Zarzuty naruszenia kilkunastu przepisów Konstytucji i umów międzynarodowych w ustawach likwidujących Wojskowe Służby Informacyjne, a powołujących wywiad i kontrwywiad wojskowy i ustanawiających Komisję Weryfikacyjną zgłasza w skardze konstytucyjnej 18 oficerów b. WSI. Żołnierze skarżą się przede wszystkim na przepisy dotyczące weryfikacji oficerów byłych WSI.
- Skarga będzie złożona w środę w Trybunale Konstytucyjnym - powiedział mec. Łukasz Bieryło z kancelarii prawnej reprezentującej oficerów. Jego zdaniem, jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna przepisy prawa wymieniane przez oficerów za niezgodne z konstytucją, może to oznaczać, że trzeba będzie na nowo tworzyć kryteria dostępu do nowych służb specjalnych.
Podstawowym błędem, na który uwagę zwracają oficerowie, jest brak w przepisach terminu zakończenia postępowania weryfikacyjnego dotyczącego WSI, a także to, iż ich zdaniem kryteria przyjęcia do nowych służb było niezgodne z przepisami prawa. Jednym tchem wymieniają zasady, które zostały złamane w trakcie tworzenia Komisji Weryfikacyjnej. Są to między innymi: konstytucyjna zasada równości dostępu do służby publicznej, prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy sąd, prawo dostępu do urzędowych dokumentów i zbiorów danych, prawa do żądania sprostowania i usunięcia informacji nieprawdziwych lub niepełnych, czy zasada domniemania niewinności.
Oficerowie uważają także, że ustawy o SKW i SWW są sprzeczne z rozporządzeniem Ministerstwa Obrony Narodowej, w sprawie kryteriów przyjmowania do nowych służby żołnierzy zawodowych. Dodatkowo, twierdzą oni, że zostało naruszone prawo dostępu do dokumentów na swój temat, osobom objętym postępowaniem Komisji Weryfikacyjnej. Osoby te nie mają bowiem możliwości dostępu do danych gromadzonych przez organ administracji rządowej, a co za tym idzie nie mają możliwości ewentualnego, formalnego sprostowania lub usunięcie nieprawdziwych informacji.
Wszystkie te naruszenia, są ich zdaniem sprzeczne z Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności i Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24