Polski rząd złożył deklarację w sprawie udziału przedstawicieli Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Na pogrzebie Jimmy'ego Cartera doszło do "niecodziennej sytuacji". Z kolei sędzia Maciej Nawacki usłyszał zarzuty dyscyplinarne. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 10 stycznia.
1. Deklaracja Rady Ministrów w sprawie przedstawicieli Izraela
Polski rząd deklaruje, że zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau - głosi uchwała podjęta przez Radę Ministrów.
Donald Tusk, odpowiadając na list Andrzeja Dudy w tej sprawie, stwierdził, że "prezydent chyba był świadomy, że rząd przewiduje tego typu kroki". - Dziesięć lat prezydentury i wszystko jak krew w piach. Są sprawy, które powinno się załatwiać w dyskrecji, szczególnie wtedy, kiedy mają i taką wagę, i kiedy są rzeczywiście dość skomplikowane - powiedział premier.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk odpowiada na list Dudy
2. "Niecodzienna sytuacja" na pogrzebie Jimmy'ego Cartera
Na pogrzebie Jimmy'ego Cartera poza urzędującym prezydentem Stanów Zjednoczonych pojawili się wszyscy byli przywódcy kraju. Jak zauważyli dziennikarze "New York Times", spotkania wszystkich żyjących prezydentów USA zdarzają się niezwykle rzadko.
Państwowa ceremonia pogrzebowa byłego prezydenta Jimmy'ego Cartera została zorganizowana w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie w czwartek. Na nabożeństwo przybyli prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wraz z pierwszą damą Jill Biden oraz: Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton i Donald Trump. Ten ostatni jest zarazem prezydentem elektem.
CZYTAJ WIĘCEJ: "Niecodzienna sytuacja" na pogrzebie Jimmy'ego Cartera
3. Zarzuty dyscyplinarne dla Nawackiego
Rzecznik dyscyplinarny przedstawił Maciejowi Nawackiemu, członkowi KRS i sędziemu Sądu Rejonowego w Olsztynie zarzuty dyscyplinarne.
Dotyczą one między innymi działań wobec sędziego Pawła Juszczyszyna, przekroczenia uprawnień i podarcia dokumentów podczas zebrania sędziów sądu rejonowego w 2020 roku. O decyzji w czwartek poinformował resort sprawiedliwości.
4. Szybka reakcja na dramatyczny apel Agaty Wróbel
Polski Związek Podnoszenia Ciężarów zapowiedział włączenie się w pomoc dla najlepszej naszej sztangistki w historii. 43-letnia Agata Wróbel przyznała, że straciła wzrok i czuje się "wykluczona ze społeczeństwa".
Okazuje się, że federacja już nieraz chciała poprawić jej sytuację. Teraz ma się to stać w połączeniu z ministrem sportu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dramat Agaty Wróbel. Polski Związek Podnoszenia Ciężarów zapowiada pomoc wspólnie z Ministerstwem Sportu
5. Groził Owsiakowi, prezes WOŚP gotów na spotkanie
W środę policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o kierowanie gróźb pod adresem Jerzego Owsiaka. Usłyszał on zarzut, do którego się przyznał. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Antoni Skiba przekazał, że w swobodnej wypowiedzi podejrzany poinformował, iż groźby były motywowane "zapoznaniem się z jednym z reportaży w Telewizji Republika, w którym w złym świetle został przedstawiony Jerzy Owsiak".
Owsiak, odnosząc się do sprawy, zadeklarował, że jest "absolutnie gotowy" do spotkania z tym mężczyzną. - Wystarczy, że powie: przepraszam - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24.
CZYTAJ WIĘCEJ: "Usiądź obok mnie i powiedz: przepraszam, że coś takiego się stało". Owsiak o groźbach
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24