Duda rozmawiał z Macronem. "Umówili się wstępnie na pierwsze spotkanie"


Andrzej Duda rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem elektem Francji Emmanuelem Macronem. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, politycy umówili się wstępnie na pierwsze spotkanie na marginesie najbliższego szczytu NATO.

Emmanuel Macron - centrysta i kandydat proeuropejski - wygrał w ubiegłą niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich we Francji, pokonując kandydatkę skrajnej prawicy Marine Le Pen.

W piątek Macron odbył pierwszą rozmową telefoniczną z Andrzejem Dudą, o czym poinformowała po południu kancelaria polskiego prezydenta.

Kilkanaście minut rozmowy

Jak przekazał szef gabinetu Krzysztof Szczerski, politycy umówili się wstępnie na pierwsze spotkanie na marginesie najbliższego szczytu NATO, który odbędzie się pod koniec maja w Brukseli.

Szczerski dodał, iż w trakcie rozmowy, która trwała kilkanaście minut, "ustalono, że prezydent Macron podejmie się roli gospodarza szczytu Trójkąta Weimarskiego w pierwszym dogodnym terminie".

- (Macron) Powiedział, że chciałby podjąć dyskusję na tematy dotyczące modelu rynku wewnętrznego i konkurencji na rynku wewnętrznym - podkreślił Szczerski. Według szefa gabinetu prezydenta Macron powiedział wyraźnie, że "chciałby to zrobić w sposób bardzo konstruktywny i wyważony". - W przyszłości będzie dążenie, by unikać zadrażnień, by w sposób konstruktywny rozmawiać o przyszłości Europy, a także kwestiach, które w kampanii ostro wybrzmiały, a teraz mają być dyskutowane w sposób konstruktywny, spokojny, z dobrą wolą - powiedział Szczerski. W końcówce kampanii wyborczej Macron w wywiadzie dla dziennika "Voix du Nord" powiedział m.in., że jeśli zostanie prezydentem, opowie się za sankcjami UE wobec Polski, która "naruszyła wszystkie zasady Unii". Macron udzielił wywiadu po spotkaniu w Amiens ze strajkującymi pracownikami zakładów Whirlpoola, które zostaną zamknięte ze względu na przeniesienie produkcji do Łodzi.

Emmanuel Macron oficjalnie przejmie władzę od ustępującego szefa państwa socjalisty Francois Hollande'a w niedzielę, 14 maja.

Autor: kg/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości