Polscy żołnierze będą ćwiczyć w szwajcarskich wysokogórskich ośrodkach szkoleniowych, uznawanych za jedne z najlepszych na świecie – ustalili ministrowie obrony Polski i Szwajcarii w czasie czwartkowego spotkania w Krakowie.
- Spotkaliśmy się w siedzibie wojsk specjalnych, bo specjalne relacje łączą nasze ministerstwa i siły zbrojne - podkreślił szef MON Tomasz Siemoniak. Rozmowy z ministrem obrony, ochrony cywilnej i sportu Konfederacji Szwajcarskiej Ueli Maurerem odbywały się bowiem w krakowskim Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych.
Jak przypomniał Siemoniak, szefowie resortów obrony dwa lata temu podpisali umowę o współpracy szkoleniowej sił zbrojnych i od tego czasu co roku spotykają się, aby „inspirować dalszy rozwój tej współpracy”. Jak mówił szef MON, szczególna uwaga jest przykładana do współpracy sił powietrznych, wojsk specjalnych czy wymiany personelu. Wyraził zainteresowanie ćwiczeniami polskich żołnierzy w szwajcarskich ośrodkach wysokogórskich, uznawanych za jedne z najlepszych na świecie.
- Widzimy takie obszary, w których Szwajcaria i Polska bardzo dobrze się uzupełniają - ocenił szef resortu obrony.
Kryzys na Ukrainie i zagrożenie ze strony dżihadystów
Siemoniak relacjonował, że podczas obustronnych rozmów ministrowie omówili także bieżącą sytuację międzynarodową, zwłaszcza kwestię kryzysu rosyjsko-ukraińskiego. - Podkreśliłem, że Polska wysoko ocenia działania Szwajcarii w tym obszarze. Szwajcaria obecnie przewodzi Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Te działania począwszy od początku tego roku sprzyjają rozwiązaniom pokojowym - ocenił minister.
Tomasz Siemoniak podziękował Ueli Maurerowi za jego specjalną osobistą opiekę nad weteranami II wojny światowej z polskiej 2. Dywizji Strzelców Pieszych generała Bronisława Prugara-Ketlinga. W opinii ministra Ueli Maurera w ciągu kilku miesięcy polityka bezpieczeństwa stała się pierwszorzędnym tematem w agendzie najważniejszych spraw, jakimi zajmują się resorty obrony.
- Konflikt w Syrii, konflikt na Ukrainie, potencjalny przeciwnik w zasadzie każdego dnia wygląda inaczej. Wobec tej sytuacji bardzo ważna jest wymiana doświadczeń, żebyśmy zapoznali się też z tym, jak nasi partnerzy postrzegają obecną sytuację - mówił.
Jak podkreślił Maurer, Polska i jej armia „cieszą się najwyższym szacunkiem w Szwajcarii”.
Autor: kg//rzw/kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP