Norman Davies: Polacy mają trudności ze zrozumieniem, kim są

Norman Davies o celebrowaniu przez Polskę niepodległości
Norman Davies o celebrowaniu przez Polskę niepodległości
Fakty po Faktach
Profesor Davies rozmawiał z TVN24 w Polsce, Polakach i patriotyzmieFakty po Faktach

- Kiedyś były czarne dziury w świadomości historii, dzień niepodległości był zakazany, ale teraz nie jest - ocenił w rozmowie z TVN24 z okazji Święta Niepodległości profesor Norman Davies. Brytyjski historyk stwierdził, że jego obchody w Polsce mogłyby być "trochę skromniejsze" i bardziej wyważone.

- Każdy kraj ma ciekawą historię - mówił profesor Davies, autor kilkunastu książek o Polsce, między innymi "Bożego Igrzyska" i "Powstania ’44".

- W 1962 roku przyjechałem do Polski i to był szok, że (istnieje - red.) kraj w środku Europy i nic o nim nie wiedziałem. Prawdziwa historia była zakazana - wspominał, dodając, że pierwszą wizytę odbył w gronie innych studentów z Wielkiej Brytanii. Mieli wtedy przewodniczkę.

- Wprowadziła nas do parku, patrzyła dookoła, czy nikt nie patrzy i wtedy wyszeptała: "powstanie warszawskie". To zrobiło wrażenie na młodym człowieku, że widocznie tu odbyły się bardzo ciekawe rzeczy, ale nie można o tym mówić. Trzeba było się więcej dowiedzieć - tłumaczył Davies.

Skromniej obchodzić Święto Niepodległości

Historyk stwierdził, że Polska w ubiegłych dekadach przeżyła "wyjątkowo ciężki czas: morderczy i traumatyczny".

- Polska na pewno jest wysoko w lidze wyjątkowych pod względem historii krajów - mówił profesor. Dodał, że nie opowiada się jednak za filozofią "mesjanizmu (szczególnego powołania - red.) Polski" w świecie. - W historii Polski jest wszystko: od wielkich do strasznych czasów. Trzeba mieć trochę równowagi - zauważył.

Zdaniem Normana Daviesa brak próby rozliczenia się z przeszłością na pewno rzutuje na teraźniejszość kraju. - W czasach PRL-u była bardzo mocna oficjalna polityka historyczna. Pewne rzeczy były pokazane, inne zakazane. Selektywność historii w każdym kierunku jest niezdrowa - przekonywał.

Dodał, że każdy naród ma zarówno swoich bohaterów, jak i zdrajców. Nie powinno się jednak pokazywać narodu tylko w świetle "wspaniałości" albo odwrotnie - wciąż go "krytykować i narzekać".

Zdaniem historyka część polskiego społeczeństwa idzie w kierunku "samochwały, co nie jest w porządku".

- Polacy mieli czarne dziury w świadomości historii - komentował dalej, dodając, że obecnie ich nie ma i powinno się skromniej obchodzić Święto Niepodległości.

- Zdaje mi się, że ten ton powinien być trochę inny niż 30-40 lat temu - zwrócił uwagę.

W latach 60. i 70. niepodległość w Polsce była "ważna, ale zapomniana". - Reżim szedł w kierunku dyskontowania tej historii - mówił. - Ale teraz, mając tę niepodległość, to (świętowanie - red.) może być trochę skromniejsze, bardziej zrównoważone - uznał.

Davies mówił też o Polsce, która była w "niemożliwej sytuacji z Hitlerem po jednej stronie i Stalinem po drugiej". - Nie było dobrego wyjścia. To cud, że Polska przeżyła - skomentował.

Dodał, że Polacy powinni "patrzeć na to wszystko (historię kraju - red.) spokojnie". Zdaniem Daviesa powinni być dumni, ale nie muszą aż tak bardzo tego eksponować. - To jest przesada i chyba ludzie rozumieją, że to jest przesada. To jest niepotrzebne - stwierdził.

Norman Davies o spokojnym patrzeniu na historię Polski
Norman Davies o spokojnym patrzeniu na historię Polski Fakty po Faktach

Politycy dzielą naród

- Historia się nie powtarza. Na pewno nie jesteśmy w czasach Piłsudskiego - podkreślił Davies. - Zdaje się, że marszałek (Józef Piłsudski - red.) zamknąłby niektórych naszych wodzów dzisiaj za partyjność, za podzielenie narodu, czy za nieuczciwość - powiedział.

Dodał, że nie tylko Polska ma "dziwny zakręt na swojej drodze". Dotyczy to również innych krajów, w których widoczne jest zainteresowanie ruchami populistycznymi.

- Każdy kraj ma jakieś nostalgie. Ja widzę to w Wielkiej Brytanii, gdzie mamy bunt angielskich nacjonalistów. To nie jest cała Wielka Brytania, ale istnieje podział. Oni mają nostalgię chyba za imperium - mówił.

Zdaniem historyka w Polsce z kolei "czuć nostalgię za PRL-em". - Nie za komunizmem, ale za systemem autorytarnym, gdzie pewni ludzie rządzili - wskazał.

Norman Davies powiedział, że ludzie mają pretensje do zmian po 1989 roku, ponieważ niektóre problemy w kraju nie zostały rozwiązane, a jednym z nich jest reprywatyzacja. - To jest sprawa, która powinna być rozwiązana 30 lat temu i każdy rząd nie zdał z tego egzaminu. Chyba słuszne są pretensje do rządzących, że nie załatwili tej sprawy - skomentował. Zdaniem profesora pretensje Polaków w tej sprawie są zarówno racjonalne, jak i nieracjonalne, a emocje towarzyszące temu - "dziwne".

Profesor ocenił też, że w polskie społeczeństwo nie powinno żyć z żadną traumą, ale mimo wszystko "ludzie mają ją w głowach, że są krzywdzeni".

Norman Davies o pretensjach Polaków do rządów
Norman Davies o pretensjach Polaków do rządówFakty po Faktach

Patriotyzm to "codzienna praca dla kraju"

- Patriotyzm to jest bardzo skomplikowany temat - ocenił historyk. Zwrócił uwagę na to, że oznacza on "codzienną pracę dla kraju", a polskie społeczeństwo różnego rodzaju obchody świętuje, popadając ze skrajności w skrajność.

Davies uznał, że każdy z Polaków w Święcie Niepodległości "widzi coś innego". Wpływy katolicyzmu w kraju spowodowała "pralka historyczna" II wojny światowej, a społeczeństwo ma dzisiaj "mało wspólnego z tym przed wojną".

- Zdaje się, że Polacy mają trudności ze zrozumieniem, kim są, dlaczego są inni od innych krajów - skomentował. Stwierdził jednak, że "nie ma drugiego kraju tak zmienionego jak Polska".

- Święto narodowe powinno być momentem refleksji o przeszłości, nie tylko (wspominaniem - red.) chwały i triumfu - dodał.

"Polacy boją się nieznanego"

Norman Davies odniósł się także do obaw wielu Polaków związanych z przyjmowania uchodźców i lękiem przed utratą tożsamości. - Te obawy są kompletnie nielogicznie. Nie ma w Europie takiego bloku etnicznego, homogenicznego, mocnego jak Polska. Tożsamość Polski jest mniej zagrożona niż tożsamość w każdym innym kraju - przekonywał.

Dodał, że "Polacy boją się nieznanego".

Ukraina "kluczowym testem"

Profesor stwierdził także, że upominanie się o reparacje wojenne od Niemiec "to fantazja" i "teraz pretensje do sąsiadów nie mają sensu".

Zdaniem Daviesa Polska powinna solidaryzować się ze swoimi sąsiadami, a nie wdawać się w konflikty z Niemcami czy Ukrainą.

- Ukraina jest dla Polski kluczowym testem w przyszłości. Putin dalej twierdzi, że Ukraina nie jest pełnoprawnym państwem. 25 lat temu Polska i Ukraina były na tym samym poziomie ekonomicznym, po 25 latach Polska jest pięć razy bogatsza. Ukraina jest krucha, ale trzeba trochę cierpliwości i wyrozumiałości, ten kraj się budzi – mówił w TVN24 historyk.

Profesor stwierdził także, że na świecie dominują "bardzo duże rekiny", a Polska - aby wytrzymać starcia z potężniejszymi państwami - powinna mieć sojuszników.

- Zdaje mi się, że dobro Polski i bezpieczeństwo Polski zależy od dobrych stosunków ze wspólnotą europejską - ocenił Norman Davies.

Cała rozmowa z Normanem Daviesem
Cała rozmowa z Normanem Daviesemtvn24

Autor: MKK/adso / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie starszy kapitan Jarosław Belina potwierdził na antenie TVN24, że ze wstępnych doniesień ratowników z miejsca zdarzenia wynika, że jeden z pojazdów jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl