Nowy komendant główny policji: nie wstydzę się służby w MO


Bezwzględne usuwanie policjantów, którzy zaczną politykować i rozpoczęcie pracy nad zdobyciem dodatkowych środków dla policji - zapowiada nowy komendant główny generał Krzysztof Gajewski.

Z nowym szefem 120-tysięcznej formacji spotkaliśmy się pierwszego dnia jego urzędowania. Nie przyjął nas w swoim gabinecie, jego poprzednik generał Marek Działoszyński wciąż się pakował. Choć w centrali policji krążą różne wersje o przyczynach nagłego odejścia Działoszyńskiego, to nikt nie mówi o "pałacowym spisku", w wyniku którego na czele KGP miałby stanąć Gajewski.

Działoszyński z dnia na dzień coraz bardziej konfliktował się z wiceministrem spraw wewnętrznych nadzorującym policję, Grzegorzem Karpińskim. Pól konfliktu było wiele: od żenująco niskiego budżetu policji po rozstrzygnięcia personalne, na które chciał mieć wpływ Karpiński - tak brzmi najczęściej powtarzana wersja.

Przyczyny osobiste

Sam Gajewski odrzuca pytania o przyczynę zmiany, odsyłając do oficjalnych komunikatów MSW. A te zawierają wyłącznie dyplomatyczne stwierdzenia o "przyczynach osobistych", którymi miał się kierować Działoszyński składając raport o przejście na emeryturę. Dodajmy, że odbyło się to w sposób osobliwy. To, że "w poniedziałek" komendant główny złoży raport zapowiedziało trzy dni wcześniej samo ministerstwo.

Podczas naszej rozmowy generał Gajewski spogląda co chwila na telewizor, gdzie trwa relacja z protestu rolników zamierzających blokować stolicę. Komendant podkreśla, że ma świadomość, iż nie będzie miał 100 dni spokoju a nawet jednej doby. Przypomina o zdarzeniach przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie do protestujących funkcjonariusze oddali strzały z broni gładkolufowej.

Stali naprzeciwko ojców

- Wiem, jak łatwo jest sformułować hasło, że policja po raz pierwszy użyła broni przeciwko górnikom. Ale dzięki obecnym tam kamerom każdy może się sam przekonać, że dowodzący operacją podjął decyzję o użyciu broni w ostateczności, tylko po to by zapobiec łamaniu prawa – mówi nowy komendant główny.

Dodaje, że wielu komentujących zapomina, iż policyjne kordony złożone były z funkcjonariuszy mieszkających na Śląsku. Co oznacza, że były sytuacje, w których stali naprzeciw własnych ojców, bracia a czasem sąsiadów. Szef policji deklaruje, że nawet w takich okolicznościach policja nie pozwoli na łamanie prawa: - Rolnikom również nie zezwolimy na to.

Gdy policjant chce zostać politykiem

Ale nad policyjnymi działaniami przed JSW unosi się cień polityki. Śląski poseł PiS Jerzy Polaczek ujawnił, że dwóch oficerów biorących udział w tej operacji startowało w wyborach samorządowych z list Platformy Obywatelskiej. W oczywisty sposób Polaczek formułował pytania, czy to nie PO strzelała do górników.

- Nie będę wahał się przed użyciem przepisu dającego przełożonemu prawo do wydalenie funkcjonariusza "ze względu na ważny interes służby". Choć mam świadomość, że nie będzie łatwo bronić takiej decyzji przed sądem. Tu warto zastanowić się nad nowelizacją ustawy o policji, by zapobiec takim sytuacjom w przyszłości - mówi Gajewski.

Konstytucja a ustawa

Problem polega na tym, że choć ustawa o policji nakazuje funkcjonariuszom apolityczność, to aktem wyższej rangi jest konstytucja. - Nikomu nie można odebrać gwarantowanego ustawą zasadniczą prawa do wzięcia udziału w wyborach. Moment objęcia mandatu radnego, posła czy senatora, powinien wiązać się jednak ze zwolnieniem. Kapitałem policji jest wysokie zaufanie społeczne i nie pozwolę, by zostało roztrwonione poprzez uwikłanie nas w bieżącą politykę – mówi generał.

Jaki jest plan komendanta głównego, aby tej sytuacji nie popsuć? On sam woli mówić o wyzwaniach. Pierwsze z nich niemal nie istnieje w świadomości Polaków a oznacza prawdziwą rewolucję. Chodzi o zmianę kodeksu postępowania karnego, która wejdzie w życie już na początku lipca. Dziś spośród wszystkich osób, wobec których policja i prokuratura wniesie zarzuty i sformułuje akt oskarżenia, uniewinnianych jest niespełna 2 procent. Według prawnych autorytetów, po wejściu w życie zmian w kodeksie, liczba uniewinnień wzrośnie do 40 procent.

Będą szkolenia

- Musimy przygotować policjantów do tego. Teraz ostateczny efekt śledztwa jeszcze w większym stopniu będzie zależał od jakości pracy policjanta, który pierwszy pojawi się na miejscu przestępstwa. Prowadzimy szkolenia, opracowane są specjalne podręczniki - wyjaśnia komendant.

