Trudne warunki pogodowe, szczególnie na Podkarpaciu i w Śląskiem, spowodowały duże utrudnienia na kolei. W nocy i wcześnie rano w niedzielę opóźnienia niektórych pociągów sięgnęły nawet ponad pięciu godzin.
Trudna sytuacja pogodowa panuje w południowej Polsce. Przez cały weekend na Podkarpaciu obowiązują ostrzeżenia IMGW drugiego i trzeciego stopnia przed opadami śniegu.
Sieć kolejowa w Polsce jest przejezdna, ale z powodu marznącego deszczu i oblodzenia na dwóch liniach Podkarpacia: Jarosław – Rzeszów i Przeworsk – Leżajsk od soboty wprowadzono zmiany w komunikacji pociągów - poinformowały w niedzielę PKP Polskie Linie Kolejowe.
Pasażerowie Kolei Śląskich w dalszym ciągu muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami w ruchu pociągów. W związku z padającym od piątku śniegiem wiele składów ma opóźnienia, część zostało odwołanych - wynika z informacji publikowanych na stronie internetowej przewoźnika.
Na tory wyjechały lokomotywy spalinowe
Jak przekazano w niedzielnej informacji prasowej, komunikaty o zmianach w kursowaniu pociągów są wygłaszane na stacjach, przystankach, w pociągach i na portalu pasażera, a podróżnym udostępniane są ciepłe napoje i poczęstunek.
Zaznaczono, że sieć kolejowa w Polsce jest przejezdna. W gotowości są drużyny szybkiego usuwania usterek i lokomotywy osłonowe. Wykonano jazdy patrolowe na prawie 1500 km linii kolejowych. Odśnieżono prawie 500 km szlaków.
"Ze względu na opady marznącego deszczu i oblodzenie sieci trakcyjnej na dwóch liniach na terenie Podkarpacia: Jarosław – Rzeszów i Przeworsk – Leżajsk od soboty wprowadzone zostały zmiany w komunikacji. Jazda pociągów jest zapewniona przy wykorzystaniu lokomotyw spalinowych. Pociągi sieciowe pracują nad odlodzeniem sieci trakcyjnej" - przekazano w komunikacie.
Utrudnienia w Śląskiem
W województwie śląskim śnieg z różną intensywnością pada od piątku. Od sobotniego wieczora Koleje Śląskie informują od kolejnych przypadkach zakłócenia rozkładu jazdy. Problemy występują również w niedzielę, m.in. z powodu usterek infrastruktury. Od północy do południa na stronie internetowej KŚ pojawiło się około 60 komunikatów o utrudnieniach.
Z przyczyn technicznych został odwołany pociąg z Katowic, który o 12.14 miał dojechać do Chałupek. Podstawiono autobus zastępczy. Z tego samego powodu nie odbywają się kursy w przeciwną stronę. Przewoźnik zapowiedział uruchomienie zastępczej komunikacji autobusowej. Odwołany został też pociąg relacji Gliwice-Katowice, który miał wyruszyć ok. 12.30. Na trasie nie pojawi się też pociąg relacji Dąbrowa Górnicza Ząbkowice-Tychy Lodowisko, który miał odjeżdżać o 13.11.
Wiele innych składów KŚ jest opóźnionych. Na przykład pociąg relacji Oświęcim-Racibórz miał pół godziny opóźnienia, z Krakowa do Katowic – 40 minut, a ze Zwardonia do Katowic – 45 minut. KŚ zaznaczają, że wskazywane w komunikatach opóźnienia mogą ulec zmianie.
Wcześniej odwołano dwa pociągi na trasie Katowice – Tychy oraz pociąg z Katowic do Gliwic. Wszystkie zaczynały podróż przed godziną 10. Nie podstawiono autobusów komunikacji zastępczej.
Poranny pociąg z Gliwic do Zwardonia (odjazd o 6.44) był opóźniony 30 minut z powodu usterki infrastruktury kolejowej od stacji Milówka.
Na pozostałych trasach Koleje Śląskie odnotowują się opóźnienia do 10 minut.
Opóźnione pociągi w kraju
Jak informuje PKP, na odcinku Jarosław - Łańcut oblodzona jest sieć trakcyjna, co prowadzi do opóźnień pociągów.
Opóźnienie jadącego z Przemyśla do Świnoujścia pociągu Intercity "Przemyślanin" sięgnęło w niedzielę o 7 rano 323 minut.
"San", jadący z Przemyśla do Warszawy, był o 7 rano opóźniony o 80 minut.
Intercity "Grottger" na linii Wrocław-Przemyśl dojechał rano do stacji końcowej opóźniony o 389 minut. Pociąg tej samej linii na odwrotnej trasie ma już 98 minut opóźnienia. Pociągi relacji Chałupki – Katowice zostały odwołane z całej relacji z przyczyn technicznych. Uruchomiono komunikację zastępczą. To relacje: 10:27 – 12:14, 12:49 – 14:31
Pociąg Intercity "Malinowski", który miał wyruszyć z Warszawy Wschodniej do Przemyśla po godzinie 5 rano, miał o 7 godzinie już 110 minut opóźnienia.
Pociąg "Silesia" relacji Ostrawa (wyjazd 5:57) – Warszawa (przyjazd 10:30) ma 114 minut opóźnienia.
Źródło: PKP, tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Longfin Media/Shutterstock