"Kiedy rano przyjechałem z Warszawy, zdarzyło się coś, co na zawsze pozostanie w pamięci" - mówił do pacjentów na początku lat. 90. ówczesny docent doktor habilitowany Zbigniew Religa. Dziękował za odznaczenie, które wręczyli mu w wyrazie wdzięczności za uratowanie życia. W blisko 20 lat później, podobnie dziękował prezydentowi odbierając Order Orła Białego.
Film, na którym pacjenci Zbigniewa Religi dziękują mu za przeprowadzenie skomplikowanych operacji serca i ogromny wkład w rozwój polskiej transplantologii, TVN24 otrzymało od córki jednego z nich Henryka Brzozowskiego. - Mój tato miał przeszczep w styczniu 1988 roku. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Transplantacji Serca i jego pierwszym prezesem - napisała pani Agnieszka Brzozowska.
"Większej nagrody nie ma"
Na filmie zarejestrowany został jeden z pierwszych zjazdów stowarzyszenia. Jego gościem był właśnie Zbigniew Religa a hasłem przyświecającym działalności organizacji było: "Transplantacja serca - przedłużeniem życia".
"Większej nagrody dla lekarza nie ma" - mówił poruszony Zbigniew Religa o spotkaniu ze swoimi pacjentami. "Jestem naprawdę bardzo szczęśliwy, że ta grupa ludzi czuje się tak dobrze, normalnie funkcjonuje w społeczeństwie" - mówił lekarz. - Dla niego naprawdę najważniejszy był pacjent - mówi Agnieszka Brzozowska.
Ten dzień jest wielkim dniem w moim życiu Zbigniew Religa podczas uroczystości wręczenia Orderu Orła Białego
Najważniejsze wyróżnienie dla Polaka
Po śmierci prof. Zbigniewa Religi Kancelaria Prezydenta przekazała nam również archiwalny film z wręczenia profesorowi Orderu Orła Białego. - Ten dzień jest wielkim dniem w moim życiu - mówił Zbigniew Religa drżącym ze wzruszenia głosem w chwilę po odebraniu z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczenia.
Głęboko poruszony, z początku nie wiedział co dodać. Mówił, że to najważniejsze wyróżnienie dla Polaka.
Order Orła Białego prezydent Lech Kaczyński wręczył prof. Zbigniewowi Relidze 18 grudnia 2008 roku. W cztery miesiące później, były minister zdrowia zmarł po walce z rakiem.
Walczył o polskie serca
Największe sukcesy zawodowe Zbigniewa Religi związane są z Zabrzem. Tam, 15 sierpnia 1985 r. przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później - pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. W 1988 r. z jego inicjatywy powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej. Natomiast w 1992 roku założył Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Archiwalny film pani Agnieszki Brzozowskiej