Pieniądze z rządowego programu "Wyprawka szkolna" nie są w pełni wykorzystywane, bo rodzicom są stawiane zbyt biurokratyczne wymogi - powiedział w "Jeden na jeden" prezes Najwyższej Izby Kontroli. Krzysztof Kwiatkowski komentował raport NIK w tej sprawie.
Z raportu NIK wynika, że blisko połowa pieniędzy zaplanowanych na dofinansowanie zakupu podręczników i materiałów dydaktycznych nie jest wykorzystywana.
- To bardzo ważny raport, bo jeżeli mówimy, że oświata drogo kosztuje, choć jest bezpłatna, to program "Wyprawka szkolna" pokazuje, że mimo iż pieniądze są, to są one niewykorzystywane - powiedział Kwiatkowski. - To trzeba zmienić - dodał.
"Biurokratyczne wymogi"
Jak wynika z raportu NIK, W 2012 r. udzielono pomocy 332 tys. uczniów, czyli 60 proc. uprawnionym do otrzymania wsparcia, a w 2013 r. 386 tys. uczniów (67 proc. uprawnionych). W badanych latach wykorzystano odpowiednio 54 proc. (z zaplanowanych w 2012 roku 140 mln zł) i 55 proc. (z zaplanowanych w 2013 roku 179,5 mln zł) przeznaczonych na ten cel pieniędzy.
- Rodzicom stawia się zbyt biurokratyczne wymogi. Np. terminy, w których rodzice mogliby skorzystać z programu, są zbyt krótkie. Problem mają też rodziny wielodzietne, bo najpierw muszą same kupić podręczniki, aby potem otrzymać zwrot - mówił Kwiatkowski, wskazując niedociągnięcia rządowego projektu.
Kwiatkowski podkreślił, że w programie "Wyprawka szkolna" MEN musi wprowadzić pewne modyfikacje.
- Do samorządów też kieruję bardzo ważną uwagę. Samorządy nie docierają z informacją do wszystkich uprawnionych i nie pomagają skutecznie tym, którzy o te pieniądze mogliby wystąpić - powiedział Kwiatkowski.
W ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna" (w tym roku jest to 156 mln zł) rodziny o najniższych dochodach mogą liczyć na dopłaty.
Jest skierowany do rodzin o dochodach nieprzekraczających 539 zł netto na jedną osobę oraz dzieci z niektórymi rodzajami niepełnosprawności. W 2014 r. zwrot poniesionych wydatków wynosi od 175 do 770 zł na jedno dziecko.
Autor: mac//gak / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24