Tak relacjonowaliśmy pierwszą część trzeciego dnia wizyty Ojca Świętego w Polsce.
Zapraszamy na kolejną relację live. Początek ok. godz. 16 na portalu tvn24.pl
Papież jest już na Franciszkańskiej.
Papież zjechał z autostrady na wysokości Balic. Teraz udaje się na Franciszkańską, gdzie zje obiad.
Papież w drodze do Krakowa.
Wpis papieża w księdze pamiątkowej.
Modlitwa naczelnego rabina Polski.
Papież napisał w języku hiszpańskim w księdze pamiątkowej Auschwitz: "Panie, miej miłosierdzie dla swojego ludu. Panie, przebacz tyle okrucieństwa."
W środę po południu, papież odwiedzi Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu, a wieczorem na krakowskich Błoniach, wraz z młodzieżą, weźmie udział w nabożeństwie drogi krzyżowej.
Franciszek jest już w drodze do Krakowa.
Do papieża podeszły dwie dziewczynki w bieli, krewne rodziny Ulmów z Markowej, wymordowanej 24 marca 1944 r. w Markowej na Rzeszowszczyźnie za ukrywanie Żydów.
Jedna z dziewczynek trzyma portret rodziny Ulmów, druga - wizerunek Jezusa Miłosiernego.
Ulmowie stali się symbolem wszystkich rodzin, które w czasie wojny - ryzykując śmierć - ratowali Żydów.
Wcześniej papież odwiedził Auschwitz.
Papież wita się ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata.
Franciszek modli się przed pomnikiem ofiar, które zginęły w Birkenau.
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmawia modlitwę.
Papież zatrzymuje się kolejno przy każdej tablicy pamiątkowej w Brzezince.
Papież przybył do Brzezinki. Towarzyszy mu premier Szydło.
Papież na piechotę przekroczył bramę w Birkenau.
Dziś przypada 75. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego.
Franciszek przywitał się z byłymi więźniami niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
W Brzezince papież spotka się z ok. 1 tys. zaproszonych gości, wśród których jest m.in. kilkudziesięciu byłych więźniów, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata lub ich bliscy, a także wierni z diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której leży były obóz.
Teraz Franciszek spotka się z 25 Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata.
Papież w celi śmierci głodowej o. Kolbego.
Papież wpisał się do księgi pamiątkowej.
Franciszek opuścił teren byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Byli więźniowie Auschwitz prosili papieża, by modlił się o pokój.
Papież wpisał się do księgi pamiątkowej Muzeum Auschwitz.
Papież Franciszek w celi śmierci o. Kolbego.
Blok 11, w którym modli się papież, był miejscem szczególnym w Auschwitz. Mieścił się w nim obozowy areszt. Niewiele osób przeżyło pobyt w nim. Okresowo przetrzymywani tu byli tzw. więźniowie policyjni, głównie Polacy, pozostający do dyspozycji katowickiego Gestapo. Większość rozstrzelano. W podziemiach Niemcy dokonali latem 1941 r. pierwszych prób uśmiercania gazem "Cyklon B", który później wykorzystali do masowej zagłady przede wszystkim Żydów.
Papież Franciszek uklęknął na podłodze i modli się w celi o. Kolbego.
Niemcy osadzili skazanego na śmierć ojca Kolbego - męczennika, wyniesionego na ołtarze - w celi nr 18 w podziemiach bloku 11. Do tego miejsca w przeszłości pielgrzymowali poprzednicy Franciszka - Jan Paweł II w 1979 r. oraz dziesięć lat temu Benedykt XVI.
Papież pod Ścianą Straceń.
Franciszek jest w celi śmierci o. Maksymiliana Kolbego.
Papież zapalił znicz pod Ścianą Straceń.
Wcześniej papież Franciszek ucałował drewniany słup szubienicy znajdującej się na placu apelowym na terenie b. obozu Auschwitz I.
Z papieżem spotyka się także delegacja Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Franciszek wita się z byłymi więźniami niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Na terenie obozu panuje cisza. Słychać jedynie śpiew ptaków.
Papież Franciszek zatrzymał się na placu apelowym, gdzie 75 lat temu Maksymilian Kolbe ofiarował życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.
Na papieża czekają byli więźniowie Auschwitz-Birkenau.
Delegacja Episkopatu i Watykanu przechodzi przez bramę obozu.
Franciszek w milczeniu modli się przy Ścianie Straceń na dziedzińcu Bloku 11.
Papież w Auschwitz-Birkenau.
Papież pieszo przeszedł przez bramę obozu "Arbeit macht frei".
Papież Franciszek jest już na terenie obozu Auschwitz.
Zebrani oczekują na papieża w ciszy.
Premier Beata Szydło i wicepremier Piotr Gliński są już na miejscu.
Jak poinformował rzecznik Centrum Medialnego Administracji Rządowej na czas ŚDM Mariusz Ciarka, papież ma do pokonania ok. 70 km. - Trzeba liczyć się z utrudnieniami na autostradzie i drogach dojazdowych do Oświęcimia. Będziemy czasowo - na czas przejazdu kolumny - wyłączać ruch - powiedział.
Ocalali z zagłady są już na miejscu i czekają na przybycie papieża.
Bardzo się cieszę, że papież wylał kubeł zimnej wody na młodych ludzi. Wielu mogło czuć się zawiedzionych, że zamiast zabawy Ojciec Święty mówił o zmarłym wolontariuszu. Ale, jak powiedział papież, takie jest życie. To przepiękny symbol - Jan Mela.
Jan Mela, ambasador Światowych Dni Młodzieży, w rozmowie z TVN24 powiedział: modlić się można w sposób radosny, pozytywny, z uśmiechem, na koncertach - i to widać w trakcie ŚDM.
Na miejscu Franciszek spotka się z kilkoma byłymi więźniami obozu Auschwitz-Birkenau.
Papież Franciszek jedzie do Oświęcimia samochodem
Początkowo papież miał lecieć do Oświęcimia śmigłowcem, ale ze względu na złe warunki pogodowe uda się tam samochodem.
Papież jest w drodze do muzeum Auschwitz.
Wcześniej - w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich - papież odprawił prywatną mszę świętą. Towarzyszyło mu zaledwie kilka osób.
Była to msza w gronie najbliższych współpracowników i osób mieszkających w Domu Arcybiskupów Krakowskich rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej, ks. Piotr Studnicki
Ks. Studnicki dodał, że papież modlił się w ciszy w kaplicy jeszcze przed mszą św., po odczytaniu Ewangelii również zapadła chwila ciszy i zadumy.
W piątek po godz. 8 papież Franciszek wyjechał z Domu Arcybiskupów Krakowskich na lotnisko Balice, skąd helikopterem poleci do Oświęcimia.
TAK RELACJONOWALIŚMY PIERWSZĄ I DRUGĄ POŁOWĘ DRUGIEGO DNIA PIELGRZYMKI
Na jednej z czerwcowych konferencji prasowych Franciszek mówił: "Chciałbym pojechać do Auschwitz, do tego miejsca grozy bez przemówień, bez wielu osób, tylko z tymi nielicznymi niezbędnymi". Dodał: "Sam, wejść i modlić się, aby Pan dał mi łaskę płaczu".
Franciszek przez bramę z napisem "Arbeit macht frei" w byłym Auschwitz I przeszedł pieszo, podobnie jak robili to podczas wizyt w tym miejscu jego poprzednicy: Benedykt XVI i Jan Paweł II.
Wizyta w obozie
Przed wejściem na dziedziniec bloku 11 zwanego blokiem śmierci papieża przywitała premier Beata Szydło. Tam Franciszek spotka się z 12 byłymi więźniami obozu. Wśród nich byli Polacy, Żydzi i Sinti. Jeden z nich podał papieżowi święcę, którą zapalił on przy Ścianie Śmierci, po czym przez chwilę modlił się w ciszy. Modlił się także w celi śmierci o. Maksymiliana Kolbego.
Franciszek w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, symbolu zagłady Żydów, spotkał się m.in. ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata, którzy podczas drugiej wojny światowej z narażeniem własnego życia ratowali Żydów.
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski mówił o pobycie papieża w Auschwitz-Birkenau, że będzie to czas "modlitwy, refleksji, łez, zadumy i milczenia".
Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński powiedział w czwartek, że wizyta papieża będzie się odbywała w ciszy i apelował do mediów o jej uszanowanie. - Myślę, że ta cisza jest wyrazem głębokiej chęci przeżycia tego miejsca i wsłuchania się w to, co to miejsce mówi - powiedział Cywiński.
Spotkanie z dziećmi
Po południu papież razem z premier odwiedzą Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. To największa i najważniejsza placówka lecząca dzieci w południowej Polsce. Kilkudziesięciu małych pacjentów, ich rodzice oraz lekarze będą czekać na Franciszka w holu głównym.
Franciszek ma wejść także do sal, gdzie pod opieką medyczną będą przebywać ciężej chore dzieci i modlić się w szpitalnej kaplicy, w której od 1986 r. znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Plany na wieczór
Wieczorem na Błoniach rozpocznie się Droga Krzyżowa. Nabożeństwo zorganizowane na wzór drogi krzyżowej odprawianej w Wielki Piątek w Koloseum będzie przypomnieniem o uczynkach miłosierdzia wobec ciała i duszy, a równocześnie prezentacją wspólnot oraz stowarzyszeń pełniących dzieła miłosierdzia, takich jak: Towarzystwo Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta, Dom Samotnej Matki i "Okno życia", francuska wspólnota L'Arche (w Polsce znana jako Fundacja "Arka"), Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości z Kalkuty.
Piątkowe nabożeństwo będzie mieć inną oprawę muzyczną niż pozostałe wydarzenia centralne, bardziej kontemplacyjną i sprzyjającą modlitwie. Na zakończenie papież wygłosi krótkie przemówienie.
Po Drodze Krzyżowej na Błoniach zaplanowano koncert nawiązujący do 1050-lecia chrztu Polski "Strefa Chwały 1050", przygotowany z Narodowym Centrum Kultury. Zagrają czołowe zespoły polskiej sceny chrześcijańskiej m.in.: New Life’m, Tymoteusz, Deus Meus, Maleo Reggae Rockers, Full Power Spirit, ks. Kuba Bartczak, Poldek Twardowski.
Wieczorem papież po raz trzeci ma się pojawić w oknie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie
Autor: mw//gak / Źródło: PAP