Obywatele nie zostali wpuszczeni na spotkanie z premierem. Biuro RPO kieruje pytania do burmistrza Rypina

transparent Rypin
Spotkanie z Mateuszem Morawieckim w Rypinie. Burmistrz wyrwał krytyczny wobec premiera transparent
Źródło: TVN24

Mimo zaproszeń niektórzy obywatele mieli problemy z wejściem na spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami gminy Rypin – zwłaszcza ci, którzy przynieśli transparenty z hasłami krytykującymi działania rządu. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich twierdzi, że mogło to naruszać konstytucyjne prawa obywateli i w związku z tym skierowało do burmistrza Rypina szereg pytań zmierzających do wyjaśnienia sprawy.

W sobotę w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie) odbyło się spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Wokół tego wydarzenia pojawiły się jednak kontrowersje, bo nie wszyscy zostali na nie wpuszczeni.

Ponadto w trakcie spotkania burmistrz Rypina Paweł Grzybowski z rąk jednego z mężczyzn wyrwał transparent z krytycznym wobec premiera hasłem. Mężczyzna trzymał tekturę z narysowaną karykaturą przedstawiającą Mateusza Morawieckiego i napisem: "Pinokio notoryczny kłamca".

Biuro RPO kieruje pytania do burmistrza Rypina

"Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę organizacji i przebiegu spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami gminy Rypin 9 lipca 2022 r." – poinformowało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

"W wystąpieniu do burmistrza Rypina podkreślono, że wyrażona w art. 2 Konstytucji zasada demokracji powinna w praktyce przekładać się na transparentność i jak największą otwartość władz publicznych w kontaktach z obywatelami. Również tymi, którzy tej władzy się sprzeciwiają lub prezentują odmienne poglądy"– podkreślono.

rypin2
Problem z wejściem na spotkanie z premierem
Źródło: TVN24

Biuro RPO zwróciło uwagę, że "realizując prawo do udziału w sprawowaniu władzy obywatele mogą w sposób nieskrępowany wyrażać swoje poglądy, organizować i uczestniczyć w pokojowych zgromadzeniach". "Mają również prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne" – dodano.

Rzecznik Praw Obywatelski przypomniał, że z orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wynika, że obywatele mają prawo korzystać z wolności zgromadzeń także w celach, z którymi przedstawiciele władzy się nie zgadzają. A w przypadku, gdy manifestacja ma charakter pokojowy, jej przebieg nie powinien podlegać ograniczeniu.

Dlatego Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciło się do burmistrza Rypina Pawła Grzybowskiego o wskazanie, jakie były kryteria wstępu obywateli na spotkanie z premierem, jaka była podstawa prawna przyjęcia tych kryteriów oraz jaka była podstawa podjęcia przez burmistrza działań względem osoby protestującej w trakcie spotkania.

Czytaj także: