W poniedziałek prezydent USA Joe Biden spotyka się w Londynie z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem i królem Karolem III, a wieczorem uda się do Wilna na szczyt NATO. Kampania wyborcza w Polsce zawitała natomiast na Jasną Górę. Pojawili się tam między innymi prezes PiS, który mówił o "planach pozbawienia nas suwerenności". Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś został tymczasem mianowany kardynałem przez papieża Franciszka. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 10 lipca.
1. Biden odwiedza Europę
Prezydent USA Joe Biden przybył w niedzielę w nocy do Wielkiej Brytanii. W poniedziałek w Londynie spotka się z premierem Rishim Sunakiem i królem Karolem III. Następnie wieczorem uda się do Wilna, gdzie we wtorek i w środę przeprowadzi rozmowy z przywódcami NATO podczas szczytu Sojuszu. Na zakończenie wizyty w Europie Biden odwiedzi Helsinki - z okazji wstąpienia Finlandii w kwietniu do struktur NATO.
2. Jarosław Kaczyński w Częstochowie
W niedzielę prezes Prawa i Sprawiedliwości i wicepremier Jarosław Kaczyński wystąpił podczas 32. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, która odbywa się na Jasnej Górze w Częstochowie. Na spotkaniu byli także czołowi ministrowie. Kaczyński przekonywał, że "od bardzo dawna nie było takiego momentu, w którym tak jawnie formułowane są plany pozbawienia nas suwerenności".
Jak mówił prezes PiS, "tak jawnie, bezczelnie, kłamliwie i można powiedzieć odrażająco atakowany jest Kościół, atakowany jest Ojciec Święty, atakowane są nasze podstawowe wartości, podstawy naszego porządku społecznego, naszego obyczaju, mówiąc najkrócej podstawy polskości". - Ktoś tutaj chce głęboko zmienić, a właściwie zniszczyć nasz naród, tą trwającą już przeszło tysiąc lat wspólnotę - powiedział.
3. Arcybiskup Grzegorz Ryś mianowany kardynałem
Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś został mianowany przez papieża Franciszka kardynałem. W niedzielę papież ogłosił nominacje kardynalskie dla dostojników z całego świata podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Konsystorz, na którym Franciszek wręczy insygnia nowym kardynałom odbędzie się 30 września w Watykanie.
59-letni arcybiskup łódzki jest drugim polskim kardynałem mianowanym przez Franciszka. W 2018 roku nominację tę otrzymał papieski jałmużnik Konrad Krajewski.
ZOBACZ TEŻ: Kardynał Konrad Krajewski znów z pomocą dla Ukraińców. "Próbujemy razem z nimi iść naprzód"
4. Zełenski o możliwym buncie w Rosji
Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji ABC powiedział, iż "są sygnały, że może dojść do kolejnego buntu wewnątrz Rosji, rewolucji". - Co więcej, jest wielu ludzi, którzy mogliby go poprzeć - dodał ukraiński prezydent.
Ocenił też, że przywódca Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn miał ambicje polityczne dokonując niedawnej rebelii. Zełenski dodał jednak, że do końca nie wie, dlaczego szef najemników zatrzymał w drodze do Moskwy.
5. Prezydenci Polski i Ukrainy oddali hołd ofiarom Wołynia
W związku z 80. rocznicą rzezi wołyńskiej prezydenci Polski i Ukrainy - Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski - wzięli w niedzielę udział w nabożeństwie ekumenicznym upamiętniającym ofiary rzezi, które odbyło się w katedrze Apostołów Piotra i Pawła w Łucku.
Źródło: tvn24.pl