Dziś niedziela handlowa. Lewica przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawiał na konwencji swej partii w Warszawie. Jego ugrupowanie zarejestrowało także kandydatów z okręgu numer 13, czyli województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 kwietnia.
1. Konwencja PiS i pierwsi kandydaci
Jarosław Kaczyński na warszawskiej konwencji PiS-u dotyczącej nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mówił między innymi o - jak oceniał - zagrożeniach związanych z Europejskim Zielonym Ładem, paktem migracyjnym, proponowanymi zmianami w traktatach i walutą euro. Przekazał, że kandydatem jego partii na unijnego komisarza będzie Jacek Saryusz-Wolski.
PiS zarejestrowało także kandydatów do Parlamentu Europejskiego z okręgu numer 13, czyli województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Na pierwszym miejscu znalazł się europoseł Joachim Brudziński, drugie miejsce zajęła Elżbieta Rafalska, trzecie Małgorzata Golińska, czwarty jest Jerzy Materna, a piąty Artur Szałabawka.
2. "Jedynki" Lewicy do Parlamentu Europejskiego
W sobotę odbyła się konwencja inaugurująca kampanię wyborczą Lewicy do Parlamentu Europejskiego. W trakcie wydarzenia zaprezentowano "jedynki" Lewicy na listach do PE we wszystkich 13 okręgach. Wśród kandydatów nie ma żadnego z ministrów konstytucyjnych.
3. Niedziela handlowa
Możliwość otwarcia większych sklepów w ostatnią niedzielę kwietnia jest jednym z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. Ze względu na zbliżającą się majówkę w niedzielę niektóre markety spożywcze czynne będą dłużej. Sieci zachęcają do sprawdzania godzin otwarcia poszczególnych placówek na stronach internetowych, ponieważ czas ich pracy może się różnić. Niektóre sklepy będą czynne nawet do godz. 22.
Kolejne niedziele handlowe przypadają w tym roku: 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia i 22 grudnia.
4. Tornada dotknęły Nebraskę i Iowa
Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.
5. Tykająca bomba w Kirgistanie
W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock