Jak nazywa się minister infrastruktury? Czym jest OECD? Okazuje się, że czołowi polscy politycy, mają problemy z odpowiedzią na te pytania.
Jak "zastrzelić" pytaniem polityka?
To proste. Wystarczy być Moniką Olejnik. Dziennikarka, w swoim programie "Kropka nad i" w TVN24, zapytała ministra sprawiedliwości, jak nazywa się jego kolega z rządu. Zagadka "zastrzeliła" Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Nie mógł przypomnieć sobie, że ministrem infrastruktury jest Cezary Grabarczyk. Inspiracją dla Olejnik było pytanie, a właściwie odpowiedzi polityków z komisji spraw zagranicznych, na zagadkę Macieja Knapika. Pytał: czym jest OECD?
Tam, gdzie wyznacza się kierunki polskiej dyplomacji.
Okazało się, że prawie wszyscy politycy mają problemy z rozwinięciem skrótu. Bez względu na to, czy pomysł premiera by nie blokować dłużej negocjacji członkowskich Rosji z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju popierają, czy krytykują. Z sejmowej komisji spraw zagranicznych, prawidłowo i od razu na pytanie odpowiedzieli tylko posłowie, Borowski i Iwiński- obaj z LIDu oraz przewodniczący, poseł Lisek z Platformy Obywatelskiej.
Czym jest OECD - Organisation for Economic Cooperation and Development. Powstała w 1961 roku. Skupia 30. krajów o wysoko rozwiniętej gospodarce. Polska przystąpiła do OECD w 1996 roku - wyjaśnia ekspert od stosunków międzynarodowych Roman Kuźniar. Profesor dodaje, że organizacja tych krajów pilnuje swych członków, by nie odstępowali od wysokich standardów polityki ekonomicznej. Chodzi o walkę z praniem brudnych pieniędzy, zwalczanie szarej strefy, czy nielegalnych przepływów finansowych. Rosja nie spełnia tych kryteriów, dlatego nie jest członkiem ani OECD ani światowej organizacji handlu. To właśnie, zdaniem ekspertów, warto zmienić.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24