Polacy umierają na nowotwory. "Odchodzi po cichu, niepotrzebnie, od 20 do 30 tysięcy osób"

Źródło:
TVN24
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24
wideo 2/9
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

Wiedząc o tym, że mamy starzejące się społeczeństwo, będziemy mieli coraz większą epidemię zachorowania na nowotwory - zwracał uwagę w "Jeden na jeden" w TVN24 specjalista onkologii, profesor doktor habilitowany nauk medycznych Cezary Szczylik. Mówił, że w Polsce "niepotrzebnie odchodzi 20 do 30 tysięcy osób", które można by było uratować, "gdyby system był sprawniejszy".

Gościem Agaty Adamek w piątkowym wydaniu "Jeden na jeden" w TVN24 był profesor doktor habilitowany nauk medycznych Cezary Szczylik, specjalista onkologii i ordynator oddziału onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock. - Pandemia nowotworowa ma dużo dłuższą historię, tylko z wielu względów o tej pandemii, zwłaszcza od strony politycznej, nie rozmawialiśmy - zauważył.

- Trzeba sobie uzmysłowić fakt, że gdy zestawimy ze sobą dane z pandemii, ile było zachorowań i ile było zgonów, to chcę powiedzieć, że co roku zachorowuje na nowotwory, według danych z 2019 roku, 170 tysięcy osób. I ta zachorowalność jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent - zwracał uwagę Szczylik.

Pytany, ile z tych osób umiera, Szczylik podał, powołując się na dane z 2019 roku, liczbę 100 tysięcy. Zaznaczył, że dane byłyby "jeszcze grosze", jeśli dysponowalibyśmy nowszymi danymi.

- To są moje przypuszczenia, to nie są twarde dane, od tego jest Zakład Epidemiologii Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii. Trzeba jednak mówić o tym, że to jest sto tysięcy zgonów rocznie, nieporównywalne do liczby zgonów w czasie pandemii - podał.

Szczylik ocenił, że uwaga mediów skupia się na wypadkach samochodowych i ich ofiarach. - Na każdym rondzie, na każdym skrzyżowaniu mnożą się znaki ostrzegawcze - mówił. - Przy drodze leży zamaskowany człowiek, który zginął w wypadku samochodowym i wszyscy chcą wiedzieć, jak wygląda, natomiast nikt nie chce widzieć tej hekatomby, która dzieje się po cichu, w zaciszu szpitali, w zaciszu mieszkań, gdzie odchodzi po cichu, niepotrzebnie, w tym kraju 20 do 30 tysięcy osób, bo tyle jesteśmy w stanie uratować, gdyby system był sprawniejszy - zaznaczył.

"Od dawna krytykowaliśmy ten projekt Krajowej Sieci Onkologicznej"

Profesor w rozmowie pytany był o ocenę projektu Krajowej Sieci Onkologicznej. 30 marca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie. - Wypada mi się tylko uśmiechnąć. Od dawna krytykowaliśmy ten projekt Krajowej Sieci Onkologicznej, który jest tworem petryfikującym dotychczasowy system - odparł Szczylik.

- Dotychczasowi beneficjenci, czyli ośrodki od dawna finansowane z budżetu państwa, które rozwijano, których było za mało, które są obrazami scen, które czasem kamery telewizyjne pokazywały: tłum zdenerwowanych ludzi, stojących w gigantycznych kolejkach, po to, żeby dostać czas - godzinę, minutę - na wizytę u onkologa - to są codzienne sceny z tego, co się dzieje pod gabinetami onkologicznymi - opisał.

Szczylik wyjaśnił, że mówi to także z własnego doświadczenia. - Jestem w pracy o siódmej rano i mam długą kolejkę pacjentów do przyjęcia. Czasami jeździłem z wykładami po kraju, to koleżanki mówiły mi, że potrafią przyjmować 50-70 pacjentów dziennie. (...) Z punktu widzenia i pacjenta nie jest to reforma, która to rozwiązuje - podsumował.

