Małgorzata Gersdorf, wchodząc w piątek na salę posiedzeń Senatu, została powitana brawami. - Witam panią prezes Sądu Najwyższego - powiedziała wicemarszałek izby wyższej, Maria Koc z PiS. Adam Bielan pytany, kto jest obecnie pierwszą prezes, odpowiedział: - Jest na sali. Pani Gersdorf.
W piątek, kiedy Małgorzata Gersdorf wchodziła na salę obrad Senatu, rozległy się brawa. - Witam panią prezes Sądu Najwyższego. Prezes będzie szczególnie powitana przy punkcie dotyczącym Sądu Najwyższego - powiedziała wicemarszałek Maria Koc.
Senat jeszcze w piątek będzie głosował nad nowelizacją - już siódmą - ustawy o Sądzie Najwyższym. Wskazuje ona m.in., że kadencję Gersdorf jako pierwszej prezes Sądu Najwyższego "uważać się będzie za nieprzerwaną".
Na pytanie, kto jest obecnie pierwszą prezes Sądu Najwyższego, odpowiadali w piątek parlamentarzyści.
- Jak będzie ustawa podpisana, to wtedy prezesem będzie pani prezes Gersdorf. Na razie, w świetle polskiego prawa, formalnie jeszcze nim nie jest - mówił Bartosz Kownacki z PiS.
O to samo pytany był Adam Bielan z Porozumienia, wicemarszałek Senatu. - Jest na sali. Pani Gersdorf - odpowiedział. Dopytywany, czy już teraz Gersdorf nim jest, odpowiedział, że "wydaje mu się, że tak".
Mówiąc o przyjętej w środę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, stwierdził, że "to jest uznanie werdyktu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
- Ta ustawa jest potrzebna, stronami w postępowaniu przed Trybunałem było państwo polskie i Komisja Europejska. Skoro jest takie unijne zabezpieczenie, to państwo polskie musi się do tego stosować poprzez zmiany w prawie - dodał pytany, czy nowelizacja, którą zatwierdził 21 listopada Sejm była potrzebna do wdrożenia postanowień wynikających z zabezpieczenia wydanego przez TSUE.
Ekspresowa nowelizacja
Sejm w ekspresowym tempie uchwalił w środę kolejną nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, przewidującą umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu.
Zgodnie z nowelizacją kadencję profesor Małgorzaty Gersdorf jako pierwszej prezes Sądu Najwyższego "uważać się będzie za nieprzerwaną", a sędzia Sądu Najwyższego albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który został zmuszony do przejścia w stan spoczynku, z dniem wejścia w życie nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 roku.
W czwartek wieczorem senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zarekomendowała Izbie Wyższej przyjęcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym bez poprawek. W piątek odbywa się posiedzenie Senatu.
Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24