PiS najlepsze wyniki osiągnął w Małopolsce i na Podkarpaciu, PO - na Pomorzu, PSL - na Mazowszu i Lubelszczyźnie, zaś SLD Lewica Razem – w Lubuskiem - poinformowała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza.
Przewodniczący PKW Stefan Jaworski powiedział na konferencji prasowej po godz. 15, że w wyborach do sejmików wojewódzkich komitet wyborczy PSL najwięcej głosów uzyskał w województwie mazowieckim (35,71 proc.), PiS – małopolskim (40 proc.), PO – pomorskim (35,63 proc.), SLD Lewica Razem – lubuskim (15,66 proc.), a Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - opolskim (4,15 proc.).
Procentowe wyniki głosowania do rad powiatów wskazują, że PSL największe poparcie uzyskał w województwie lubelskim (38,15 proc.), PiS - podkarpackim (36,41 proc.), PO - pomorskim (22,49 proc.), SLD Lewica Razem - lubuskim (10,38 proc.), zaś Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - małopolskim (1,44 proc.).
PKW podała też, że frekwencja w wyborach wyniosła 47,42 proc.
Gdzie druga tura?
Po przeliczeniu 57,56 proc. protokołów w stolicy wynika, że w drugiej turze wyborów na prezydenta Warszawy zmierzą się: obecna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) i Jacek Sasin (PiS). Obecna prezydent uzyskała 47,11 proc. głosów; Sasin - 27,48 proc. Szef PKW Stefan Jaworski podał te informacje w poniedziałek po południu.
Urzędujący prezydent Paweł Adamowicz (PO) oraz poseł PiS Andrzej Jaworski walczyć będą w drugiej turze o fotel prezydenta Gdańska. Na podstawie danych z 97,76 proc. protokołów, Adamowicz otrzymał 45,99 proc., a Jaworski 26,25 proc. W Krakowie przy 94,66 proc. wprowadzonych protokołów pierwsze miejsce zajął Jacek Majchrowski z poparciem 39,15 proc. głosów, drugie - Marek Lasota z 26,99 proc. głosów. W Lublinie przy 100 proc. zatwierdzonych protokołów na pierwszym miejscu jest Krzysztof Żuk z poparciem 60,13 proc. Na drugim - Grzegorz Muszyński z poparciem 30,56 proc.
Według PKW po podliczeniu 99,21 proc. protokołów w wyborach na prezydenta Poznania prowadzi obecny prezydent Ryszard Grobelny z 28,6 proc. głosów. Drugie miejsce zajmuje Jacek Jaśkowiak (PO) z wynikiem 21,45 proc.; trzeci jest Tadeusz Dziuba (PiS) z 19,52 proc. Obecny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz uzyskał 42,43 proc. poparcia, a kandydatka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka 25,77 proc. głosów. Tak wynika z danych po podliczeniu ponad 85 proc. protokołów z obwodowych komisji wyborczych.
W Katowicach przeliczono już natomiast 100 proc. protokołów. Tam też odbędzie się druga tura. Zmierzą się w niej Marcin Krupa, który zdobył 43,09 proc., oraz Andrzej Sośnierz (otrzymał 22,09 proc.)
Łódź dla Zdanowskiej. Wzięte też m.in. Gdynia i Sopot
Według cząstkowych wyników obecna prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO) została już w pierwszej turze wybrana na kolejną kadencję. Z danych z prawie 94 proc. obwodów wynika, że zagłosowało na nią 54,1 proc. wyborców.
Według cząstkowych wyników głosowania druga tura nie będzie też potrzebna w Gdyni, Sopocie, Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach i Rzeszowie.
W Toruniu wybory na prezydenta miasta wygrał Michał Zaleski; w Rzeszowie Tadeusz Ferenc, w Lublinie Krzysztof Żuk, w Gorzowie Wlkp. Jacek Wójcicki i w Kielcach Wojciech Lubawski a w Sopocie powracający na ten urząd Jacek Karnowski.
Wieczorem PKW podała, że po raz piąty prezydentem Gdyni będzie Wojciech Szczurek, który uzyskał aż 79,01 proc. głosów. To dane ze wszystkich obwodów.
Autor: nsz,ŁOs/kka / Źródło: PAP