Szczylik: projekt Krajowej Sieci Onkologicznej jest tworem petryfikującym dotychczasowy system
Szczylik: od dawna krytykowaliśmy projekt Krajowej Sieci OnkologicznejTVN24

- Czasami się zastanawiałem, czy nie poprosić grona polityków, trochę ich ucharakteryzować, zmienić im oblicze, zamaskować i postawić ich w kolejce, żeby postarali się dostać na przykład na badanie rezonansu albo dostać kartę DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego - red.), która miała skrócić czas oczekiwania od momentu pierwotnego podejrzenia, że chory może mieć chorobę nowotworową, do momentu rozpoczęcia leczenia. Miało być tego nie więcej niż cztery tygodnie, a tymczasem ten czas oczekiwania to minimum 77 dni. To dane fundacji Alivia - mówił dalej Szczylik.

Tłumaczył przy tym, że z punktu widzenia biologii nowotworu "77 dni to czas podwojenia się komórki nowotworowej". - Co to oznacza? Że pacjent w momencie zaistnienia podejrzenia choroby, i ten czas będzie dwumiesięczny, to z choroby w jednym miejscu, nagle się okaże, że będzie miał chorobę rozsianą i już jest nie do uratowania, bo odległy przerzut, który się pojawi, dyskwalifikuje z leczenia radykalnego. Leczeniem radykalnym, w rozumieniu onkologicznym, jest zabieg operacyjny, bo chirurgia nadal jest najbardziej skutecznym orężem w walce z nowotworami - powiedział.

Prezentacja programu pilotażowego. Szczylik: ocena niedostateczna za wysoka

Szczylik w programie wspomniał jedno z posiedzeń senackiej komisji, która miała ocenić efekt pilotażowego programu Krajowej Sieci Onkologicznej. - Miałem wątpliwą przyjemność, chociaż zaszczytną, bycia zaproszonym przez senacką komisję zdrowia do wysłuchania wiodącej postaci w tym programie - mówił.

Blizny. Onkologia - oglądaj cykl reportaży w TVN24 GO

- Było nas tam pięciu profesorów, ludzi, którzy naprawdę siedzą w onkologii od kilkudziesięciu lat i którzy znają onkologiczne problemy. Referował to człowiek prowadzący program pilotażowy i, jako nauczyciele akademiccy, gdybyśmy mieli wystawić ocenę za to przedstawienie, za prezentację tego, na co poszło 40 milionów złotych, to nawet ocena niedostateczna nie byłaby wystarczająca - przyznał.

Wymieniał, że referujący "nie przedstawił żadnych konkretów, żadnych wyników programu pilotażowego, używał tylko dużych okrągłych słów, nie miał nawet przygotowanej prezentacji, na której wyniki i twarde dane mówiące o tym, że to cokolwiek zmienia, byłyby przedstawione".

U kobiet rak piersi przestał dominować

Profesor, wracając do kwestii zachorowań na nowotwory w Polsce, zaznaczał, że "od połowy XX wieku podwoiła się nam liczba obywateli powyżej sześćdziesiątego roku życia". - A wiemy, że szczyt zachorowania na nowotwory zaczyna się powyżej pięćdziesiątego roku życia - dodał.

- Wiedząc o tym, że mamy starzejące się społeczeństwo, będziemy mieli coraz większą epidemię zachorowania na nowotwory: 180 tysięcy rocznie, tak należy przypuszczać, ponad 100 tysięcy zgonów i ponad milion ludzi żyjących z chorobą nowotworową - w trakcie leczenia bądź wyleczonych - wymienił.

- Pojawiają się problemy, jeśli chodzi o typy nowotworów, które zaczynają dominować - podkreślił. Szczylik podał, że "fakt, który przeraża to to, że wśród kobiet nowotworem numer jeden stał się rak płuca, a kiedyś był to rak piersi". Zauważył przy tym, że wśród mężczyzn zachorowalność i umieralność na raka płuc zmalała na przestrzeni ostatnich ośmiu lat.

Dodał, że wśród mężczyzn "zabójcą numer jeden" jest "rak społeczeństw zamożnych i długowiecznych", czyli rak prostaty.

Na koniec programu profesor Szczylik został poproszony o wystosowanie najważniejszego na ten czas apelu do polityków. - Usiądźcie w poczekalni i zobaczcie, jak wygląda prawdziwe życie - odparł krótko.

Autorka/Autor:akw/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie starszy kapitan Jarosław Belina potwierdził na antenie TVN24, że ze wstępnych doniesień ratowników z miejsca zdarzenia wynika, że jeden z pojazdów jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl