Niezwykłą operację raka krtani przeprowadzili lekarze z Katedry i Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Po raz drugi w Polsce była ona transmitowana za pomocą internetu. Lekarze z innych szpitali mogli w trakcie zabiegu zadawać pytania prowadzącym ją lekarzom.
Operację przeprowadzili lekarze pod czujnym okiem kamer. U pacjenta z rakiem krtani wykonano laryngektomię rekonstrukcyjną nadpierścienna z CHEP. - Podstawowym celem jest edukacja. By lekarzom pokazać jakie są metody operacji - mówi Witold Szyfter z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Projekt został realizowany przy współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. - W sali umieszczono dwie kamery, jedna pokazuje ogólny obraz z sali operacyjnej - druga z pola operacyjnego - mówi Piotr Pawałowski, informatyk.
Ponad 1000 użytkowników
By móc obejrzeć operację wystarczyło odwiedzić stronę internetową Katedry i Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Uczestniczyło w niej około 1000 użytkowników z Polski, a także lekarze z Norwegii, Francji i Słowacji.
Oprócz transmisji każdy ze śledzących mógł drogą elektroniczną zadawać pytania i na bieżąco komentować kolejne etapy zabiegu. By zachować anonimowość pacjenta pokazywana była jedynie operowana okolica, a twarz została dokładnie zasłonięta.
Transmitowana operacja laryngektomii rekonstrukcyjnej pozwoli pacjentowi normalnie mówić, oddychać i połykać, bez konieczności używania protezy głosowej i otworu w szyi.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24