Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugi weekend maja, na PO głosowałoby 47 proc. wyborców, a na PiS - 39 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP. Do Sejmu dostałoby się także SLD. PSL balansuje na granicy progu wyborczego.
Od marca notowania PO spadły o 12 pkt proc., a PiS - wzrosły o 15 pkt proc. Tym samym różnica między dwójką liderów partyjnego rankingu zmniejszyła się z 35 pkt proc. do zaledwie 8 pkt proc. - podkreśla TNS OBOP.
W marcu na PO chciało głosować 59 proc. badanych; w kwietniu - 52 proc. PiS popierało w marcu 24 proc. ankietowanych; w kwietniu - 33 proc.
Tylko cztery partie?
Do Sejmu w maju dostałby się, poza PO i PiS, również SLD, który uzyskał 6 proc. poparcia. Wynik PSL wciąż oscyluje wokół progu wyborczego. W majowym pomiarze partia ta uzyskała 4 proc. poparcia. To już trzeci z rzędu sondaż, spośród cyklicznych badań preferencji TNS OBOP, w którym PSL nie osiągnął wymaganych ordynacją 5 proc. głosów.
Żadna inna partia nie zbliżyła się do granicy progu wyborczego. Na SdPl, Partię Demokratyczną-demokraci.pl, UPR i Prawicę Rzeczypospolitej chciało głosować po 1 proc. badanych.
Prawie połowa Polaków chce iść na wybory
Wyniki poparcia dla partii zaprezentowane zostały na podstawie wskazań osób, które zadeklarowały zamiar głosowania i miały sprecyzowane preferencje wyborcze. Wśród ogółu tych, którzy rozważali możliwość głosowania 15 proc. nie było zdecydowanych, której partii przekazać poparcie.
48 proc. ankietowanych zadeklarowało zdecydowany udział w wyborach.
Sondaż przeprowadzono w dniach 7-10 maja na reprezentatywnej losowej 949-osobowej próbie dorosłych Polaków. Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 590 osób, deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach z wyłączeniem z podstawy oprocentowania osób niezdecydowanych jak głosować.
ktom/fac
Wszystkie informacje na temat wyborów prezydenckich 2010, 24 godziny na dobę, można zobaczyć w SPECJALNYM SERWISIE www.tvn24.pl/wybory
Źródło: PAP, tvn24.pl