Złożyliśmy dziś jako Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości pozew w trybie wyborczym przeciwko PSL - poinformował w piątek sekretarz Rady Politycznej PiS Krzysztof Sobolewski. Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz ripostował: nie starczyłoby dni w kampanii na pozwy przeciwko kłamstwom premiera Morawieckiego.
Przepisy prawa wyborczego przewidują szczególny tryb sądowego dochodzenia roszczeń związanych z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w toku kampanii wyborczej.
"Złożyliśmy dziś jako Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości pozew w trybie wyborczym przeciwko Polskiemu Stronnictwu Ludowemu za kłamstwa o Premierze Morawieckim" - napisał w piątek na Twitterze Krzysztof Sobolewski.
Złożyliśmy dziś jako Komitet Wyborczy @pisorgpl pozew w trybie wyborczym przeciwko @nowePSL za kłamstwa o Premierze @MorawieckiM . #wieszwięcej— Krzysztof Sobolewski 100PL (@AC_Sobol) 19 października 2018
"Morawiecki vs. Kosiniak-Kamysz"
Sobolewski wyjaśnił, że chodzi o materiał wyborczy pochodzący i sfinansowany przez PSL, który ukazał się w jednym z ogólnopolskich dzienników. W materiale zatytułowanym "Morawiecki vs. Kosiniak-Kamysz" zestawiono stwierdzenia dotyczące PiS, którego skrót rozwinięto jako "Pazerni i Skąpi" oraz PSL, które opisano jako "Potrafią Służyć Ludziom". Towarzyszyły temu wizerunki Mateusza Morawieckiego i prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza.
W szpalcie opatrzonej wizerunkiem premiera napisano między innymi: "Podniósł wiek emerytalny rolnikom. Od 1 stycznia 2018 r. skazał rolników na pracę do śmierci", "Wyprzedawał polską ziemię obcokrajowcom. Ponad 1000 hektarów trafiło w obce ręce w samym tylko 2017 roku rządów PiS", "Chce, żeby Polacy ... za miskę ryżu", "Dorobił się na krzywdzie Frankowiczów, którzy dziś toną w długach", "Pół miliarda dla hrabiów Czartoryskich".
Z kolei w szpalcie ze zdjęciem Kosiniaka-Kamysza napisano: "Zagwarantował rolnikom wcześniejsze emerytury. W wieku 55 lat (kobiet) i 60 lat (mężczyźni)", "Zabezpieczył ustawą polską ziemię przed obcymi"; "Walczy o emeryturę bez podatku. Zebrał 140 tysięcy podpisów pod projektem ustawy", "Służył jako wolontariusz na Światowych Dniach Młodzieży. Leczył pielgrzymów", "Nie pozwoli odwrócić reformy rolnej".
Kosiniak-Kamysz: nie starczyłoby dni w kampanii
Gdybyśmy chcieli składać pozwy przeciwko kłamstwom premiera Mateusza Morawieckiego, to nie starczyłoby dni w kampanii i tylko tym byśmy się musieli zajmować. – tak na wiadomość o pozwie zareagował prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. - A my chodziliśmy i spotykaliśmy się z rodakami - dodał.
Na konferencji prasowej w Kielcach poinformował, że jego ugrupowanie nie otrzymało jeszcze pozwu, natomiast - jak przyznał - "każdy ma prawo" podejmować takie środki prawne.
Postępowanie w trybie wyborczym
W sytuacji, w której "materiały wyborcze, a w szczególności plakaty, ulotki, hasła, a także wypowiedzi lub inne formy prowadzonej agitacji zawierają informacje nieprawdziwe", kandydat lub pełnomocnik wyborczy zainteresowanego komitetu wyborczego ma prawo wnieść do sądu okręgowego wniosek o wydanie orzeczenia - zakazu rozpowszechniania takich informacji, przepadku materiałów wyborczych zawierających takie informacje, nakazania sprostowania takich informacji, nakazania publikacji odpowiedzi na stwierdzenia naruszające dobra osobiste, nakazania przeproszenia osoby, której dobra osobiste zostały naruszone, czy nakazania uczestnikowi postępowania wpłacenia kwoty do 100 tysięcy złotych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Sąd okręgowy rozpoznaje wniosek w ciągu 24 godzin w postępowaniu nieprocesowym. Na postanowienie sądu okręgowego przysługuje w ciągu 24 godzin od jego wydania zażalenie do sądu apelacyjnego. Sąd apelacyjny rozpoznaje zażalenie również z zachowaniem 24-godzinnego terminu, od postanowienia sądu apelacyjnego nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowego wykonaniu.
Jak podkreślają urzędnicy wyborczy, informowanie przez dziennikarzy o postanowieniu sądu wydanym w trybie wyborczym nie narusza ciszy wyborczej. W relacjach nie należy jednak umieszczać żadnych komentarzy, szczególnie stron postępowania.
Autor: akr//rzw/kwoj / Źródło: PAP/TVN24