Polska

Płacimy więcej za bilety kolejowe

Polska

TVN24Przewoźnik zmieni ceny swoich biletów wyłącznie o nową stawkę VAT

Płacimy więcej za bilety kolejowe. Kosztują średnio od 50 groszy do 1 zł więcej. Jest to spowodowane głównie wzrostem stawki podatku VAT, jaka nastąpiła od 1 stycznia. W życie wchodzą wyższe ulgi na przejazdy dla studentów.

Zmiana cen wszystkich biletów największego polskiego przewoźnika kolejowego, Przewozów Regionalnych, wynosi średnio 3,5 proc. Jak wyjaśnił rzecznik spółki, Piotr Olszewski, oznacza to średni wzrost cen biletów na pociągi regionalne o 47 gr., a na międzywojewódzkie InterRegio o 1 zł.

- Modyfikacja cen jest związana ze zmianą VAT i prognozowanym wskaźnikiem inflacji na 2011 rok - powiedział Olszewski. Przykładowo, bilet na pociąg InterRegio z Łodzi do Warszawy będzie kosztować 26 zł, a nie jak dotychczas 25 zł, za przejazd pociągiem regionalnym Rzeszów - Łańcut trzeba będzie zapłacić 5,30 zł, czyli o 30 gr więcej, a na trasie Opole - Strzelce Opolskie 8,40 zł zamiast 8 zł.

Podwyżka wyłącznie o stawkę VAT

Jak wyjaśniła rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska, przewoźnik zmieni ceny swoich biletów wyłącznie o nową stawkę VAT. - Według naszych wyliczeń, za jeden bilet jest to średnio o 50 gr więcej - powiedziała.

Mniej za bilety płacą za to studenci. Od nowego roku obowiązuje 51-procentowa ulga na przejazdy, która zastąpiła wynoszącą 37 proc. Od 1 stycznia 2011 roku stawka VAT za bilety kolejowe wzrosła z 7 proc. do 8 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości