Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku lutego, już tylko co czwarty z nas zagłosowałby na partię Donalda Tuska - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Na gwałtownym spadku PO (aż o 6 pkt. proc. wobec stycznia) skorzystało m.in. PiS, które zyskując 2 pkt proc. uzyskało wynik 24 proc. Według CBOS, jest to najgorszy wynik PO od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych.
Zgodnie z sondażem, 8 proc. ankietowanych chciało głosować na PSL (wzrost o 2 punkty proc.), a 7 proc. na SLD (spadek o 1 punkt proc.). Ruch Palikota otrzymał 5 proc. poparcie (wzrost o jeden punkt proc.).
Od stycznia nie zmieniło się poparcie dla Solidarnej Polski - partii Zbigniewa Ziobry, na którą chciało głosować 3 proc. respondentów. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego oraz Polska Jest Najważniejsza dostały po 2 proc. poparcia. Podstawą wyliczeń były wskazania wszystkich tych, którzy zadeklarowali, że na pewno wezmą udział w wyborach. Chęć udziału w wyborach, gdyby odbywały się na początku lutego, zadeklarowało 58 proc. badanych. 15 proc. nie wiedziało, czy weźmie w nich udział, a 27 proc. zdecydowało, że nie będzie uczestniczyć w głosowaniu.
PO straciła w dużych miastach
Jak podkreśla CBOS, znaczący spadek poparcia dla PO przy jednoczesnym doganianiu jej notowań przez największą partię opozycyjną (PiS) skłania do bliższego przyjrzenia się elektoratom tych ugrupowań. Według CBOS porównanie styczniowego i lutowego poparcia dla Platformy Obywatelskiej w poszczególnych grupach społeczno-demograficznych wskazuje, iż na początku lutego żółtą kartkę PO pokazali ci, którzy stanowią podstawową bazę wyborczą tej partii. Jak zaznaczono, największy spadek poparcia w stosunku do stycznia nastąpił wśród mieszkańców miast powyżej 500 tys. (spadek w stosunku do stycznia o 21 punktów proc.) i wśród osób z wyższym wykształceniem (w stosunku do stycznia spadek o 18 punktów). Biorąc pod uwagę deklarowane przez badanych poglądy polityczne należy zauważyć, że PO w ostatnim miesiącu znacząco straciła wśród wyborców o poglądach centrowych i prawicowych (odpowiednio o 14 i 12 punktów procentowych), a nieznacznie zyskała (o 4 punkty) wśród osób identyfikujących się z lewicą - czytamy sondażu CBOS.
Gdzie zyskał PiS?
Według Ośrodka, zmiany poparcia dla PiS w poszczególnych grupach społeczno-demograficznych nie są w tym okresie tak znaczące jak w przypadku PO. Warto jednak wspomnieć - czytamy - iż partia ta zyskała zwolenników szczególnie wśród osób identyfikujących się z prawicą (wzrost o 9 punktów proc.), mieszkańców wsi, badanych w wieku 25-34 lata (wzrosty po 8 punktów) oraz wśród respondentów z wyższym wykształceniem (wzrost o 7 punktów). Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 31 stycznia - 6 lutego br. na liczącej 1111 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Autor: mon//kdj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CBOS