Macierewicz się szykował, ale to Błaszczak może spić "śmietankę"


Rozpoczynający urzędowanie w MON Mariusz Błaszczak ma do rozwiązania kilka bardzo ważnych spraw. Przede wszystkim musi ułożyć relacje z prezydentem. To konflikt z Andrzejem Dudą o zmiany w systemie dowodzenia miał być jednym z powodów odwołania Antoniego Macierewicza. Błaszczak będzie musiał też doprowadzić do końca kilka dużych programów zbrojeniowych. - To on będzie mógł spić "śmietankę" - mówił w TVN24 Marek Świerczyński z "Polityka Insight".

Na początku mogą być jednak ruchy kadrowe. - Jak wytrawny polityk minister Błaszczak wie, że sprawne przejęcie kontroli nad ministerstwem wymaga zaufanych osób na wysokich stanowiskach - mówił Świerczyński.

W tym kontekście kluczowych jest trzech wiceministrów, których powołał jeszcze Macierewicz. Chodzi o Tomasza Szatkowskiego, Bartłomiej Grabskiego i Bartosza Kownackiego.

Pogodzenie sprzecznych wizji

Pierwszy odpowiadał za przeprowadzenie tak zwanego Strategicznego Przeglądu Obronnego (SPO). To analiza sytuacji w wojsku, na podstawie której wydano rekomendacje co do jego rozwoju. Na jej podstawie stworzono między innymi forsowany przez MON projekt reformy systemu dowodzenia, który był głównym powodem sporu z Pałacem Prezydenckim. Ministerstwo i podlegające prezydentowi Biuro Bezpieczeństwo Narodowego miały inne wizje tego, jak powinien wyglądać ów system dowodzenia. Chodziło zwłaszcza o kompetencje i wpływ prezydenta jako konstytucyjnego "zwierzchnika sił zbrojnych". Spierano się też o utworzenie proponowanego przez ministerstwo Inspektoratu Szkolenia i Dowodzenia, czy forsowanego przez BBN Dowództwa Sił Połączonych. Ministerstwo zapewnia, że przedstawiciele prezydenta byli zaproszeni do prac przy SPO i mogli zgłaszać swoje pomysły. BBN twierdzi jednak, że nie miało możliwości udziału w kluczowych naradach i nie miało wpływu na ostateczną propozycję reformy systemu dowodzenia. Samo usunięcie Macierewicza nie spowoduje, że ten spór zniknie. Zarówno w MON jak BBN stoją na swoich stanowiskach. Tomasz Szatkowski, jeden z wiceministrów, wiele razy publicznie deklarował gotowość do kompromisu, jednak miesiące rozmów nic nie przyniosły. Błaszczak będzie więc miał trudne zadanie przekonania części swoich podwładnych do zrobienia kroku wstecz.

Kontrowersyjne sprawy kadrowe

Drugim ważnym wiceministrem w kontekście relacji z prezydentem jest Bartłomiej Grabski. Określany jako "szara eminencja" MON jest zaufanym człowiekiem Macierewicza. Były już minister powierzył mu zarządzanie kadrami. Zajmował się też infrastrukturą, cyberbezpieczeństwem i sprawami socjalnymi. To on miał podpisywać większość decyzji o dymisjach najwyższych dowódców w 2016 roku, o których było głośno gdy ministrem obrony był Macierewicz. Sprawa zwolnień w wojsku była wielokrotnie poruszana w listach jakie w zeszłym roku wysyłali do MON-u pracownicy Kancelarii Prezydenta. Duda odmówił później podpisania nominacji generalskich przedstawionych mu przez ministerstwo, co miało utrudnić dokończenie wymiany kadr na najwyższych stanowiskach. Z drugiej strony podległa szefowi MON Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła dochodzenie w sprawie pracującego w BBN generała Jarosława Kraszewskiego. Stracił on certyfikat dostępu do informacji niejawnych. Tym samym nie mógł skutecznie doradzać prezydentowi. W tym kontekście Duda stwierdził nawet raz, że metody stosowane przez Macierewicza przeciw generałom są "ubeckie". MON nie ugiął się. Już po usunięciu ze stanowiska Macierewicz powiedział w wywiadzie dla TV Republika, że sprawa generała jest "zamknięta". Dokumenty zgromadzone przez SKW mają być "jasne" i "przekonywujące" a odebranie Kraszewskiemu dostępu do informacji niejawnych ma być słuszne. Błaszczak będzie musiał więc znaleźć wyjście z tej sytuacji i doprowadzić do załagodzenia sporu z Pałacem Prezydenckim blokującym nominacje. - My w tej chwili mamy rekordowo mało generałów w służbie czynnej, tylko 66 - zaznacza Świerczyński.

Ważne zakupy bliskie finału

Pozostaje jeszcze trzeci ważny wiceminister, Bartosz Kownacki. Odpowiada za modernizację wojska. To on pilotuje negocjacje w sprawie kluczowych kontraktów na uzbrojenie wartych miliardy złotych. Macierewicz wielokrotnie deklarował rychłe podpisanie niektórych z nich, jak chociażby tego dotyczącego systemu Patriot czy śmigłowców bojowych. Nie udało mu się jednak to.

W efekcie to Błaszczak staje przed szansą bycia tym, pod którego kierownictwem zostaną zawarte największe kontrakty zbrojeniowe w historii III RP. Bliskie finału są negocjacje w sprawie programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła. Według deklaracji MON i ocen ekspertów, podpisanie umowy na jego pierwszy etap jest możliwe w ciągu kilku miesięcy. W przeciągu roku są również duże szanse na podpisanie umowy na system rakiet dalekiego zasięgu Homar i śmigłowce dla Wojsk Specjalnych. Bardzo prawdopodobne jest też wybranie firmy, która zbuduje dla Marynarki Wojennej okręty podwodne. Kownacki nadzoruje te wszystkie postępowania od ponad dwóch lat. Nie jest jednak wykluczone, że Błaszczak będzie chciał mieć na tym stanowisku kogoś zaufanego. Wymiana może jednak oznaczać dodatkowe opóźnienia i komplikacje.

Pomnik Macierewicza

Błaszczak po Macierewiczu odziedzicza jeszcze jedną ważną sprawę - Wojska Obrony Terytorialnej. Były minister był ich wielkim orędownikiem, choć wywołują kontrowersje i są różnie oceniane przez wojskowych oraz ekspertów. Co istotne, nadzorujący WOT w MON wiceminister Michał Dworczyk został w grudniu szefem kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. W ten sposób orędownik nowego rodzaju sił zbrojnych znalazł się bardzo blisko szefa rządu.

- Zatrzymanie procesu tworzenia WOT wydaje się nieprawdopodobne. Co najwyżej może zostać on zmodyfikowany - stwierdził Świerczyński.

Autor: Maciej Kucharczyk / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Wtorek 30 kwietnia to nie tylko ostatni dzień na złożenie PIT-u, ale także na zapłatę ewentualnej niedopłaty podatku. - Termin także upływa dzisiaj - przypomniał w TVN24 BiS Radomir Szaraniec, doradca podatkowy, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Nie tylko PIT, ale i przelew. "Termin także upływa dzisiaj"

Nie tylko PIT, ale i przelew. "Termin także upływa dzisiaj"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otwiera kwietniowy ranking zaufania CBOS. Tuż za liderem Polski 2050 uplasował się wicepremier, szef MON i koalicjant z Trzeciej Drogi - Władysław Kosiniak-Kamysz. Na trzecim miejscu, ex aequo, są prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz prezydent RP Andrzej Duda. Z największą nieufnością spotyka się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Źródło:
PAP

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Nastoletni chłopiec zginął, a cztery inne osoby zostały ranne po wtorkowym ataku z użyciem miecza w Londynie. Sprawca został aresztowany przez policję. Służby twierdzą, że zdarzenie nie miało podłoża terrorystycznego.

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl. BBC

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek przebywa poza Polską - przekazał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Jak dodał, został o tym poinformowany premier Donald Tusk. - Jest na Węgrzech, czyli schronił się u Orbana, czyli schronił się u swoich kontrahentów - dodał Szczerba w rozmowie z reporterką TVN24.

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda mianował generała broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a generała brygady Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. Informację przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Źródło:
PAP

Jeśli pozyskamy dofinansowanie to przy dzisiejszym poziomie technologii, modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Nie żyje 76-letnia kobieta potrącona na osiedlowym parkingu w Będzinie przez kierującego śmieciarką. Przyczyny wypadku bada policja.

Na osiedlowym parkingu zginęła kobieta, potrącił ją kierowca śmieciarki

Na osiedlowym parkingu zginęła kobieta, potrącił ją kierowca śmieciarki

Źródło:
PAP/tvn24.pl

49-letnia Suzanne Morphew wybrała się na przejażdżkę rowerową w maju 2020 r. Nigdy nie wróciła do domu. Po latach znaleziono jej szczątki. Sekcja zwłok, której wyniki przedstawiono wczoraj, wykazała, że kobieta ​​zmarła w wyniku zabójstwa. W jej organizmie stwierdzono obecność "mieszanki leków używanej do unieruchamiania zwierząt".

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Źródło:
CNN, CBS, ABC News

13-letni chłopiec odnalazł na plaży plastikową figurkę-ośmiornicę słynnego producenta klocków. Jak podają brytyjskie media, jest ona jedną z kilku tysięcy, które wpadły do morza ponad ćwierć wieku temu w wyniku uderzenia fali w kontenerowiec Tokyo Express. Zbieracze zatopionych klocków tłumaczą, że ośmiornica jest postrzegana przez nich jako "święty Graal".

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Na chwilę obecną są prowadzone trzy główne postępowania w sprawie Orlenu - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk na konferencji prasowej. Przekazał też, że w związku z tym doszło do przeszukań, między innymi u byłego prezesa koncernu Daniela Obajtka.

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Źródło:
TVN24

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Jedno z najstarszych, nieprzerwanie działających w tym samym miejscu kin na świecie od 30 kwietnia jest własnością Szczecina. Miasto zdecydowało, że nowym operatorem instytucji zostanie warszawskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

Wiadomo już, kto zajmie się najstarszym kinem na świecie

Wiadomo już, kto zajmie się najstarszym kinem na świecie

Źródło:
tvn24.pl, stowarzyszeniekinstudyjnych.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24