- Człowiek. Wspólnota. Państwo, któremu ufam. To trzy fundamenty naszego programu - mówił w niedzielę Robert Biedroń, ogłaszając nazwę swojej nowej partii - Wiosna. - Polska potrzebuje świeżości, Polska potrzebuje wiosny. To my zrobimy tę wiosnę! My jesteśmy tą wiosną, tą świeżością, którą wniesiemy do polskiej polityki - mówił.
W niedzielę na warszawskim Torwarze odbyła się konwencja założycielska partii byłego prezydenta Słupska. Przedstawiona została nazwa ugrupowania - Wiosna, zespół liderów, a także pakiet propozycji programowych pod hasłem "Umowa Biedronia".
Lekarz specjalista w ciągu 30 dni
Robert Biedroń zwrócił uwagę na kolejki do lekarzy specjalistów.
- Zagwarantujemy dostęp do lekarza specjalisty w ciągu jednego miesiąca - mówił podczas konwencji.
Wprowadzony ma być limit czasu oczekiwania na świadczenia w danym oddziale NFZ. Po jego upłynięciu pacjenci będą mieli prawo do wyboru miejsca leczenia w sektorze prywatnym. Za wizytę ma zapłacić - zgodnie z ogólnopolskim cennikiem - NFZ.
Wprowadzony ma być także limit wydatków pacjenta na leki na receptę, ma wynosić 200 złotych. Po przekroczeniu limitu wydatków dalsze koszty wykupienia leków ma pokryć państwo.
Minimalna emerytura 1600 złotych
- Osoby starsze zasługują na szczęśliwe i godne życie - mówił Biedroń.
Zagwarantowana ma być minimalna emerytura w wysokości 1600 złotych.
Jawne wynagrodzenia
- W demokratycznym państwie, w sercu Europy, nadal nie wiemy, ile zarabia asystentka prezesa NBP, bo politycy ukrywają pensje przed nami, a legitymacja partyjna jest dzisiaj złotą kartą kredytową, a Polska traktowana jest przez polityków jak bankomat - mówił Biedroń.
Były prezydent Słupska tym samym zapowiedział upublicznienie wynagrodzenia urzędników, rezygnację ze służbowych limuzyn, odpartyjnienie spółek skarbu państwa i pełną jawność życia publicznego.
- Zrobiliśmy to w Słupsku, zrobimy w całej Polsce - podkreślał.
Odejście od węgla, walka ze smogiem
Biedroń zapowiedział zamknięcie wszystkich kopalni węgla do 2035 roku. Ma to być jego sposób na walkę z silnie zanieczyszczonym powietrzem.
- Będziemy mieli najczystsze powietrze w tej części Europy - obiecał.
Jednocześnie zapowiedział stworzenie sektora odnawialnych źródeł energii, a w nim 200 tysięcy miejsc pracy dla górników i pracowników elektrowni.
Ochrona zwierząt
Mówiąc o prawach zwierząt, Biedroń zadeklarował utworzenie urzędu rzecznika praw przyrody.
Zapowiedział także likwidację ferm zwierząt futerkowych i chowów klatkowych oraz zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach.
Wśród zmian przewiduje się także zatrzymanie wycinki drzew.
Zwrócenie się ku prawom kobiet i mniejszości
Partia Roberta Biedronia chce zagwarantować kobietom prawo do bezpiecznego przerywania ciąży na żądanie do 12. tygodnia.
Oprócz tego planuje się wprowadzenie europejskich standardów opieki okołoporodowej, gwarancję dostępu do nowoczesnej antykoncepcji, w tym dostęp do tabletki "dzień po".
Robert Biedroń wskazał także na likwidację tak zwanej klauzuli sumienia.
Wspomniane zostały także prawa osób niepełnosprawnych. - Im dłużej trwa wojenna retoryka, tym łatwiej ignorować prawa osób z niepełnosprawnościami, bo oni nie są potrzebni politykom na ich wojennej ścieżce - wskazał Biedroń, mówiąc, że "prawa kobiet i mniejszości musiały zaczekać, bo zawsze były ważniejsze sprawy do załatwienia".
Zapowiedziane zostało podwyższenie świadczeń dla osób niepełnosprawnych i wprowadzenie dla opiekunek i opiekunów osób niepełnosprawnych płatnych tygodniowych urlopów.
Zmiany w edukacji
- Zmienimy szkołę, by była bardziej praktyczna, a mniej teoretyczna. Zawód nauczyciela ma być w końcu godnie opłacany - mówił Biedroń.
Według niego "praca w szkole ma być prestiżem, a nie wiecznym wolontariatem". Początkującym nauczycielom były prezydent Słupska chce zagwarantować zarobki na poziomie minimum 3500 złotych brutto, a najlepszym - dyplomowanym i profesorom oświaty – 6000-7000 złotych.
Wprowadzona ma być także obowiązkowa edukacja antyprzemocowa we wszystkich rodzajach szkół, a także edukacja seksualna.
Oprócz tego zostanie położony nacisk na język angielski. Mają być podwojone lekcje tego języka, a oprócz tego w każdym liceum, technikum i szkole zawodowej umożliwi się wybór jednego przedmiotu w całości prowadzonego po angielsku.
Płaca minimalna w górę
- Ponad półtora miliona Polek i Polaków nadal otrzymuje zaledwie minimalne wynagrodzenie, a zbyt często nawet mniej - mówił Biedroń.
Podał tym samym, że płaca minimalna będzie wynosić 60 procent średniej krajowej. W 2020 roku płaca minimalna ma wzrosnąć do 2700 złotych, a w 2022 - do 3265 złotych.
- Niech w końcu będzie sprawiedliwie - oświadczył lider Wiosny.
"Tak" dla związków partnerskich
Wprowadzenie związków partnerskich oraz ustawowej równości małżeńskiej jest kolejnym punktem programu Biedronia.
Stworzona ma być możliwość zarejestrowania mniej sformalizowanego związku partnerskiego dwóch osób, który umożliwi korzystanie z praw takich jak: odwiedziny w szpitalu, dziedziczenie i wspólne rozliczanie podatków.
- W Polsce nie ma miejsca na mówienie ludziom, z kim mają zakładać rodzinę. W naszym ukochanym kraju jesteśmy szczęśliwi bez względu na to, z kim jesteśmy i kogo kochamy - stwierdził w niedzielę.
Rozdział państwa od Kościoła
Zapowiedziane zostały likwidacja funduszu kościelnego, a także opodatkowanie tacy.
- Polska musi w końcu stać się państwem świeckim i suwerennym - argumentował Biedroń.
Jak mówił, "wszyscy są równi wobec prawa". - Kościół ma więcej ziemi niż ktokolwiek poza Skarbem Państwa. Nie ma powodu, by wypłacać mu jakiekolwiek zapomogi - stwierdził.
Dostępny dla każdego transport publiczny
Według Biedronia, sprawny transport publiczny ma być zagwarantowany dla wszystkich. Podczas konwencji zaznaczył, że "14 milionów Polek i Polaków nie może dojechać do większego miasta, jeśli nie posiada samochodu".
Chce on zapewnić autobus w każdej gminie, a przejazdy komunikacją publiczną mają być bezpłatne dla dzieci w całej Polsce.
Modyfikacja 500 plus
Program 500 plus zaplanowano zmienić tak, aby obejmował również pierwsze dziecko i rodziców samodzielnie wychowujących dzieci.
- Program musi obejmować wszystkie dzieci, a nie tylko te mieszczące się w urzędniczych metryczkach - powiedział Biedroń.
Komisja Sprawiedliwości i Pojednania
- Władza musi przestrzegać Konstytucji - podkreślił Biedroń.
Zapowiedział tym samym powołanie Komisji Sprawiedliwości i Pojednania, która w sposób obiektywny i transparentny ma przeprowadzić audyt stanu praworządności w Polsce.
Ma dodatkowo zbadać nadużycia prawa przez funkcjonariuszy publicznych w latach 2015-2019.
Odpowiedzialni za naruszenie Konstytucji mają stanąć przed Trybunałem Stanu.
Autor: akw/tr / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24