Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do wojewody i prokuratury o informację dot. sytuacji w domu opieki im. Aloisa Alzheimera w Trzciance koło Warszawy. To reakcja na materiał "UWAGI!" TVN. Z ustaleń dziennikarzy programu wynika, że w ośrodku dochodziło m.in. do głodzenia i krępowania starszych, niedołężnych ludzi.
Materiał o praktykach w podwarszawskim domu opieki wyemitowano w poniedziałek w programie "UWAGA!" TVN. Reporterka magazynu, która zatrudniła się w placówce, za pomocą ukrytej kamery udokumentowała szereg nieprawidłowości w traktowaniu podopiecznych, takich jak krępowanie chorych pasami samochodowymi, kąpanie ich co dwa tygodnie lub nagłe budzenie ich nad ranem.
"Zachowanie absolutnie niedopuszczalne"
Materiał o ośrodku w Trzciance odbił się echem w całej Polsce. Sprawie przygląda się prokuratura, a część rodzin zdecydowała się na zabranie swoich bliskich, którzy przebywali w domu opieki.
Zareagował także Rzecznik Praw Obywatelskich. W swoim oświadczeniu zatytułowanym "Nikogo nie wolno tak traktować!" określa zachowanie pracowników ośrodka jako "absolutnie niedopuszczalne". Podkreśla również, że artykuł 4 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 10 grudnia 1948 r. mówi: "Nie wolno nikogo torturować ani karać lub traktować w sposób okrutny, nieludzki lub poniżający".
"Placówka w Trzciance jest instytucją prywatną, prowadząca działalność gospodarczą polegająca na zapewnianiu całodobowej opieki osobom chorym. Działa na podstawie zezwolenia wojewody. Dlatego interwencja tam jest w obecnym stanie prawnym trudna" - czytamy w oświadczeniu RPO.
Rzecznik dodaje, że zgodnie z ustawą o pomocy społecznej taka działalność może być prowadzona po uzyskaniu zezwolenia wojewody. Wojewoda też ma obowiązek przeprowadzania kontroli.
RPO reaguje
Rzecznik Praw Obywatelskich informuje, że wystąpił do Wojewody Mazowieckiego z wnioskiem o niezwłoczne przeprowadzenie kontroli ośrodka w Trzciance, a w przypadku potwierdzenia się nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu, rozważenie cofnięcia zezwolenia na jej prowadzenie. Ponadto RPO zwrócił się do Prokuratora Okręgowego w Siedlcach o informację, czy w sprawie zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze, a jeżeli tak - to o przekazanie informacji o jego stanie.
Zdaniem zastępcy RPO Krzysztofa Olkowicza, traktowanie działania domów całodobowej opieki jako po prostu działalności gospodarczej tworzy niepotrzebne ryzyko dla osób z niepełnosprawnościami, przewlekle chorych lub w podeszłym wieku, które przebywają w takich placówkach.
Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich chce uzależnienia takiej działalności od zezwolenia, licencji lub zgody. - Konieczne jest prawne umożliwienie stałych kontroli w tych miejscach nie tylko po to, by wykrywać nadużycia, ale – i to przede wszystkim – by budować kulturę szacunku, wspólnie rozwiązywać problemy i dzielić się wiedzą – podkreśla Krzysztof Olkowicz.
Jak czytamy w oświadczeniu, Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie skieruje do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystąpienie w sprawie zmiany regulacji prawnych.
Autor: mw//tka / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24