Szczecin jako pierwsze miasto w Polsce będzie testował mobilną sygnalizację świetlną o pełnej akomodacji, czyli takiej, która dostosowuje się do realnej sytuacji na skrzyżowaniu. Miasto na razie nie dopłaca żadnej złotówki do projektu.
Sygnalizacja mobilna będzie ustawiona na trzy miesiące na skrzyżowaniu ul. Walecznych z ul. Pszenną, ul. Mączną i Poczdamską. Mieszkańcy zgłaszali problemy z wjazdem z ul. Mącznej w ul. Walecznych i ul. Pszenną. Jest to związane z dużym natężeniem ruchu na drodze z pierwszeństwem przejazdu, przez co do utrudnień najczęściej dochodzi rano.
Kable wiszą nad ulicą
- Innowacyjność tej sygnalizacji polega na tym, że możemy postawić w jeden dzień na skrzyżowaniu sygnalizację, która działa i która jest w pełni akomodacyjna, czyli umożliwia detekcję pojazdów - powiedział Damian Krasiński z biura inżynierskiego Damart, które zajmuje się instalacją sygnalizacji.
Dodał, że do postawienia tradycyjnej sygnalizacji trzeba by było przeciągnąć kable, a zarazem zniszczyć chodniki oraz tereny zielone. - Tutaj wszystko jest prowadzone górą - wyjaśnił wskazując na wiszące nad ulicą kable. Uruchomienie tej sygnalizacji możliwe jest też w terenie, gdzie nie ma dostępu do prądu stałego, dzięki niewielkiemu agregatowi.
Detektory będą zliczać liczbę pojazdów
- Do tej pory sygnalizacje były stałoczasowe - bez względu na to, ile pojazdów pojawi się na poszczególnych wlotach, program był praktycznie taki sam - wytłumaczył Marcin Charęza, kierownik referatu ruchu drogowego Urzędu Miasta w Szczecinie.
- Zaletą tej sygnalizacji jest to, że posiada ona zarówno kamery, jak i czujniki, czyli detektory zliczające nam liczbę pojazdów na poszczególnych wlotach. Dzięki temu program sygnalizacji jest zmienny i dostosowany do liczby pojazdów - powiedział.
Miasto na razie nie dopłaca żadnej złotówki do projektu, bo jedynie testuje tylko sygnalizację i zdecyduje, czy będzie ona lepsza niż zbudowanie w tym miejscu ronda. - Należy pochwalić tych, którzy sprawdzają, jak to działa, a nie robią, a potem dopiero sprawdzają - powiedział jeden z kierowców. - Ten pomysł jest dobry i miejmy nadzieję, że to zadziała - dodał.
Autor: mart/kk / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24