Piechociński o sprawie gazociągu: Ma wyraźny wątek wewnątrzrosyjski. Pół roku na konkrety

Piechociński: Sprawa Jamału II ma wątkiwewnątrzrosyjskie
Piechociński: Sprawa Jamału II ma wątkiwewnątrzrosyjskie
TVN 24
Wicepremier "nie bał się" spotkania z GazpromemTVN 24

Sprawa Gazociągu Jamalskiego ma bardzo wyraźny wątek wewnątrzrosyjski, a Polska ustosunkuje się do propozycji Gazpromu, który zaproponował budowanie drugiej nitki gazociągu na Słowację, jeżeli pojawią się konkretne wyliczenia w tej sprawie - powiedział wicepremier Janusz Piechociński po powrocie do kraju ze szczytu państw bałtyckich w Petersburgu, gdzie m.in. rozmawiał z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Piechociński mówił na konferencji prasowej, że do Rosji poleciał "z wyraźnymi instrukcjami", które dostał od premiera Donalda Tuska i w czasie rozmów podkreślał cele, jakie Polska wyznacza sobie w kwestii dbałości o własne bezpieczeństwo energetyczne.

W ciągu pół roku Gazprom przedstawi konkrety

Piechociński wyjaśnił, że pomysł, jaki chce zrealizować Gazprom to tzw. pieremyczka, czyli poprowadzenie rury od granicy białorusko-polskiej na południe do Słowacji.

- Oni wyciągnęli wnioski z kryzysu gazowego sprzed kilkunastu miesięcy, bo wtedy pojawiały się zagrożenia w przesyle gazu przez Ukrainę - wytłumaczył przy tym strategię Gazpromu i powód, dla którego powstał pomysł powrotu do projektu Jamał II.

- Powiedziałem, że jeżeli za pół roku będziemy mieli więcej informacji o zaproponowanej inwestycji to wtedy Polska - kierując się własnym rachunkiem i własnym bezpieczeństwem - odpowie na tę propozycję - scharakteryzował krótko półgodzinną rozmowę z szefem Gazpromu minister gospodarki.

Piechociński dodał, że mówił też, że rosyjski koncern naftowy zaproponował zakończenie inwestycji drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego w 2016-2017 roku, "gdyby szybko doszło do podpisania umowy o realizacji inwestycji".

Jednak, jak dodał, jako strona polska "oczekujemy, że strona rosyjska przedłoży coś więcej, niż tylko tę deklarację".

Szef Gazpromu w odpowiedzi miał zapewnić wicepremiera, że konkrety uda się przedstawić Warszawie "w ciągu pół roku".

Burza w Rosji. Polska niepotrzebnie się boi

Janusz Piechociński "zasygnalizował" wtedy szefowi koncernu, że o ich rozmowie "poinformuje wyszehradzką czwórkę" (w skład Grupy Wyszehradzkiej wchodzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry - red.), z racji tego, że Jamał II w nowym założeniu Rosji miałby drugą nitką doprowadzać gaz do Słowacji i Węgier.

Równocześnie Piechociński podkreślił, że sprawa gazociągu "ma też wątek wewnętrzny, rosyjski", bo część przedsiębiorców, którzy pracują w innych miejscach w przemyśle gazowym niż w Gazpromie, jest u naszego wschodniego sąsiada "na kursie kolizyjnym z Gazpromem".

- Widać, że ta sprawa jest rozgrywana na kilku poziomach. Dla mnie najważniejsza po rozmowach z Gazpromem była reakcja w mediach (rosyjskich), która wykazała, że mamy zdeterminowanego prezydenta (Putina), a z drugiej bardzo krytyczne komentarze wobec Gazpromu. To niepotrzebnie wywołuje takie dramatyczne napięcia w Polsce - wytłumaczył.

Wicepremier: Polska zadba o swoje bezpieczeństwo
Wicepremier: Polska zadba o swoje bezpieczeństwoTVN 24

Tłumaczył Rosjanom "polskie ambicje"

Wicepremier mówił, że w czasie rozmowy przypomniał "bardzo klarowne stanowisko polskie" mówiące o dywersyfikowaniu źródeł gazu importowanego przez nasz kraj i "wspomniał o ambicjach Polski", a więc "odwiertach naturalnych" (gazie łupkowym - red.) i "budowie wspólnego systemu zaopatrzenia Europy w gaz", w ramach którego m.in. budowany jest ogromny zbiornik gazu w Świnoujściu.

To z niego sama Polska "zamierza poprowadzić połączenie północ-południe w poprzek kraju, m.in. do Słowacji" - przypomniał Piechociński.

Szef ludowców mówił też, że w czasie spotkania z Gazpromem "bardzo mocno sygnalizował, że rozmach, jaki Europie proponują, Rosjanie rozmija się z rzeczywistym potencjałem poboru gazu" przez Zachód.

- Miałem odwagę i chęć, żeby zwrócić uwagę, że wkrótce skończą się rozmowy UE z Kanadą, a potem rozpoczną się rozmowy Unii z USA o wolnym handlu, co pozwoli m.in. na zliberalizowanie rynku dostaw gazu łupkowego - wyjaśnił.

Strategia omówiona z premierem

Piechociński nie zdradził "strategii negocjacyjnej", z jaką przybył na spotkanie z szefem Gazpromu, ale zapewnił, że była ona odpowiednio ustalona po rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem.

- Jeżeli będzie taka wola, na następnym posiedzeniu Sejmu dokładnie przedstawię relację ze spotkania z Gazpromem - powiedział w związku z tym Piechociński, dodając, że w tej chwili "nikt nie zwolnił go z tego, by ujawnić instrukcję negocjacyjną" i o notatce od premiera obywatele dowiedzą się, gdy taka decyzja zapadnie.

- Miejcie więcej wiary w polski rząd, a nie reagujcie tak, jak zaprogramowały to szybko niektóre media rosyjskie - zwrócił się do dziennikarzy. - Notatka pokaże, z jaką determinacją rząd Donalda Tuska i Janusza Piechocińskiego bierze traktuje bezpieczeństwo energetyczne Polski - dodał minister gospodarki, stwierdzając na koniec, że "nie obawiał się spotkania z Gazpromem".

Autor: adso//kdj / Źródło: TVN 24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24