Klub PiS zwróci do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o rozszerzenie porządku obrad Sejmu w przyszłym tygodniu o pierwsze czytanie swego projektu nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - poinformowała rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek.
- Będziemy składać pismo do marszałka Sejmu o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o nasz projekt dotyczący nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Mamy nadzieję, że zarówno Prezydium, jak i Konwent do tej naszej propozycji odniosą się pozytywnie - powiedziała Mazurek.
Zapytana o inne projekty dotyczące TK, autorstwa m.in. PSL czy Kukiz'15, Mazurek odpowiedziała: - Mogę tylko mówić o naszym projekcie. Co z projektami pozostałych klubów parlamentarnych czy KOD, tego nie wiem. To jest pytanie do marszałka.
Co w projekcie autorstwa PiS?
Zgodnie ze złożonym w Sejmie projektem - tak jak dotychczas - w skład TK wchodzi 15 sędziów, a kadencja sędziów wynosi 9 lat. Projektodawcy proponują orzekanie w trzech rodzajach składów: pełnym składzie, składzie siedmiu sędziów i w składzie trzech sędziów. Pełen skład określono w projekcie na co najmniej 11 sędziów. W tym składzie TK ma orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości - gdy z wnioskiem o uznanie sprawy za szczególnie zawiłą do TK zwróci się prezydent, prokurator generalny, trzech sędziów Trybunału lub skład orzekający wyznaczony do rozpoznania danej sprawy, albo "w sprawach, w których szczególna zawiłość wiąże się z nakładami finansowymi nieprzewidzianymi w ustawie budżetowej". Orzeczenia - według projektu - co do zasady mają zapadać zwykłą większością głosów, ale w przypadku spraw rozstrzyganych w pełnym składzie część orzeczeń ma zapadać większością 2/3 głosów sędziów. Chodzi m.in. o sprawy odnoszące się do wybranych zapisów konstytucji, m.in. dotyczących wolności obywatelskich czy zakazu dyskryminacji. W projekcie zapisano też, że "sędzia po złożeniu ślubowania stawia się w Trybunale w celu podjęcia obowiązków, a prezes Trybunału przydziela mu sprawy i stwarza warunki umożliwiające wypełnianie obowiązków sędziego".
Inni też mają propozycje
W Sejmie na rozpatrzenie czeka też kilka innych projektów ustaw dot. TK, autorstwa: Kukiz'15, PSL oraz projekt obywatelski, który promują wspólnie Komitet Obrony Demokracji i Nowoczesna.
W połowie maja po spotkaniu u marszałka Sejmu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w krótkim czasie powinny się rozpocząć prace nad ustawą o TK, w oparciu o projekty PiS i PSL.
- Przestrzeń do podjęcia prac jest naprawdę jeszcze duża - ocenił w piątek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Trudno mi nie brać na poważnie słów publicznie wygłaszanych przez prezesa największej partii w parlamencie - dodał.
Zdaniem przewodniczącego klubu PO Sławomira Neumanna, deklaracje PiS nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, a "czyny rozchodzą się ze słowami".
- Znakiem rządu Prawa i Sprawiedliwości jest kłamstwo - stwierdził na piątkowej konferencji prasowej. - Nadają inne znaczenie słowom, które kiedyś były proste i jednoznaczne. Dla nich kompromis to jest dalsze rozbijanie niezależności Trybunału Konstytucyjnego. I to jest kolejny krok - podkreślił.
Najbliższe posiedzenie Sejmu rozpocznie się w środę, 8 czerwca o godz. 9 i potrwa do piątku.
Autor: kg\mtom / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Lukas Plewnia