"Hałasujcie całą noc!" - powiedział papież podczas pożegnania pielgrzymów pierwszego dnia swojej wizyty. Tłumacz przetłumaczył jednak te słowa na opak mówiąc, aby obecni na ŚDM "nie hałasowali". Również słowa papieża Franciszka o uchodźcach są różnie odbierane. Materiał programu "Polska i Świat".
Po pierwszym dniu w Polsce papież pożegnał się z wiernym z okna na Franciszkańskiej 3. - Teraz żegnam się z wami. Jutro zobaczymy się kilka razy. Wy tymczasem, róbcie to co do was należy i hałasujcie całą noc! - powiedział.
Miał tłumaczyć z hiszpańskiego
Tłumacz papieża przedstawił jednak te słowa inaczej. - Jutro się zobaczymy… Teraz was żegnam. I proszę, nie róbcie za dużo hałasu w nocy. A teraz przyjmijcie błogosławieństwo - przetłumaczył wypowiedź papieża. - Tłumacz początkowo miał tłumaczyć z języka hiszpańskiego. Tłumaczeniem włoskim został nagle zaskoczony - ks. Robert Nęcek z archidiecezji krakowskiej. - Też niekoniecznie musiał wszystko dosłyszeć - dodał.
Papież o uchodźcach
Różnie odbierane są też inne słowa papieża - te o uchodźcach. - Żeby zmierzyć się z tym zjawiskiem potrzeba mądrości i miłosierdzia. Zwycięstwa nad strachem, żeby zrealizować większe dobro. Należy zidentyfikować powody, dla których Polacy emigrują z kraju ułatwiając powrót tym, którzy tego chcą, ale równocześnie trzeba być otwartym na przyjęcie imigrantów uciekających od wojen i głodu - mówił o zjawisku migracji podczas swojego pierwszego przemówienia na Wawelu papież Franciszek. Polscy politycy różnie komentowali tę wypowiedź. - Polska to robi. Kilka dni temu po raz kolejny zawieźliśmy pomoc humanitarną, będziemy tej pomocy humanitarnej udzielali jeszcze więcej. W Polsce mieszkają tysiące, setki tysięcy obywateli Ukrainy - powiedziała premier Beata Szydło. - My nie odmawiamy pomocy nikomu. Jeżeli ktoś będzie chciał do nas przyjechać, zwłaszcza jeśli jest uchodźcą, ucieka przed wojną, chroni swoje życie z całą pewnością zostanie przyjęty. Natomiast nie zgadzamy się na to, żeby siłą ludzi sprowadzano do Polski - stwierdził prezydent Andrzej Duda. Zdaniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina, "czym innym jest troska o uchodźców, a czym innym otwieranie granic Polski dla tych którzy nie tylko nie chcą akceptować zasad naszej kultury, ale chcą ją zniszczyć".
Polska nie przyjęła nikogo z unijnego planu relokacji
W zeszłym roku w ramach unijnego planu relokacji uchodźców Polska zgodziła się przyjąć ponad 7 tys. osób. Do dziś do naszego kraju nie trafił żaden z przewidzianego w tym planie uchodźców. - Kwestia uchodźców jest dla papieża bardzo ważna, a stosunek do nich jest jedną z głównych cech polskiego i europejskiego chrześcijaństwa. Ale papież nie jest politykiem i nie ingeruje w decyzje polityczne pojedynczych krajów. Szanuje rządzących zwłaszcza wtedy, kiedy zostali wybrani przez obywateli - powiedział 14 licpa o. Antonio Spadaro, redaktor naczelny "La Civiltà Cattolica".
Autor: mart//gak / Źródło: TVN 24