TVN24 | Polska

Najlepsze liceum w Polsce wybrane. Opublikowano najnowszy ranking "Perspektyw"

TVN24 | Polska

Autor:
mart/kab
Źródło:
PAP
Dzieci najmłodszych klas wróciły do szkół
Dzieci najmłodszych klas wróciły do szkółTVN24
wideo 2/5
TVN24Dzieci najmłodszych klas wróciły do szkół

Jak wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych miesięcznika "Perspektywy", najlepszym liceum ogólnokształcącym w kraju jest XIV Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Staszica w Warszawie. Technikum Mechatroniczne numer 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych numer 1 w Warszawie jest zaś najlepszym technikum.

Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 23. przygotował miesięcznik "Perspektywy". Kapituła rankingu pod przewodnictwem rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie prof. Barbary Marcinkowskiej brała pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

"Staszic" liderem

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie – od lat jest w czołówce. W ubiegłym roku był na miejscu drugim, w 2019 na pierwszym, w 2018 na trzecim.

"Staszic" jest jedną ze starszych ciągle istniejących szkół w Warszawie. Liceum powstało w 1906 roku. Nazywane jest królestwem matematyki, fizyki i informatyki. Od wielu lat współpracuje z Politechniką Warszawską. Uczniowie mogą uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych na tej uczelni. Szkoła współpracuje też z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownicy UW prowadzą część zajęć w klasach z rozszerzonym nauczaniem matematyki. Co roku uczniowie szkoły są wśród laureatów i finalistów olimpiad z przedmiotów ścisłych.

Drugie miejsce wśród liceów zajęło Uniwersyteckie LO w Toruniu (ubiegłoroczny zwycięzca rankingu), miejsce trzecie - XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie (w ubiegłym roku na piątym), miejsce czwarte V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (w zeszłym roku na trzecim), miejsce piąte - LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu (w zeszłym roku na siódmym).

Minister Czarnek o funkcjonowaniu szkół w czasie epidemii
Minister Czarnek o funkcjonowaniu szkół w czasie epidemii Ministerstwo Edukacji i Nauki

Miejsce szóste zajęło XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, miejsce siódme - III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, miejsce ósme - II Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO w Warszawie, miejsce dziewiąte - LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, miejsce dziesiąte - V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie, miejsce jedenaste - II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, miejsce dwunaste - LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, miejsce trzynaste - IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, miejsce czternaste - VIII LO im. Władysława IV w Warszawie, miejsce piętnaste - Publiczne LO Politechniki Łódzkiej w Łodzi.

Ranking techników

Wśród techników pierwsze miejsce zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (trzeci rok z rzędu na pierwszym na miejscu).

Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 tworzy Zespół Szkół przy ulicy Wiśniowej w Warszawie wraz z LXXX Liceum Ogólnokształcącym im. Leopolda Staffa. Uczy w zawodach: technik informatyk i technik mechatronik (mechatronika to połączenie informatyki, robotyki, elektroniki i cybernetyki). Szkoła pomaga uczniom w zdobyciu międzynarodowych certyfikatów, które potwierdzają ich umiejętności. Na przykład najlepsi uczniowie, którzy bardzo dobrze znają język angielski, mogą przejść dwuletnie zajęcia specjalistyczne z systemów i sieci komputerowych CISCO. To przygotowanie do egzaminu, po którym drzwi do branży IT na całym świecie stoją przed nimi otworem.

Miejsce drugie w rankingu techników zajęło Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu (w ubiegłym roku również na miejscu drugim), miejsce trzecie - Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie (w zeszłym roku na czwartym), miejsce czwarte - Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Elektronicznych im. WP w Bydgoszczy (w ubiegłym roku na szóstym), miejsce piąte - Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie (w zeszłym roku również na piątym).

Na miejscu szóstym znalazło się Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Zespole Szkół Łączności w Krakowie, na miejscu siódmym - Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu, na miejscu ósmym - Technikum Organizacji i Zarządzania w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie, na miejscu dziewiątym - Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, na miejscu dziesiątym - Technikum Łączności w Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu.

Czarnek: maturzyści i ósmoklasiści mogą korzystać z konsultacji
Czarnek: maturzyści i ósmoklasiści mogą korzystać z konsultacji

Jacy liderzy podrankingów?

Jak co roku kapituła przygotowała też podrankingi szkół. Wśród nich są dwa, w których kryterium są wyniki matury (ranking maturalny dla liceów i ranking maturalny dla techników), ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych) i rankingi wojewódzkie. W rankingu maturalnym wśród liceów zwyciężyło XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, a wśród techników Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie.

W rankingu olimpijskim pierwsze miejsce zajęło Uniwersyteckie LO w Toruniu.

Autor:mart/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości