TVN24 | Polska

Zieloni tracą poparcie, chadecy na czele. Wybory coraz bliżej

TVN24 | Polska

Autor:
pp
Źródło:
PAP

Poparcie dla partii Zielonych po raz pierwszy od początku marca spadło poniżej poziomu 20 procent - wynika z najnowszego sondażu wyborczego przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi w Niemczech. Na czele jest nadal chadecka unia CDU/CSU z 30-procentowym poparciem.

W sondażu Forsa dla stacji RTL/ntv Zieloni po raz pierwszy od początku marca spadli poniżej poziomu 20 procent. Gdyby wybory federalne odbywały się teraz, Zieloni mieliby 19 procent poparcia (minus jeden punkt procentowy w porównaniu z poprzednim tygodniem). Unia CDU/CSU pozostała na poziomie 30 procent i tym samym ma największe poparcie. Socjaldemokratyczna SPD i skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec zyskały po jednym punkcie procentowym w porównaniu z poprzednim tygodniem. SPD ma obecnie 15 procent, AfD 10 procent. Liberalna FDP osiąga 11 procent, Lewica 7 procent. 8 proc. wybrałoby jedną z pozostałych partii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Według sondażu, gdyby doszło do bezpośrednich wyborów na urząd kanclerza, 25 procent głosowałoby obecnie na kandydata CDU/CSU Armina Lascheta (tyle samo, co w poprzednim tygodniu). Annalena Baerbock, kandydatka Zielonych na kanclerza, straciła dwa punkty procentowe i ma obecnie 19 procent. Kandydat SPD Olaf Scholz uzyskał w najnowszym sondażu 16 procent głosów, to o dwa punkty procentowe więcej niż tydzień temu. 40 procent badanych nadal nie zagłosowałoby na żadną z tych trzech osób.

Armin Laschet (CDU/CSU)Shutterstock
Annalena Baerbock (Zieloni)Shutterstock
Olaf Scholz (SPD)Shutterstock

Wybory do niemieckiego parlamentu odbędą się 26 września.

Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: