W wieku 87 lat zmarła Jadwiga Kaczyńska - matka Jarosława Kaczyńskiego i Lecha Kaczyńskiego. W ostatnich latach chorowała.
Jadwiga Kaczyńska była filologiem, pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN i uczyła języka polskiego. Odegrała w życiu synów - Jarosława i Lecha - bardzo ważną rolę.
Jak wspominał Jarosław Kaczyński: - Jej opisy wojny, konspiracji, walk, w jakich uczestniczyli jej starsi koledzy, wreszcie jej własnego zaangażowania w konspirację, wywarły na mnie ogromne wrażenie.
Natomiast śp. Lech Kaczyński przyznawał: - Mama wpływała na nasze decyzje, ale tak, że sądziliśmy, że inicjatywa należy do nas.
Młodość
Jadwiga Jasiewicz urodziła się w Sylwestra 1926 r. w Starachowicach, ale jej życie związane było przede wszystkim z warszawskim inteligenckim Żoliborzem.
Pochodziła z rodu Jasiewiczów herbu Rawicz. Jej ojciec Aleksander Jasiewicz był jednym z projektantów Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. To po nim jej synowie otrzymali drugie imię Aleksander. Rodzice Jadwigi mieszkali w tym samym domu, w którym Jacek Kuroń organizował opozycyjne spotkania – przy ul. Mickiewicza 27. Dziadek Jadwigi był rosyjskim pułkownikiem. Jak głosi rodzinna legenda, w nieznanych okolicznościach został polskim generałem, według Jarosława Kaczyńskiego „zaginął w zawierusze rewolucji październikowej, ale już w polskiej formacji. Być może na Syberii”.
Kolejne pokolenie – dziadkowie braci Kaczyńskich – miało poglądy patriotyczne i propolskie. W Starachowicach rodzice Jadwigi mieszkali i pracowali od 1940 r.
Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej rodzice wysłali Jadwigę z siostrą do rodziny matki do Starachowic.
- Ojciec Jadwigi był chory na gruźlicę, obawiał się, że i ona może się zarazić – mówiła Barbara Winklowa, wieloletnia przyjaciółka Kaczyńskiej.
Po wybuchu wojny rodzice dołączyli do córek. W 1941 r. Jadwiga wstąpiła w szeregi konspiracyjnego harcerstwa, gdzie dostała pseudonim „Bratek”.
Miała wówczas 14 lat. Była za młoda, aby - jak większość dziewcząt - szkolić się na łączniczkę, ale przeszła kurs medyczny i została skierowana do pracy w szpitalu, do którego trafiali żołnierze ranni w akcji „Burza”.
Założyciel starachowickiego harcerstwa, Jerzy Szydłowski, był jej wujkiem.
Po wojnie Jadwiga wyjechała do Warszawy, by po ukończeniu szkoły w Starachowicach podjąć studia.
Małżeństwo i dzieci
Tam w 1948 r. poślubiła Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika Armii Krajowej, uczestnika powstania warszawskiego. Poznali się na balu karnawałowym na Politechnice Warszawskiej. Jadwiga była wówczas w związku z kimś innym. Natomiast Rajmund dla niej zostawił koleżankę z konspiracji.
Rok później przyszli na świat Lech i Jarosław Kaczyńscy.
Jadwiga wspominała: - Poród był ciężki. Nie przeraziłam się jakoś, że to od razu dwójka. Od razu bardzo te dzieci pokochałam. To przecież część mnie samej. Zawsze starałam się być blisko moich dzieci.
Przy porodzie asystowała matka Tadeusza Gajcego. Kaczyńska rodziła we własnym domu. Przez kolejne lata to przede wszystkim ona zajmowała się wychowywaniem synów.
W 1961 r. gdy Lech i Jarosław wystąpili w filmie „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, zrezygnowała na pół roku z pracy w warszawskim liceum i towarzyszyła dzieciom na planie.
Kariera naukowa
Po ukończeniu studiów Jadwiga Kaczyńska od 1953 r. pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN w pracowni dokumentalistycznej i jako nauczycielka języka polskiego.
W czasach PRL Jadwiga opracowała monografię bibliograficzną Leona Kruczkowskiego, autora m.in. „Niemców” i „Kordiana i Chama”.
– Kruczkowski był nawet niezłym pisarzem. Niestety, również potwornym stalinowcem. Przypuszczam, że władze instytutu podjęły decyzję o opracowaniu jego monografii w okresie, kiedy IBL znalazł się na cenzurowanym. Być może ktoś wpadł na pomysł, że taka monografia mogłaby załagodzić sprawę. Nie mam pojęcia, dlaczego jej opracowanie powierzono pani Kaczyńskiej – mówił kilka lat temu prof. Michał Głowiński, historyk literatury, wieloletni pracownik IBL.
Ważnym znajomym Jadwigi Kaczyńskiej był polonista Jan Józef Lipski, który pracował dla IBL. Był działaczem PPS, opozycjonistą, założycielem KOR-u. Przychodził do Instytutu głównie w celach towarzyskich. M.in. z jego powodu instytut był jedną z bardziej inwigilowanych przez SB instytucją. W latach 90., po śmierci Lipskiego, Kaczyńska opracowała bibliografię wszystkich jego publikacji.
Choroba i Smoleńsk
Kiedy 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki samolot Jadwiga Kaczyńska leżała w szpitalu. Trafiła tam w marcu z powodu zaostrzenia przewlekłych chorób serca i płuc. Jarosław przez miesiąc nie mówił jej o katastrofie w obawie o jej stan zdrowia.
Według informacji medialnych, przekazane później wieści o śmierci syna zniosła "bardzo źle". W sierpniu 2010 r. opuściła szpital i wróciła do domu.
W ostatnich dniach prezes PiS nie pojawiał się publicznie. W sejmowych kuluarach mówiono, że opiekuje się matką, której zdrowie bardzo podupadło.
Autor: adso//mat/k / Źródło: Radio Maryja, tvn24.pl