Autor stanu wojennego, współtwórca porozumień Okrągłego Stołu i pierwszy prezydent III RP będzie gościem Moniki Olejnik. Na pytania o przełomowe wydarzenia sprzed dwudziestu lat gen. Wojciech Jaruzelski odpowie w TVN24 we wtorek w programie "Kropka nad i".
Obrady Okrągłego Stołu, podczas których ówczesna władza z ówczesną opozycją dogadały się co do pierwszych częściowo demokratycznych wyborów, rozpoczęły się 6 lutego 1989 roku, jednak negocjacje w tej sprawie rozpoczęły się pół roku wcześniej. Partyjny beton był przeciw rozmowom z "Solidarnością", ale gen. Jaruzelski, mimo początkowego sceptycyzmu, w końcu przeforsował Okrągły Stół na Plenum KC PZPR w grudniu 1989 roku.
Do rozmów w Sali Kolumnowej Pałacu Namiestnikowskiego przy Krakowskim Przedmieściu usiadło ostatecznie 58 osób: 26 z opozycji, 29 ze strony peerelowskiej władzy i trzech obserwatorów kościelnych. Przy okrągłym stole spotkano się jednak zaledwie dwa razy: rozpoczęto i zakończono przy nim rozmowy. Właściwe obrady toczyły się w trzech głównych zespołach, nazwanych "stolikami": ds. gospodarki i polityki społecznej, reform politycznych i pluralizmu związkowego oraz licznych "podstolikach". Część problemów rozstrzygana była w mniej formalnej atmosferze i w mniejszym gronie w trakcie poufnych spotkań roboczych w Magdalence.
Obrady zakończyły się 5 kwietnia 1989 roku. Oprócz utworzenia Senatu ustalono, że podział mandatów w Sejmie będzie wyglądał następująco: 65 proc. miejsc dla strony rządowej i 35 proc. miejsc dla bezpartyjnych kandydatów. Prezydent PRL miał być wybierany na 6-letnią kadencję przez Zgromadzenie Narodowe. Kandydatem na to stanowisko był Wojciech Jaruzelski. Ponadto władze pozwoliły na rejestrację "Solidarności" i dostęp opozycji do mediów.
Źródło: TVN24, tvn24.pl