W szybkim tempie wzrasta poziom wody na Odrze i Warcie. Zapadła decyzja o wprowadzeniu kolejnych alarmów powodziowych. W wielu miejscach w kraju wciąż trwa monitoring i umacnianie wałów. Nadal ewakuowani są ludzie, a drogi są nieprzejezdne. Przez kilka godzin zamknięte było przejście graniczne z Ukrainą w Krościenku (woj. podkarpackie). Powodem była gwałtowna ulewa.
Fala kulminacyjna na Wiśle dotarła już do Bałtyku, ale nadal stany alarmowe i ostrzegawcze w niektórych miejscach rzeki są przekroczone. W szybkim tempie wzrasta poziom wody na Odrze i Warcie. W związku z tym w piątek zostanie wprowadzony alarm powodziowy w Szczecinie oraz powiatach myśliborskim i gryfińskim. W Małopolsce spodziewane są burze, które mogą spowodować wzrost poziomu wody na obszarze zlewni Soły, Skawy, Skawinki, Rudawy, Raby, Uszwicy, Dunajca oraz na mniejszych dopływach Wisły - może to stanowić zagrożenie dla obszarów zalewowych. W związku z opadami sytuacja przejściowo pogorszyła się na terenach osuwiskowych na południu kraju.
Niemcy, Czechy i Rosja udostępniły specjalistyczne pompy. Ukraiński rząd podjął decyzję o przeznaczeniu 5 mln hrywien (ok. 2,1 mln złotych) pomocy dla Polski. Na Litwie rada samorządu rejonu solecznickiego, który w 80 proc. zamieszkują Polacy, przyznała w czwartek z własnego budżetu 10 tys. litów (około 12 tys. złotych) dla powodzian w Polsce. Ogłoszono też powszechną zbiórkę środków dla poszkodowanych przez żywioł. Od poniedziałku wśród Polaków zamieszkałych na Litwie trawa akcja pt. Wileńszczyzna - powodzianom. Na specjalne konto w ciągu pierwszych dwóch dni wpłacono ok. 10 tys. litów. Pomoc z zagranicy
Naczelna Rada Adwokacka poinformowała, że mecenasi z terenów objętych powodzią będą udzielać bezpłatnych porad prawnych dla osób dotkniętych klęską. W akcję pomocy prawnej włączyły się Okręgowe Rady Adwokackie z Bielska-Białej, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Opola, Rzeszowa i Wrocławia. Kontakty do poszczególnych siedzib rad dostępne są na stronie internetowej NRA: www.nra.pl Bezpłatna pomoc prawna
Po południu w Tczewie stan Wisły wyniósł 1042 cm (było to maksymalne wskazanie w czasie tegorocznej powodzi). W Pomorskiem nie było konieczności ewakuacji mieszkańców. W kilku żuławskich gminach zdecydowano jednak o profilaktycznym zamknięciu szkół i przedszkoli. Po południu alarm powodziowy dla kolejnych dziewięciu gmin województwa wielkopolskiego ogłosił wojewoda wielkopolski. Zdecydował też o zmniejszeniu zrzutu wody ze zbiornika Jeziorsko.
Po ulewie zamknięto przejście graniczne w Krościenku
Po kilku godzinach, na przejściu granicznym z Ukrainą w Krościenku (woj. podkarpackie) w czwartek o godz. 21 wznowiono odprawy. Odprawy na tym przejściu zostały czasowo wstrzymane w czwartek po południu po ulewie, która podtopiła wszystkie budynki odpraw. Podtopione zostało także przejście kolejowe; ono także jest już czynne.
Strażacy, którzy usuwali skutki ulewy, w pierwszej kolejności zajęli się pasami do odpraw, tak aby jak najszybciej można było wznowić ruch graniczny. W dalszym ciągu jednak trwa pompowanie wody i usuwanie mułu z zalanych piwnic budynków odpraw. SYTUACJA W POSZCZEGÓLNYCH WOJEWÓDZTWACH
Województwo wielkopolskie
W czwartek wojewoda wielkopolski Piotr Florek ogłosił alarm powodziowy dla kolejnych dziewięciu gmin województwa wielkopolskiego. Wojewoda zdecydował też o zmniejszeniu zrzutu wody ze zbiornika Jeziorsko. Cały czas trwa zalewanie polderu Golina, do którego wlewa się ok. 140 metrów sześciennych wody na sekundę. Uruchomiono też teren zalewowy Zagórów.
Alarm powodziowy został ogłoszony dla gmin leżących za Poznaniem do gminy Wronki. Decyzja wojewody ma związek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych poziomu wód w rzekach województwa oraz pogarszającą się sytuacją hydrometeorologiczną. Na terenie objętym alarmem bezwzględną koniecznością jest prowadzenie całodobowego monitoringu wałów przeciwpowodziowych i zabezpieczanie ewentualnych przecieków.
Rano, w związku ze znacznym zmniejszeniem dopływu wody do zbiornika Jeziorsko, który wynosi obecnie ponad 300 metrów sześciennych na sekundę, obniżono z 360 do 330 metrów sześciennych na sekundę zrzut wody z akwenu. - Niepokojące jest to, że obecnie dopływ niewiele się zmniejsza, ale prognoza jest dobra. Być może od jutra rana uda się zmniejszyć zrzut o kolejne 20 metrów sześciennych - powiedział w czwartek na konferencji prasowej Florek.
Stabilna, lecz nadal trudna sytuacja utrzymuje się w gminie Golina. Jak poinformowało biuro prasowe wojewody, by zapewnić odpływ wody z terenu polderu golińskiego do koryta rzeki, około 3 kilometrów od miejscowości Sługocin, otwarte zostały śluzy wałowe. Pozwoli to na odciążenie części terenu zalewiskowego i zapewnienie płynności ruchu na autostradzie A2. Na autostradzie A2 w kierunku Świecka za węzłem Sługocin na kilku kilometrach wprowadzono czasowe ograniczenia w ruchu w związku z podchodzącą pod drogę wodą.
Zakończona została akcja uszczelniania przez płetwonurków bramy powodziowej na odcinku kanału Warta-Gopło, zabezpieczającej elektrownię PAK.
Na kulminację fali przygotowuje się Poznań, po południu stan wody na wodowskazie wynosił 550 cm. Jak poinformował wojewoda, według prognozy kulminacja, do której dojdzie w niedzielę, wyniesie do 660 cm i jest bezpieczna dla korony wałów. W piątek w Poznaniu stan wody ma wynieść 620 cm a w sobotę ok. 650 cm.
W czwartek wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego wraz z komendantem PSP sprawdzali stan wałów na poznańskim odcinku Warty. Nie stwierdzono uszkodzeń wałów, a o konieczności zabezpieczenia newralgicznych miejsc poinformowano prezydenta Poznania. Na najbardziej zagrożonych odcinkach trwa budowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych. W mieście trwa ewakuacja zbiorów archiwum sądowego przy ulicy Szyperskiej. Województwo lubuskie
Sytuacja powodziowa w Lubuskiem jest stabilna. Poziom Odry obniżył się w Cigacicach, Nietkowie, Połęcku i Krośnie Odrzańskim, gdzie w czwartek wojewoda lubuski Helena Hatka spotkała się z mieszkańcami ewakuowanymi z powiatu krośnieńskiego. W powiecie ewakuowano mieszkańców wsi Kosarzyn oraz 24 osoby zamieszkujące dolną część Krosna Odrzańskiego.
Z powodu zagrożenia powodziowego zamknięta jest droga wojewódzka nr 278 z Krosna do Zielonej Góry. W czwartek od godziny 18.00 wprowadzony zostanie zakaz poruszania się po mieście samochodów ciężarowych powyżej 12 ton ze względu na konieczność ochrony drogi nr 29 na odcinku od Połupina do Krosna. Rozciągająca się na długości kilkudziesięciu kilometrów fala kulminacyjna na Odrze przechodzi także przez powiat zielonogórski i ma to potrwać około trzech dni. - Sytuacja na wałach jest wciąż sprawdzana, a przesiąki na bieżąco uszczelniane. Wały są jednak coraz bardziej nasiąknięte wodą, dlatego mogą na nich przebywać wyłącznie osoby uczestniczące w akcji przeciwpowodziowej - poinformowała rzecznik Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego starostwa w Zielonej Górze, Ewa Tworowska-Chwalibóg. Dodała, że ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu coraz więcej z nich jest ewakuowanych.
Najwięcej, 117 osób ewakuowano w gminie Zielona Góra w ramach planowej akcji, a kolejnych 75 same wyjechało do rodzin. W gminie Bojadła z miejscowości Przewóz, Młynkowo, Pyrnik i Osiczki wyjechały 24 osoby, a cztery ewakuowano. Natomiast w gminie Zabór ewakuowano 17 osób z Tarnawy i Milska. Prace na wałach trwają w całym województwie, zabezpiecza je ponad 800 żołnierzy, a także strażacy zawodowi i z Ochotniczej Straży Pożarnej, policjanci, osadzeni, strażnicy graniczni. Jak poinformował rzecznik wojewody lubuskiego Wiesław Ciepiela, dotychczas w wyniku przemieszczania się przez województwo fali powodziowej na Odrze, podtopionych zostało 161 budynków. Na wielką wodę w nocy z piątku na sobotę przygotowują się Słubice.
Województwo łódzkie
W województwie łódzkim w dalszym ciągu występuje znaczny poziom zagrożenia powodziowego w dorzeczu rzeki Warty.
W dorzeczu rzeki Pilicy na obszarze województwa stabilizuje się sytuacja powodziowa, jednak w dalszym ciągu istnieje znaczny poziom zagrożenia w dorzeczu rzeki Warty (w szczególności na odcinku Sieradz-Uniejów - województwo wielkopolskie). Na 15 wodowskazach nadal przekroczone są stany alarmowe, na 3 stany ostrzegawcze, zaś na 5 poziom wody jest poniżej stanu ostrzegawczego.
Kulminacyjna fala powodziowa przemieszcza się na rzece Warcie, przeszła przez Sieradz (stan wody 485 cm - co stanowi 65 cm powyżej stanu alarmowego) i mija zbiornik Jeziorsko. Na rzece Pilicy przeszła przez Sulejów (stan wody 301 cm - co stanowi 71 cm powyżej stanu alarmowego) i mija zbiornik sulejowski. Na skutek przemieszczającej się fali kulminacyjnej rzeką Wartą i utrzymującego się dużego zrzutu wody ze zbiornika Jeziorsko, poziom wody w Uniejowie osiągnął wartość 380 cm (tj. 120 cm powyżej stanu alarmowego).
Województwo zachodniopomorskie
Od jutra (28 maja br.) zostanie wprowadzony alarm przeciwpowodziowy w Szczecinie oraz powiatach myśliborskim i gryfińskim. W szybkim tempie wzrasta poziom wody na Odrze i jej dopływie Warcie.
Na terenie wymienionych powiatów obowiązywał będzie 24-godzinny monitoring wałów przeciwpowodziowych. Zostaną przygotowane miejsca do ewentualnej ewakuacji mieszkańców z podtopionych terenów i uruchomiony stały nadzór sanitarno-weterynaryjny. W zależności od stanu wód w pierwszej kolejności może być ewakuowanych około 100 osób w powiatach gryfińskim i myśliborskim.
Władze województwa przewidują, że w najbliższych dniach alarm powodziowy może zostać wprowadzony także w powiatach: polickim i goleniowskim (na razie obowiązuje tam stan pogotowia przeciwpowodziowego).
Od dziś (27 maja br.) obowiązuje także całkowity zakaz wstępu na wały przeciwpowodziowe rzeki Odry na terenie całego województwa.
Woda w Odrze przekroczyła stany alarmowe w Słubicach (odnotowano przyrost wody o 107 cm w ciągu ostatniej doby, co oznacza 161 cm powyżej stanu alarmowego), Gozdowicach (72 cm powyżej stanu alarmowego) oraz Bielinku (55 cm powyżej stanu alarmowego).
Województwo małopolskie
W dalszym ciągu obniża się poziom wód w małopolskich rzekach. Stan alarmowy przekroczony jest w 2 miejscach (na Wiśle i Szreniawie), stan ostrzegawczy w 5 (na Wiśle). Poziom wody w Krakowie-Bielanach jest już poniżej stanu ostrzegawczego. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 5 gminach, a pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie, 3 powiatach i 16 gminach.
Trwają prace polegające na zabezpieczaniu budynków uszkodzonych w wyniku osunięć ziemi. W wielu miejscach wciąż uaktywniają się osuwiska, m.in. w powiecie gorlickim, suskim, wadowickim, brzeskim, nowosądeckim, limanowskim. W gminie Pleśna (powiat tarnowski) monitorowane są 32 budynki mieszkalne, w których mogą wystąpić pęknięcia. Całkowicie zniszczonych jest tam 13 budynków, a w 15 wystąpiły pęknięcia.
Dziś (27 maja) w Małopolsce spodziewane są opady deszczu o charakterze burzowym. Mogą one spowodować wzrost poziomu wody na obszarze zlewni Soły, Skawy, Skawinki, Rudawy, Raby, Uszwicy, Dunajca oraz na mniejszych dopływach Wisły. Mogą stanowić zagrożenie dla obszarów zalewowych, uniemożliwić prowadzenie prac hydrotechnicznych, utrudnić funkcjonowanie komunikacji lądowej oraz spowodować lokalne podtopienia. Sytuacja jest cały czas monitorowana. Ostrzeżenie obowiązuje do jutra (28 maja) do godz. 12.00.
Województwo opolskie
Stany alarmu przeciwpowodziowego obowiązują na terenach powiatów: brzeskiego oraz prudnickiego (gmina Głogówek). W czwartek został odwołany alarm w powiecie kluczborskim i pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie namysłowskim (gmina Pokój). W powiecie krapkowickim oraz Opolu utrzymano pogotowie przeciwpowodziowe.
Stany wód opadają. Obecnie przekroczone są stany alarmowe na 4 rzekach (w 5 miejscach pomiarowych). Nadal nie pracują oczyszczalnie ścieków: Brzeg, Czarnowąsy, Kędzierzyn-Koźle (oczyszczanie biologiczne nie działa, działa oczyszczanie mechaniczne). Nie występuje zagrożenie epidemiologiczne. Stan wody na Małej Panwi przed zbiornikiem w Turawie utrzymuje się w stanach ostrzegawczych i ma tendencję spadkową. W gminie Popielów poziom wody na Odrze i Stobrawie oraz lokalnych rzekach znacznie przekracza stany alarmowe, ale stopniowo opada.
Stale monitorowane są wały przeciwpowodziowe w Karłowicach i Starych Kolniach. Zalane jest ok. 2700 ha użytków rolnych w okolicach miejscowości: Rybna, Stare Siołkowice, Popielowska Kolonia, Popielów, Kuźnica Katowska, Karłowice, Stobrawa, Stare Kolnie.
Trwa stały monitoring zabezpieczonych wałów w miejscowościach Stare Siołkowice, Popielowska Kolonia oraz Popielów-Wielopole. W gminie Brzeg wał w Lipkach jest przez cały czas monitorowany.
Jak pomóc powodzianom? Zobacz: www.tvn24.pl/pomoc
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24