W całym kraju odbędą się dziś obchody Narodowego Święta Niepodległości. Liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy podpisali umowę koalicyjną. Z kolei w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o planie "anihilacji polskiego państwa". Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 11 listopada.
1. Obchodzimy Święto Niepodległości
W całym kraju odbędą się dziś obchody Narodowego Święta Niepodległości. Rano prezydent, premier, marszałek Sejmu, marszałek Senatu oraz marszałek senior Marek Sawicki złożą wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. W południe centralne obchody z udziałem przedstawicieli polskich władz, m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego odbędą się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: O czym pamiętać wywieszając flagę z okazji Święta Niepodległości
2. Liderzy podpisali umowę koalicyjną
Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń podpisali umowę koalicyjną, która zawiera 24 ustalenia programowe.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Umowa koalicyjna. Cały dokument
Podpisana przez liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy umowa przedstawia także kandydatów na premiera i wicepremierów, określa również szczegóły rotacyjności na stanowiskach marszałków Sejmu i Senatu.
3. Kaczyński mówi o planie "anihilacji polskiego państwa"
W przededniu Narodowego Święta Niepodległości i w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej ulicami stolicy przeszedł Marsz Pamięci. Jego uczestnicy wyszli z archikatedry warszawskiej, przechodząc przez Krakowskie Przedmieście na plac Piłsudskiego. Tam przemówienie wygłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński.
- Jest już przygotowany konkretny plan, którego wprowadzenie w życie przez Unię Europejską prowadziłoby do nie tylko pozbawienia nas niepodległości, nie tylko pozbawienia nas suwerenności, ale wręcz do anihilacji polskiego państwa - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do "planu przyjętego przez komisję konstytucyjną Parlamentu Europejskiego". Stwierdził, że to jest "w istocie plan niemiecki". - Nie chcemy podlegać Niemcom - dodał.
4. Śledztwo w sprawie ujawnienia zdjęć zwłok Grzegorza Borysa
Gdańska prokuratura poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie ujawnienia w internecie zdjęć zwłok Grzegorza Borysa. Mężczyzna był poszukiwany przez służby od 20 października, kiedy w jego mieszkaniu znaleziono ciało 6-letniego syna.
Zdjęcia twarzy oraz zwłok 44-letniego Grzegorza Borysa zostały opublikowane w poniedziałek na platformie X oraz w lokalnym portalu informacyjnym. Za ujawnienie zdjęć grozi do trzech lat więzienia.
5. Szef PFR zapowiedział swoją rezygnację
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował w mediach społecznościowych, że z końcem 2023 roku rezygnuje z kierowania Funduszem. Zapowiedział także ustąpienie z funkcji szefa Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Borys napisał na platformie X (dawny Twitter), że z końcem kadencji zarządu PFR odchodzi do sektora prywatnego, a o swojej nowej roli poinformuje w styczniu 2024 roku.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: lowcawspomnien/Shutterstock