Podnoszą się rzeki, idą burze

Aktualizacja:
W szybkim tempie wzrasta poziom wody na Odrze
W szybkim tempie wzrasta poziom wody na Odrze
TVN24
W szybkim tempie wzrasta poziom wody na OdrzeTVN24

W szybkim tempie wzrasta poziom wody na Odrze i Warcie. Zapadła decyzja o wprowadzeniu kolejnych alarmów powodziowych. W wielu miejscach w kraju wciąż trwa monitoring i umacnianie wałów. Nadal ewakuowani są ludzie, a drogi są nieprzejezdne. Przez kilka godzin zamknięte było przejście graniczne z Ukrainą w Krościenku (woj. podkarpackie). Powodem była gwałtowna ulewa.

Fala kulminacyjna na Wiśle dotarła już do Bałtyku, ale nadal stany alarmowe i ostrzegawcze w niektórych miejscach rzeki są przekroczone. W szybkim tempie wzrasta poziom wody na Odrze i Warcie. W związku z tym w piątek zostanie wprowadzony alarm powodziowy w Szczecinie oraz powiatach myśliborskim i gryfińskim. W Małopolsce spodziewane są burze, które mogą spowodować wzrost poziomu wody na obszarze zlewni Soły, Skawy, Skawinki, Rudawy, Raby, Uszwicy, Dunajca oraz na mniejszych dopływach Wisły - może to stanowić zagrożenie dla obszarów zalewowych. W związku z opadami sytuacja przejściowo pogorszyła się na terenach osuwiskowych na południu kraju.

Niemcy, Czechy i Rosja udostępniły specjalistyczne pompy. Ukraiński rząd podjął decyzję o przeznaczeniu 5 mln hrywien (ok. 2,1 mln złotych) pomocy dla Polski. Na Litwie rada samorządu rejonu solecznickiego, który w 80 proc. zamieszkują Polacy, przyznała w czwartek z własnego budżetu 10 tys. litów (około 12 tys. złotych) dla powodzian w Polsce. Ogłoszono też powszechną zbiórkę środków dla poszkodowanych przez żywioł. Od poniedziałku wśród Polaków zamieszkałych na Litwie trawa akcja pt. Wileńszczyzna - powodzianom. Na specjalne konto w ciągu pierwszych dwóch dni wpłacono ok. 10 tys. litów. Pomoc z zagranicy

Mieszkańcy Kostrzyna i Słubic umacniają wały przeciwpowodziowe i przygotowują się na wielką wodę
Mieszkańcy Kostrzyna i Słubic umacniają wały przeciwpowodziowe i przygotowują się na wielką wodęTVN24

Naczelna Rada Adwokacka poinformowała, że mecenasi z terenów objętych powodzią będą udzielać bezpłatnych porad prawnych dla osób dotkniętych klęską. W akcję pomocy prawnej włączyły się Okręgowe Rady Adwokackie z Bielska-Białej, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Opola, Rzeszowa i Wrocławia. Kontakty do poszczególnych siedzib rad dostępne są na stronie internetowej NRA: www.nra.pl Bezpłatna pomoc prawna

Opadająca woda odsłania wielkie zniszczenia
Opadająca woda odsłania wielkie zniszczeniaTVN24 / Zdj. Michał
Małopolska: Osuszanie budynków w Łapanowie
Małopolska: Osuszanie budynków w ŁapanowieTVN24

Po południu w Tczewie stan Wisły wyniósł 1042 cm (było to maksymalne wskazanie w czasie tegorocznej powodzi). W Pomorskiem nie było konieczności ewakuacji mieszkańców. W kilku żuławskich gminach zdecydowano jednak o profilaktycznym zamknięciu szkół i przedszkoli. Po południu alarm powodziowy dla kolejnych dziewięciu gmin województwa wielkopolskiego ogłosił wojewoda wielkopolski. Zdecydował też o zmniejszeniu zrzutu wody ze zbiornika Jeziorsko.

Po ulewie zamknięto przejście graniczne w Krościenku

Po kilku godzinach, na przejściu granicznym z Ukrainą w Krościenku (woj. podkarpackie) w czwartek o godz. 21 wznowiono odprawy. Odprawy na tym przejściu zostały czasowo wstrzymane w czwartek po południu po ulewie, która podtopiła wszystkie budynki odpraw. Podtopione zostało także przejście kolejowe; ono także jest już czynne.

Strażacy, którzy usuwali skutki ulewy, w pierwszej kolejności zajęli się pasami do odpraw, tak aby jak najszybciej można było wznowić ruch graniczny. W dalszym ciągu jednak trwa pompowanie wody i usuwanie mułu z zalanych piwnic budynków odpraw. SYTUACJA W POSZCZEGÓLNYCH WOJEWÓDZTWACH

Województwo wielkopolskie

W czwartek wojewoda wielkopolski Piotr Florek ogłosił alarm powodziowy dla kolejnych dziewięciu gmin województwa wielkopolskiego. Wojewoda zdecydował też o zmniejszeniu zrzutu wody ze zbiornika Jeziorsko. Cały czas trwa zalewanie polderu Golina, do którego wlewa się ok. 140 metrów sześciennych wody na sekundę. Uruchomiono też teren zalewowy Zagórów.

Alarm powodziowy został ogłoszony dla gmin leżących za Poznaniem do gminy Wronki. Decyzja wojewody ma związek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych poziomu wód w rzekach województwa oraz pogarszającą się sytuacją hydrometeorologiczną. Na terenie objętym alarmem bezwzględną koniecznością jest prowadzenie całodobowego monitoringu wałów przeciwpowodziowych i zabezpieczanie ewentualnych przecieków.

Rano, w związku ze znacznym zmniejszeniem dopływu wody do zbiornika Jeziorsko, który wynosi obecnie ponad 300 metrów sześciennych na sekundę, obniżono z 360 do 330 metrów sześciennych na sekundę zrzut wody z akwenu. - Niepokojące jest to, że obecnie dopływ niewiele się zmniejsza, ale prognoza jest dobra. Być może od jutra rana uda się zmniejszyć zrzut o kolejne 20 metrów sześciennych - powiedział w czwartek na konferencji prasowej Florek.

Stabilna, lecz nadal trudna sytuacja utrzymuje się w gminie Golina. Jak poinformowało biuro prasowe wojewody, by zapewnić odpływ wody z terenu polderu golińskiego do koryta rzeki, około 3 kilometrów od miejscowości Sługocin, otwarte zostały śluzy wałowe. Pozwoli to na odciążenie części terenu zalewiskowego i zapewnienie płynności ruchu na autostradzie A2. Na autostradzie A2 w kierunku Świecka za węzłem Sługocin na kilku kilometrach wprowadzono czasowe ograniczenia w ruchu w związku z podchodzącą pod drogę wodą.

Zakończona została akcja uszczelniania przez płetwonurków bramy powodziowej na odcinku kanału Warta-Gopło, zabezpieczającej elektrownię PAK.

Na kulminację fali przygotowuje się Poznań, po południu stan wody na wodowskazie wynosił 550 cm. Jak poinformował wojewoda, według prognozy kulminacja, do której dojdzie w niedzielę, wyniesie do 660 cm i jest bezpieczna dla korony wałów. W piątek w Poznaniu stan wody ma wynieść 620 cm a w sobotę ok. 650 cm.

W czwartek wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego wraz z komendantem PSP sprawdzali stan wałów na poznańskim odcinku Warty. Nie stwierdzono uszkodzeń wałów, a o konieczności zabezpieczenia newralgicznych miejsc poinformowano prezydenta Poznania. Na najbardziej zagrożonych odcinkach trwa budowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych. W mieście trwa ewakuacja zbiorów archiwum sądowego przy ulicy Szyperskiej. Województwo lubuskie

Sytuacja powodziowa w Lubuskiem jest stabilna. Poziom Odry obniżył się w Cigacicach, Nietkowie, Połęcku i Krośnie Odrzańskim, gdzie w czwartek wojewoda lubuski Helena Hatka spotkała się z mieszkańcami ewakuowanymi z powiatu krośnieńskiego. W powiecie ewakuowano mieszkańców wsi Kosarzyn oraz 24 osoby zamieszkujące dolną część Krosna Odrzańskiego.

Z powodu zagrożenia powodziowego zamknięta jest droga wojewódzka nr 278 z Krosna do Zielonej Góry. W czwartek od godziny 18.00 wprowadzony zostanie zakaz poruszania się po mieście samochodów ciężarowych powyżej 12 ton ze względu na konieczność ochrony drogi nr 29 na odcinku od Połupina do Krosna. Rozciągająca się na długości kilkudziesięciu kilometrów fala kulminacyjna na Odrze przechodzi także przez powiat zielonogórski i ma to potrwać około trzech dni. - Sytuacja na wałach jest wciąż sprawdzana, a przesiąki na bieżąco uszczelniane. Wały są jednak coraz bardziej nasiąknięte wodą, dlatego mogą na nich przebywać wyłącznie osoby uczestniczące w akcji przeciwpowodziowej - poinformowała rzecznik Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego starostwa w Zielonej Górze, Ewa Tworowska-Chwalibóg. Dodała, że ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu coraz więcej z nich jest ewakuowanych.

Najwięcej, 117 osób ewakuowano w gminie Zielona Góra w ramach planowej akcji, a kolejnych 75 same wyjechało do rodzin. W gminie Bojadła z miejscowości Przewóz, Młynkowo, Pyrnik i Osiczki wyjechały 24 osoby, a cztery ewakuowano. Natomiast w gminie Zabór ewakuowano 17 osób z Tarnawy i Milska. Prace na wałach trwają w całym województwie, zabezpiecza je ponad 800 żołnierzy, a także strażacy zawodowi i z Ochotniczej Straży Pożarnej, policjanci, osadzeni, strażnicy graniczni. Jak poinformował rzecznik wojewody lubuskiego Wiesław Ciepiela, dotychczas w wyniku przemieszczania się przez województwo fali powodziowej na Odrze, podtopionych zostało 161 budynków. Na wielką wodę w nocy z piątku na sobotę przygotowują się Słubice.

Województwo łódzkie

W województwie łódzkim w dalszym ciągu występuje znaczny poziom zagrożenia powodziowego w dorzeczu rzeki Warty.

W dorzeczu rzeki Pilicy na obszarze województwa stabilizuje się sytuacja powodziowa, jednak w dalszym ciągu istnieje znaczny poziom zagrożenia w dorzeczu rzeki Warty (w szczególności na odcinku Sieradz-Uniejów - województwo wielkopolskie). Na 15 wodowskazach nadal przekroczone są stany alarmowe, na 3 stany ostrzegawcze, zaś na 5 poziom wody jest poniżej stanu ostrzegawczego.

Kulminacyjna fala powodziowa przemieszcza się na rzece Warcie, przeszła przez Sieradz (stan wody 485 cm - co stanowi 65 cm powyżej stanu alarmowego) i mija zbiornik Jeziorsko. Na rzece Pilicy przeszła przez Sulejów (stan wody 301 cm - co stanowi 71 cm powyżej stanu alarmowego) i mija zbiornik sulejowski. Na skutek przemieszczającej się fali kulminacyjnej rzeką Wartą i utrzymującego się dużego zrzutu wody ze zbiornika Jeziorsko, poziom wody w Uniejowie osiągnął wartość 380 cm (tj. 120 cm powyżej stanu alarmowego).

Województwo zachodniopomorskie

Od jutra (28 maja br.) zostanie wprowadzony alarm przeciwpowodziowy w Szczecinie oraz powiatach myśliborskim i gryfińskim. W szybkim tempie wzrasta poziom wody na Odrze i jej dopływie Warcie.

Na terenie wymienionych powiatów obowiązywał będzie 24-godzinny monitoring wałów przeciwpowodziowych. Zostaną przygotowane miejsca do ewentualnej ewakuacji mieszkańców z podtopionych terenów i uruchomiony stały nadzór sanitarno-weterynaryjny. W zależności od stanu wód w pierwszej kolejności może być ewakuowanych około 100 osób w powiatach gryfińskim i myśliborskim.

Władze województwa przewidują, że w najbliższych dniach alarm powodziowy może zostać wprowadzony także w powiatach: polickim i goleniowskim (na razie obowiązuje tam stan pogotowia przeciwpowodziowego).

Od dziś (27 maja br.) obowiązuje także całkowity zakaz wstępu na wały przeciwpowodziowe rzeki Odry na terenie całego województwa.

Woda w Odrze przekroczyła stany alarmowe w Słubicach (odnotowano przyrost wody o 107 cm w ciągu ostatniej doby, co oznacza 161 cm powyżej stanu alarmowego), Gozdowicach (72 cm powyżej stanu alarmowego) oraz Bielinku (55 cm powyżej stanu alarmowego).

Województwo małopolskie

W dalszym ciągu obniża się poziom wód w małopolskich rzekach. Stan alarmowy przekroczony jest w 2 miejscach (na Wiśle i Szreniawie), stan ostrzegawczy w 5 (na Wiśle). Poziom wody w Krakowie-Bielanach jest już poniżej stanu ostrzegawczego. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 5 gminach, a pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie, 3 powiatach i 16 gminach.

Trwają prace polegające na zabezpieczaniu budynków uszkodzonych w wyniku osunięć ziemi. W wielu miejscach wciąż uaktywniają się osuwiska, m.in. w powiecie gorlickim, suskim, wadowickim, brzeskim, nowosądeckim, limanowskim. W gminie Pleśna (powiat tarnowski) monitorowane są 32 budynki mieszkalne, w których mogą wystąpić pęknięcia. Całkowicie zniszczonych jest tam 13 budynków, a w 15 wystąpiły pęknięcia.

Dziś (27 maja) w Małopolsce spodziewane są opady deszczu o charakterze burzowym. Mogą one spowodować wzrost poziomu wody na obszarze zlewni Soły, Skawy, Skawinki, Rudawy, Raby, Uszwicy, Dunajca oraz na mniejszych dopływach Wisły. Mogą stanowić zagrożenie dla obszarów zalewowych, uniemożliwić prowadzenie prac hydrotechnicznych, utrudnić funkcjonowanie komunikacji lądowej oraz spowodować lokalne podtopienia. Sytuacja jest cały czas monitorowana. Ostrzeżenie obowiązuje do jutra (28 maja) do godz. 12.00.

Województwo opolskie

Stany alarmu przeciwpowodziowego obowiązują na terenach powiatów: brzeskiego oraz prudnickiego (gmina Głogówek). W czwartek został odwołany alarm w powiecie kluczborskim i pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie namysłowskim (gmina Pokój). W powiecie krapkowickim oraz Opolu utrzymano pogotowie przeciwpowodziowe.

Stany wód opadają. Obecnie przekroczone są stany alarmowe na 4 rzekach (w 5 miejscach pomiarowych). Nadal nie pracują oczyszczalnie ścieków: Brzeg, Czarnowąsy, Kędzierzyn-Koźle (oczyszczanie biologiczne nie działa, działa oczyszczanie mechaniczne). Nie występuje zagrożenie epidemiologiczne. Stan wody na Małej Panwi przed zbiornikiem w Turawie utrzymuje się w stanach ostrzegawczych i ma tendencję spadkową. W gminie Popielów poziom wody na Odrze i Stobrawie oraz lokalnych rzekach znacznie przekracza stany alarmowe, ale stopniowo opada.

Stale monitorowane są wały przeciwpowodziowe w Karłowicach i Starych Kolniach. Zalane jest ok. 2700 ha użytków rolnych w okolicach miejscowości: Rybna, Stare Siołkowice, Popielowska Kolonia, Popielów, Kuźnica Katowska, Karłowice, Stobrawa, Stare Kolnie.

Trwa stały monitoring zabezpieczonych wałów w miejscowościach Stare Siołkowice, Popielowska Kolonia oraz Popielów-Wielopole. W gminie Brzeg wał w Lipkach jest przez cały czas monitorowany.

ZAPOZNAJ SIĘ Z PORADNIKIEM DLA POWODZIAN

PRZECZYTAJ RAPORT - POLSKA POD WODĄ

Jak pomóc powodzianom? Zobacz: www.tvn24.pl/pomoc

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tajfun Gaemi w czwartek lokalnego czasu uderzył we wschodnie wybrzeże Chin. Władze szacują, że dotkniętych przez żywioł jest ponad 600 tysięcy osób. Ogłoszo drugi najwyższy poziom alarmu powodziowego. Wcześniej przeszedł przez Tajwan i Filipiny, gdzie zginęło ponad 20 osób.

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Źródło:
PAP, BBC, AP

Większość Polaków opowiada się za związkami partnerskimi osób tej samej płci – wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Instytut o stosunek do związków partnerskich pyta od 2011 roku. W miarę upływu czasu sprzeciw słabł, a obecnie wynik sondażowy jest ponad dwukrotnie wyższy niż 13 lat temu. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Pierwszy raz w historii taki wynik w sondażu CBOS

Pierwszy raz w historii taki wynik w sondażu CBOS

Źródło:
TVN24

Patrząc na dane, można wywnioskować, że Polacy to naród o naprawdę słabym zdrowiu - w 2023 roku wystawiono 27 milionów zwolnień. Przy 17 milionach pracowników robi to wrażenie. Okazuje się, że częstą praktyką pracowników jest uzyskiwanie zwolnień chorobowych tuż przed urlopem lub na jego zakończenie. Kontrolerzy z ZUS-u historii z urlopem w tle znają mnóstwo. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Algorytmy, które wyłapują takie osoby". Wakacyjna plaga 

"Algorytmy, które wyłapują takie osoby". Wakacyjna plaga 

Źródło:
TVN24

Skazany na śmierć Niemiec Rico Krieger udzielił "wywiadu" białoruskiej telewizji państwowej. Utrzymywał między innymi, że wykonywał zadania na rozkaz z Ukrainy i miał to być test na dostanie się do białoruskiego Pułku Kalinowskiego. Według portalu Nasza Niwa, który przeanalizował materiał, Krieger mógł paść ofiarą prowokacji ze strony służb białoruskich lub rosyjskich.

Wyrok śmierci i nagranie w białoruskiej telewizji. Niezależne media: Niemiec mógł paść ofiarą prowokacji

Wyrok śmierci i nagranie w białoruskiej telewizji. Niezależne media: Niemiec mógł paść ofiarą prowokacji

Źródło:
PAP

Przedstawiciele ukraińskich służb zaangażowanych w projekt o nazwie "Chcę do swoich" ogłosili, że rosyjscy kolaboranci, skazani na Ukrainie za współpracę z okupantem, uzyskali możliwość wyjazdu do Rosji w ramach wymiany na więzionych tam obywateli ukraińskich. Od początku wojny z Rosją odbyły się 54 wymiany jeńców, w ramach których na Ukrainę powróciło 3405 osób.

Uruchamiają projekt "Chcę do swoich". Kolaboranci mogą wyjechać do Rosji

Uruchamiają projekt "Chcę do swoich". Kolaboranci mogą wyjechać do Rosji

Źródło:
PAP

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych zagłosowała za sporządzeniem 12 zawiadomień do prokuratury. Sędzia z grupy "Kasta" został świadkiem zespołu rozliczającego PiS. Z kolei szefowa zespołu śledczego zajmującego się nieprawidłowościami w Funduszu Sprawiedliwości chce odejść na prokuratorską emeryturę. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek, 26 lipca.

Podsumowanie komisji, nowy świadek Giertycha, decyzja znanej prokurator. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek

Podsumowanie komisji, nowy świadek Giertycha, decyzja znanej prokurator. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Znana prokurator Marzena Kowalska chce odejść w stan spoczynku, czyli na prokuratorską emeryturę. To ona jest szefową Zespołu Śledczego nr 2 zajmującego się nieprawidłowościami ekipy Zbigniewa Ziobry w Funduszu Sprawiedliwości. Powód jej wnioskowanego odejścia to "przyczyny osobisto-rodzinne". Adam Bodnar, prokurator generalny, chce jednak jeszcze porozmawiać z prokuratorką o jej decyzji - dowiadują się dziennikarze "Superwizjera" i tvn24.pl.

Rozpracowuje Fundusz Sprawiedliwości. Chce odejść

Rozpracowuje Fundusz Sprawiedliwości. Chce odejść

Źródło:
tvn24.pl

Nie jest jasne, czy Donald Trump został postrzelony, czy to odłamek telepromptera "drasnął ucho" byłego prezydenta - zeznał dyrektor FBI Chris Wray w Kongresie USA. Sam Trump mówił podczas pierwszego wiecu po nieudanym zamachu, że "przyjął kulę za demokrację".

Co zraniło Trumpa? Nowa hipoteza FBI 

Co zraniło Trumpa? Nowa hipoteza FBI 

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden przyjął w Białym Domu premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Następnie obaj spotkali z rodzinami zakładników porwanych przez Hamas. Netanjahu rozmawiał również z wiceprezydentką Kamalą Harris. Głównym punktem rozmów były negocjacje dotyczące zwieszenia broni w Strefie Gazy.

Kamala Harris "nie będzie milczeć"

Kamala Harris "nie będzie milczeć"

Źródło:
PAP

884 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Rosja ma problemy z przekazywaniem dostaw na okupowany przez nią Krym, po tym jak Ukraińcy trafili ostatni działający prom - Sławianin - który dostarczał zaopatrzenie na ten półwysep - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosjanie nie mają już żadnego promu Ro-Ro

Rosjanie nie mają już żadnego promu Ro-Ro

Źródło:
PAP

Piątkowe obrady Sejmu rozpoczną się od głosowania nad wnioskiem Prezydium Sejmu w sprawie utajnienia pierwszej części obrad. Posłowie mają zająć się wnioskiem o odwołanie dwóch członkiń komisji do spraw pedofilii - Barbary Chrobak i Hanny Elżanowskiej. Kancelaria Sejmu wydała komunikat w sprawie przebywania w głównym gmachu budynku w przypadku niejawnych obrad.

Piątkowe obrady mogą zostać częściowo utajnione. Komunikat Kancelarii Sejmu

Piątkowe obrady mogą zostać częściowo utajnione. Komunikat Kancelarii Sejmu

Źródło:
PAP

Kurtka, rękawiczki, okulary przeciwsłoneczne i specjalna osłona na twarz -to strój obowiązkowy pewnego 11-latka z Barcelony. Chłopiec cierpi na rzadką chorobę genetyczną, przez którą musi unikać przebywania na słońcu. Schorzenie uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie.

Dla niego wakacje oznaczają zamknięcie w domu. Pol cierpi na rzadką chorobę genetyczną

Dla niego wakacje oznaczają zamknięcie w domu. Pol cierpi na rzadką chorobę genetyczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

IMGW ostrzega przed burzami, które mogą pojawić się w ciągu dnia. Alarmy obowiązują na krańcach wschodnich kraju. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niespokojnie w dwóch województwach. Ostrzeżenia IMGW

Niespokojnie w dwóch województwach. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po poniedziałkowym zdarzeniu w Lasku Bródnowskim 26-letni mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia ciała dwóch nastolatków. To nie koniec tej sprawy. Do sądu rodzinnego i dla nieletnich policjanci doprowadzili 15-latka i 16-latka oraz ich 13-letnią koleżankę. Dziewczyna trafiła do ośrodka wychowawczego. 

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie góry nie są najwyższe na świecie, ale mogą być też niebezpieczne - dla dorosłych, a już na pewno dla najmłodszych. Siedmioletnia dziewczynka spadła z sześciu metrów podczas wspinaczki na Świnicę. Na szczęście dotarli do niej ratownicy. Teraz apelują, byśmy wędrując z dziećmi, byli naprawdę rozsądni wybierając trasę.

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Trzy ofiary tragicznego wypadku na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Kierowca auta osobowego zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył czołowo w jadący z naprzeciwka samochód. Zginęli 32-letni właściciel wrocławskiej piekarni, 28-letni trener i były piłkarz Chrobrego Głogów oraz 23-letni zawodnik Orła Prusice.

W wypadku zginęli piłkarze i znany piekarz. "Serce pęka na milion kawałków"

W wypadku zginęli piłkarze i znany piekarz. "Serce pęka na milion kawałków"

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańskie media przypomniały wywiad J.D. Vance'a, w którym określił m.in. Kamalę Harris jako "bezdzietną kociarę". Do dawnych słów obecnego kandydata na wiceprezydenta w mocnych słowach odniosła się m.in. popularna aktorka Jennifer Aniston.

J.D. Vance nazwał Kamalę Harris "bezdzietną kociarą". Mocna reakcja aktorki: naprawdę nie mogę uwierzyć...

J.D. Vance nazwał Kamalę Harris "bezdzietną kociarą". Mocna reakcja aktorki: naprawdę nie mogę uwierzyć...

Źródło:
Fox News, USA Today, Rolling Stone

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl