W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.
1. Trzy lata wojny w Ukrainie
W poniedziałek mijają trzy lata od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w Ukrainie. 24 lutego 2022 roku Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę szeroki atak z trzech kierunków: z północy, z terenów Białorusi, skąd jest najbliższa droga do Kijowa, ze wschodu z Federacji Rosyjskiej oraz z południa.
Według różnych źródeł zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, dziesiątki tysięcy zabitych żołnierzy tylko po stronie ukraińskiej, dziesiątki zniszczonych miast i wsi. Liczby rosyjskiej agresji są przybliżone. Dokładnych ustalić się nie da.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji
2. Wybory w Niemczech
W niedzielnych wyborach zwyciężył blok CDU/CSU, zdobywając 28,6 procent głosów wyborców. Chadecy wyprzedzili ultraprawicową AfD - 20,8 procent i SPD - 16,4 procent. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Zieloni - 11,6 procent, lewica - 8,6 procent, lewicowy Sojusz BSW - 4,9 procent oraz liberalna FDP - 4,3 procent. Tak wynika z pierwszych oficjalnych danych.
Zwycięska chadecja do utworzenia większościowego rządu potrzebuje partnerów koalicyjnych. Po wykluczeniu współpracy z AfD, CDU/CSU ma szansę na koalicję z SPD. Dałoby to 328 mandantów i wystarczyło, aby rządzić.
Socjaldemokraci uzyskali w niedzielę najgorszy wynik w powojennej historii Niemiec, a skrajnie prawicowa AfD odniosła historyczny sukces.
3. "Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę na konferencji prasowej, że jest gotów ustąpić z fotela prezydenta dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Oświadczył, że może ustąpić nawet natychmiast.
- Jeśli chodzi o pokój dla Ukrainy, jeśli naprawdę trzeba, abym opuścił moje stanowisko, jestem gotowy. Mogę wymienić je na NATO, jeśli są takie warunki. Od razu - powiedział.
Prezydent poinformował, że 24 lutego w ukraińskiej stolicy będą obecni przywódcy 13 państw, zaś 24 weźmie udział w tym spotkaniu online.
4. Papież wciąż w szpitalu w stanie krytycznym
Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem. Ma obustronne zapalenie płuc.
W komunikacie ogłoszonym w niedzielę wieczorem przekazano dziennikarzom: "Stan Ojca Świętego pozostaje krytyczny, ale od sobotniego wieczora nie miał kolejnego kryzysu oddechowego". Następnie wyjaśniono, że 88-letni Franciszek przyjął dwie jednostki krwinek czerwonych. W sobotę informowano o wykryciu anemii i o transfuzji krwi.
5. "To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w sobotę z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem w Gaylord National Convention Center w National Harbor pod Waszyngtonem. Ich rozmowa trwała około 10 minut i została zorganizowana przy okazji odbywającej się tam konferencji Conservative Political Action Conference (CPAC), największej imprezy politycznej amerykańskiej prawicy.
- Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. - To fantastyczny facet. Polska to wspaniały przyjaciel. To spotkanie było doskonałe. Nie mogło być lepsze - powiedział.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: MOHAMMED BADRA/EPA/PAP