Prezydent przyjął dymisję Kopacz i jej ministrów

Aktualizacja:
Prezydent przyjął dymisję Kopacz i jej ministrów
Prezydent przyjął dymisję Kopacz i jej ministrów
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej PolskiejPrezydent przyjął dymisję premier w Pałacu Prezydenckim

Zakończyło się spotkanie Ewy Kopacz i Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim. Prezydent przyjął dymisję premier i jej rządu. Kopacz złożyła ją w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu.

Po złożeniu dymisji na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji, premier odebrała w Pałacu od prezydenta dokument odwołujący ją z funkcji premiera. Razem z Ewą Kopacz do prezydenta przyjechał cały rząd. Jak poinformowała w komunikacie Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda powierzył Kopacz dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.

Jak powiedziała szefowa biura prasowego prezydenta Katarzyna Adamiak-Sroczyńska, uroczystość przebiegła w bardzo miłej, życzliwej atmosferze. - Pan prezydent życzył dobrej współpracy parlamentarnej z ministrami. Również tej dobrej współpracy życzył tym, którzy będą poza parlamentem - dodała.

Rzeczniczka prezydenta: uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze
Rzeczniczka prezydenta: uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferzetvn24

Nowy rząd w piątek albo poniedziałek?

Od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu i przyjęcia dymisji rządu prezydent ma 14 dni na powołanie nowego premiera, który przedstawia skład swego rządu, oraz na odebranie przysięgi od nowo powołanej Rady Ministrów. Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło powiedziała w czwartek, że nowy rząd zostanie powołany najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. "Czekamy jeszcze na wszystkie decyzje. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu (zostanie powołany nowy rząd). Szefowa kancelarii (premiera) Beata Kempa poinformuje o wszystkim" - powiedziała Szydło, pytana o termin powołania nowego rządu. Według informacji PAP z Kancelarii Prezydenta rozważane są dwa terminy - najbliższy piątek, albo poniedziałek.

Pierwsze posiedzenie Sejmu

W inauguracji pierwszego posiedzenia Sejmu udział wziął prezydent Andrzej Duda, który wygłosił przemówienie.

Poza głową państwa na pierwsze posiedzenie Izby zaproszeni zostali również: byli prezydenci i premierzy, marszałkowie Sejmu poprzednich kadencji, przedstawiciele organów państwowych takich jak NIK, RPO, RPD, prezesi sądów i trybunałów, a także korpus dyplomatyczny.

Zgodnie z konstytucją Sejm i Senat wybierane są na czteroletnie kadencje. Kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu kolejnej kadencji.

Uroczyste ślubowanie

Po wystąpieniu prezydenta marszałek senior Kornel Morawiecki przeprowadził złożenie ślubowania poselskiego przy pomocy powołanych przez siebie w tym celu, spośród najmłodszych wiekiem posłów, sekretarzy.

"Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu, strzec suwerenności i interesów państwa, czynić wszystko dla pomyślności ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej" - brzmi tekst ślubowania. Rotę odczytał marszałek senior, a następnie każdy z kolejno wywołanych posłów, powstawszy, wypowiedział słowo "ślubuję". Każdy mógł dodać zdanie "Tak mi dopomóż Bóg".

Posłowie nieobecni na posiedzeniu Sejmu oraz posłowie, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie poselskie na pierwszym posiedzeniu, na którym są obecni. Odmowa złożenia ślubowania oznacza zrzeczenie się mandatu.

Marszałkiem Sejmu został wybrany Marek Kuchciński.

Autor: mm,js/ja,gak / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Prezydent.pl / Andrzej Hrechorowicz

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości