego zapoznania się z tym samolotem i wyszkolenia naszych instruktorów, a potem szkoleń całych grup. Do tego doszły natowskie COMAO (ang. Composite Air Operations), czyli połączone operacje lotnicze. Z czasem weszliśmy również w ćwiczenia o kryptonimie SNOWCAT, czyli wsparcie operacji nuklearnych lotnictwem konwencjonalnym – wylicza.

"Sprzętoza" - największa słabość postrzegania wojska?

Obecna sytuacja międzynarodowa, ukształtowana przede wszystkim przez wydarzenia zza naszych wschodnich granic, stawia przed całym NATO, a w szczególności przed Polską, kolejne wyzwania. Jakie są słabości i mankamenty w polskiej armii i szerzej, w całym systemie obronności?

- Mamy relatywnie dużą i relatywnie silną armię. Bez wątpienia mamy najsilniejszą armię na wschodniej flance NATO, a postawiłbym tezę, że jesteśmy w trójce najsilniejszych sił zbrojnych Europy. Więc naprawdę nie jest źle – ocenia Marek Świerczyński. I dodaje, że "największą słabością wcale nie jest sprzęt". - Sprzęt to jest koniec łańcucha związanego z obronnością. Sprzęt można kupić. Ostatnie dwa lata upłynęły nam na niezwykle łatwym kupowaniu sprzętu. Trochę trudniej jest na przykład postawić batalion czy brygadę, nie mówiąc już o dywizji - twierdzi szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych Polityki Insight.

Zdaniem Świerczyńskiego "największą słabością" polskiej armii z punktu widzenia strategiczno-politycznego jest koncentracja na sprzęcie, zamiast na tak zwanych rozwiązaniach systemowych. I podkreśla, że "wojna to system". W przygotowaniach wojennych kraju wojsko odgrywa bardzo ważną rolę, ale jest to tylko jedna z ról. Są inne obszary, które leżą odłogiem i są kompletnie zaniedbane – przyznaje.

W tym kontekście analityk mówi o czymś, co określa mianem "sprzętozy", czyli "pompowaniu balonika propagandy" opartej na zakupie sprzętu. - Poprzedni minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak wyrobił w Polsce przekonanie - poprzez bezprecedensową operację propagandowo-informacyjną, a może należałoby powiedzieć dezinformacyjną - że najważniejsze dla wojska jest to, ile kraj kupi czołgów, dział, wyrzutni. To oczywiście jest ważne, bo bez sprzętu wojsko nie ma czym walczyć. Ale Błaszczak kazał nam patrzeć na to wojsko tylko przez obiektyw kamery telewizyjnej, postawionej przed rzędem czołgów - mówił. 

Świerczyński podkreśla, że na całość zdolności wojskowych - poza sprzętem - składają się żołnierze, ich edukacja i wyszkolenie, zaplecze w postaci baz, zakładów remontowych i magazynów amunicji, logistyka - czyli wydolne szlaki komunikacyjne i przerzutu sił, wreszcie - a może przede wszystkim - strategie i doktryny. - Trzeba budować system, ale w pierwszej kolejności trzeba dokończyć zasypywanie dziur, które powstały w wyniku na przykład donacji dla Ukrainy. Z naszej perspektywy to są ubytki sprzętowe, poczynione w dobrej wierze i w słusznej koncepcji strategicznej, ale ich uzupełnienie potrwa jeszcze przynajmniej dwa-trzy lata – wskazuje.

Autorka/Autor:Marcin Złotkowski

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: kpr. Sławomir Kozioł / 18. Dywizja Zmechanizowana

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Śmiertelny wypadek w Jemiołowie (województwo lubuskie). Dwaj bracia w wieku 33 i 34 lat, jadąc motocyklem, uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj nie żyją.

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Czy Kamala Harris, która otrzymała poparcie Joe Bidena w wyścigu do fotela prezydenta USA, ma większe od niego szanse by pokonać Donalda Trumpa? Oto co mówią o tym sondaże.

Czy Kamala Harris ma szanse zamieszkać w Białym Domu? Oto co mówią sondaże

Czy Kamala Harris ma szanse zamieszkać w Białym Domu? Oto co mówią sondaże

Źródło:
Forbes, The Hill, NBC News, tvn24.pl

Donald Trump wspierał przed laty finansowo dwie kampanie wyborcze Kamali Harris, gdy ta starała się o urząd prokuratora generalnego Kalifornii w latach 2011 i 2013. Teraz wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych może stanąć do walki z nim w listopadowych wyborach.

Donald Trump wpłacał pieniądze na kampanię Kamali Harris. Media przypominają kwoty

Donald Trump wpłacał pieniądze na kampanię Kamali Harris. Media przypominają kwoty

Źródło:
Washington Post, Newsweek, Business Insider, USA Today. Independent

Alert RCB. W poniedziałek 22.07 do osób przebywających na terenie ośmiu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący burzom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Na jednym ze skrzyżowań w Zielonej Górze doszło do kolizji. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Nie uniknie jednak kary. Moment zderzenia i ucieczki zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu.

Spowodował kolizję, zostawił auto z zakleszczoną pasażerką i uciekł. Nagranie

Spowodował kolizję, zostawił auto z zakleszczoną pasażerką i uciekł. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada sprawę dziewięciu osób, które złożyły skargi dotyczące stosowania oprogramowania Pegasus przez polskie służby w latach 2015-2023 - poinformowała mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram, która reprezentuje skarżących. Trybunał sformułował w tej sprawie pytania do polskich władz.

Skargi dziewięciu osób, w tym Trzaskowskiego i Brejzów. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada stosowanie Pegasusa w Polsce

Skargi dziewięciu osób, w tym Trzaskowskiego i Brejzów. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada stosowanie Pegasusa w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Joe Biden nieoczekiwanie wydał oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z wyścigu o Biały Dom. Co było bezpośrednim powodem wycofania się z kampanii? Portal Politico, powołując się na rozmowy z 22 informatorami z otoczenia prezydenta i Partii Demokratycznej, pisze o "posunięciu ratującym twarz" i "ponurych", wewnętrznych sondażach pokazanych Bidenowi w ostatnich dniach. O ich wynikach - gdyby Biden wciąż jednak chciał pozostać kandydatem - zamierzała poinformować opinię publiczną Nancy Pelosi głośno nawołująca w ostatnim czasie przywódcę do rezygnacji.

Będzie "po dobroci albo i nie". Politico: dwie kwestie zdecydowały o wycofaniu się Joe Bidena

Będzie "po dobroci albo i nie". Politico: dwie kwestie zdecydowały o wycofaniu się Joe Bidena

Źródło:
Politico

To było zupełnie jasne od kilku tygodni, że dojdzie do zmiany u demokratów - mówił w "Jeden na jeden" Paweł Kowal, szef sejmowej komisji do spraw zagranicznych (KO), komentując oświadczenie Joe Bidena o rezygnacji z wyścigu o Biały Dom. - W amerykańskiej polityce naprawdę będzie się wiele działo. Można powiedzieć tak: kupcie chipsy i obserwujcie - dodał Kowal.

Czego spodziewać się po amerykańskiej kampanii? "Można powiedzieć tak: kupcie chipsy i obserwujcie"

Czego spodziewać się po amerykańskiej kampanii? "Można powiedzieć tak: kupcie chipsy i obserwujcie"

Źródło:
TVN24

Rodzice dwójki dzieci zostawili je w samochodzie i poszli na zakupy do pobliskiego marketu. Siedzące w aucie dziewczynki zauważyli świadkowie, którzy poinstruowali je, jak otworzyć pojazd od środka.

Rodzice poszli na zakupy, w aucie zostawili dzieci

Rodzice poszli na zakupy, w aucie zostawili dzieci

Źródło:
tvn24.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów sanitarnych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

Już za kilka dni działania władz Konfederacji będą bezprawne. To dlatego, że nie zwołano kongresu partii - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Konfederacja za 3 dni będzie działać bezprawnie? Nie dotrzymała ważnego terminu

Konfederacja za 3 dni będzie działać bezprawnie? Nie dotrzymała ważnego terminu

Źródło:
PAP

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

Mandatem w wysokości półtora tysiąca złotych i 13 punktami karnymi został ukarany 45-letni motocyklista, który przekroczył prędkość, nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i zaczął uciekać. Był pijany i ma dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Grozi mu pięć lat więzienia.

Przewrócił się podczas ucieczki

Przewrócił się podczas ucieczki

Źródło:
tvn24.pl

Policyjny pościg pod Łomżą (Podlasie). Funkcjonariusze zatrzymali i przekazali Straży Granicznej 22 migrantów, którzy byli przewożeni dwoma samochodami. Jak informuje rzecznik podlaskiej policji, w chwili zatrzymywania część osób się rozbiegła.

Dostali sygnał o aucie z pasażerami w bagażniku. Po pościgu zatrzymali 22 migrantów i kuriera

Dostali sygnał o aucie z pasażerami w bagażniku. Po pościgu zatrzymali 22 migrantów i kuriera

Źródło:
tvn24.pl

Atak na ratowników medycznych w Bydgoszczy. Kierownik zespołu ratownictwa medycznego został ciężko pobity. Z poważnymi obrażeniami głowy trafił do jednego z bydgoskich szpitali. Do sprawy został zatrzymany 35-latek.

"Wyciągnął siłą ratownika na zewnątrz. Uderzył go kilka razy pięścią w głowę"

"Wyciągnął siłą ratownika na zewnątrz. Uderzył go kilka razy pięścią w głowę"

Źródło:
tvn24.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Mieszkańcy Majorki demonstrowali w niedzielę swoje niezadowolenie z turystyfikacji wyspy. Kilkanaście tysięcy osób wzięła udział w proteście, podczas którego wykrzykiwano hasła wymierzone w turystów, np. "Wracajcie do domów!" czy "Oddajcie nam Majorkę!". Postulują między innymi ograniczenie miejsc noclegowych.

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Źródło:
PAP

W różnych województwach sytuacja jest różna, dlatego nie można powiedzieć, że Polska straciła populacyjną odporność na odrę - stwierdziła w "Jeden na jeden" ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Przekazała też w programie, że nowym Głównym Inspektorem Farmaceutycznym będzie Łukasz Pietrzak. Poinformowała również, że wydała polecenie o unieważnieniu przetargu na 270 milionów złotych dotyczącego Centrum e-Zdrowia, na którym "Skarb Państwa mógł stracić ponad 100 milionów złotych".

Izabela Leszczyna: nie można powiedzieć, że Polska straciła populacyjną odporność na odrę

Izabela Leszczyna: nie można powiedzieć, że Polska straciła populacyjną odporność na odrę

Źródło:
TVN24, PAP

W szeregach demokratów po niedzielnym ogłoszeniu przez Joe Bidena, że wycofuje się z walki o reelekcję, zapanował chaos - informują amerykańskie media. W wyścigu ma go zastąpić wiceprezydentka Kamala Harris, której sojusznicy zaczęli wzywać delegatów do poparcia polityczki. Błyskawiczną mobilizacją wykazali się darczyńcy. Jeden z nich - z Doliny Krzemowej - w pół godziny zebrał ponad milion dolarów. Są jednak inni potencjalni kandydaci.

Szok, "bezprecedensowy wyścig" i poparcie miliarderów. Kamala Harris nie może być pewna nominacji?

Szok, "bezprecedensowy wyścig" i poparcie miliarderów. Kamala Harris nie może być pewna nominacji?

Źródło:
PAP, Reuters

Śledczy zabezpieczyli kilka rzeczy osobistych matki zaginionego 16-letniego Michała Karasia. Biegli pozyskany z nich materiał genetyczny porównają z DNA mężczyzn o nieustalonej tożsamości, których zwłoki znaleziono po nocy z 19 na 20 sierpnia 2000 roku, kiedy to Michał był widziany po raz ostatni. W ten sposób śledczy chcą sprawdzić, czy wśród zmarłych NN nie ma 16-latka zaginionego przed 24 laty.

DNA z rzeczy matki i zagadka zaginięcia Michała

DNA z rzeczy matki i zagadka zaginięcia Michała

Źródło:
tvn24.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Do pierwszego tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów w Izraelu wysłano zawiadomienie o poborze do wojska - informują w niedzielę media. Do czerwcowej decyzji Sądu Najwyższego byli oni zwolnieni z obowiązkowej służby w armii.

Do tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów wysłano powołania do wojska

Do tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów wysłano powołania do wojska

Źródło:
PAP

Po całej serii upalnych dni, temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed upałem i burzami. Alarmy obowiązują we wszystkich województwach, a miejscami niebezpiecznie będzie do późnego wieczora. W większości kraju ostrzeżenia mają drugi stopień.

Ostrzeżenia IMGW dla wszystkich województw

Ostrzeżenia IMGW dla wszystkich województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW