Kandydatką PiS została Zofia Romaszewska - poinformował rzecznik klubu partii Mariusz Błaszczak. Wcześniej nazwisko swojego kandydata ujawniła PO - to Irena Lipowicz. Kandydaci PSL i SLD zrezygnowali. Nowy RPO zastąpi tragicznie zmarłego w katastrofie prezydenckiego samolotu Janusza Kochanowskiego.
Zofia Romaszewska jest działaczką Solidarności. W czasach PRL-u pomagała osobom represjonowanym i ich rodzinom.
W latach 1991-1993 była sędzią Trybunału Stanu. W 2006 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Prywatnie jest żoną wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego.
"Romaszewska najlepiej przygotowana"
Rzecznik klubu PiS podkreślił, że Romaszewska nigdy nie należała do żadnej partii politycznej i jest osobą jak najlepiej przygotowaną do sprawowania tego urzędu. - Uważamy, że to najlepszy kandydat na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich - oświadczył. Błaszczak powiedział też, że nikt nie zwracał się do klubu PiS z propozycją uzgodnienia wspólnej kandydatury na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.
PiS wahało się, czy wystawić swojego kandydata. - Jeżeli osoba, z którą rozmawiamy, wyrazi zgodę, to zgłosimy kandydaturę - zastrzegał wcześniej Błaszczak.
PO stawia na Lipowicz
Prof. Irena Lipowicz, to dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. W 1981 r. uzyskała stopień doktora nauk prawnych, w 1992 r. obroniła habilitację, a w 1998 r. została profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W 1980 przystąpiła do "Solidarności", była jedną z założycielek Związku Górnośląskiego. W latach 1991-2000 była posłanką na Sejm, jako członek klubu parlamentarnego Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności. Lipowicz była także ambasadorem w Austrii.
SLD zarzuca jej, że jest specjalistą w dziedzinie prawa samorządowego i administracyjnego, a nie praw człowieka.
Kandydat SLD wycofał się
Ponadpartyjny (tak twierdził SLD) kandydat SLD na RPO prof. Wojciech Sadurski we wtorek się wycofał. Ryszard Kalisz powiedział, że w tej sprawie Lewica prowadziła rozmowy m.in. z Platformą Obywatelską, jednak bezskutecznie. - Interes partyjny PO znowu zwyciężył - podsumował we wtorek poseł.
Z kolei szef klubu PSL Stanisław Żelichowski powiedział, że jego ugrupowanie miało kandydata na RPO, ale osoba ta wycofała się. Zaznaczył, że w takiej sytuacji Stronnictwo musi się zastanowić, czy zgłaszać kandydata. Ocenił jednocześnie, że Irena Lipowicz byłaby "niezłym" Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
Wybór nowego RPO jest konieczny po śmierci Janusza Kochanowskiego, który zginął w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Rzecznik Praw Obywatelskich jest powoływany przez Sejm za zgodą Senatu, na 5-letnią kadencję. Kandydat musi uzyskać bezwzględną większość głosów.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: msz.gov.pl