Szkolenia jednak dopiero się rozpoczęły i na poznanie nowej procedury karnej funkcjonariusze będą mieć... dwa dni. Tylko w stolicy czeka na nie dwa tysiące policyjnych dochodzeniowców, w całym kraju 20 tysięcy. Wykłady prowadzą prokuratorzy - ale oni również są wyłącznie teoretykami nowej procedury karnej. Wzrost uniewinnień, o którym mówią autorytety prawne, oznacza, że więcej przestępców będzie na ulicach, co może znacząco pogorszyć skuteczność policji, w konsekwencji jej wizerunek.

Statystyki wypadków

Jako drugi swój priorytet Gajewski przedstawia poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach. Tu statystyki są bezlitosne: choć spada liczba zabitych, to w wypadkach ginie najwięcej Polaków w Europie.

- Zabójstw w Polsce jest mniej niż 600 rocznie a na drogach ginie 3200 osób. Musimy to ograniczyć, tak poprzez funkcję represyjną, jak i programy edukacyjne - mówi komendant główny. Uważa, że ograniczenie o 15 -20 procent będzie już sukcesem.

Bez prawa jazdy

Tymczasem gen. Gajewski sam nie ma prawa jazdy. Mimo że przez ostatnie trzy lata nadzorował pion ruchu drogowego.

- Skończyłem kurs na prawo jazdy, zdałem egzamin jeszcze w szkole podoficerskiej w Pile. Ale nigdy nie odebrałem samego dokumentu. Mogę dodać, że nadzorowałem również pracę przewodników psów, lotników policyjnych, nie mając odpowiednich uprawnień. Problemy ruchu drogowego rozumiem i podkreślam, że staną się one jednym z priorytetów - mówi.

Nie odebrał dokumentu, bo jak twierdzi, gdy zaczynał służbę "i tak na cały komisariat był jeden radiowóz", a on sam wolał mieć stały kontakt z ludźmi, na ulicach. Nigdy też nie lubił samochodów.

Dramatyczny stan floty

Ironia losu polega na tym, że problemów związanych z autami nie ominie do końca swojej służby. Chodzi o dramatyczny stan floty policyjnych radiowozów. Kolega Gajewskiego - pułkownik Arkadiusz Letkiewicz, dbający o policyjne finanse - został odwołany dwa lata temu za krytykę polityki MSW. Argumentował, że tylko na to, by stan policyjnej floty nie pogarszał się, rocznie potrzeba około 150 mln zł. Tymczasem od siedmiu lat te sumy sięgają 20-30 milionów. Jeśli wyliczenia Letkiewicza były poprawne, to tylko na radiowozy już należy przeznaczyć około miliarda zł.

- Jestem realistą i wiem, że czas na kształtowanie budżetu jest między lipcem i październikiem. Mogę powiedzieć, że jestem po wstępnych rozmowach z MSW, chcemy niedługo przedstawić nowy plan modernizacji policji. Dziś w trwającym programie standaryzacji jednostek skupiamy się na budowie, remontach siedzib. W przyszłym roku musimy także zadbać o radiowozy - ostatnie duże zakupy miały miejsce w 2007 i 2008 roku - przyznaje Gajewski i dodaje, że poważne problemy dotyczą również lotnictwa policyjnego, konieczności zakupu nowych helikopterów.

Resortowe dziecko

Komendant służbę w Milicji Obywatelskiej rozpoczął w 1983 rok. Trwał jeszcze stan wojenny. Zrobił to w Gdańsku, kolebce "Solidarności".

- Mój ojciec i brat służyli w MO. Ja sam wcześniej spędziłem dwa lata w wojsku, kolejne trzy przepracowałem w gdańskiej elektrociepłowni - mówi Gajewski i otwarcie dodaje: - Założyłem mundur, bo byłem niejako rodzinnie na to skazany. Ale ważny był też element finansowy.

Powtarza, że nie wstydzi się służby w MO. - Zajmowałem się łapaniem złodziei, pracując na komisariacie w Gdańsku Wrzeszczu. Przez te wszystkie lata byłem na ulicy, wśród ludzi, z daleka od polityki. Na własnych rękach wynosiłem ofiary z wypadku autokaru pod Gdańskiem, w którym zginęły 32 osoby a 43 zostały ranne. Później jako jeden z pierwszych byłem na miejscu wybuchu w gdańskim wieżowcu, gdzie śmierć poniosło 22 mieszkańców. Taką samą pracę wykonywałem jako milicjant, a później jako policjant.

Awans i nominacja

- Awans na komendanta wojewódzkiego wręczał mi wicepremier i minister spraw wewnętrznych Ludwik Dorn a nominację generalską odbierałem z rąk śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale kontrasygnował ją premier Donald Tusk. Apolityczność, o której rozmawialiśmy, mnie również dotyczy - zapewnia.

To jednak polityka zdecydowała o tym, że z pierwszego zastępcy stał się komendantem głównym policji. Samego Gajewskiego czeka także rychła cezura wyborów parlamentarnych - dotychczas żadnemu komendantowi głównemu nie udało się ich przetrwać, nawet jeśli zwyciężał ten sam obóz polityczny.

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl) / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl