Świat potrzebuje silnej, dobrze prosperującej i solidarnej Europy. W Stanach Zjednoczonych macie silnego partnera - powiedział w piątek w Warszawie prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem.
Amerykański prezydent przed rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie spotkał się w warszawskim hotelu Marriott z szefami Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Na konferencji prasowej po spotkaniu Obama podkreślił, że Unia Europejska jest największym osiągnięciem politycznym i gospodarczym współczesności.
- Nawet w obliczu chwilowych trudności nie możemy zapomnieć o tym, że UE ma niesamowite osiągnięcia - mówił Obama. - Jest to takie osiągnięcie, które powinno być zachowane i o które powinniśmy zadbać - dodał. Podkreślił, że Stany Zjednoczone są zainteresowane tym, by UE pozostała zjednoczona i demokratyczna. - Łączą nas więzy rodzinne, historyczne i wspólne wartości. Jesteśmy oddani na rzecz demokracji i praw człowieka. Nasze gospodarki są ze sobą powiązane - powiedział Obama. - Bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych i Europy jest niepodzielne, właśnie dlatego, od 70 lat USA opowiadają się za integracją Europy - oświadczył.
"W Stanach Zjednoczonych macie silnego partnera"
Obama wyraził przekonanie, że USA i Europa mogą zrobić jeszcze więcej na świecie na rzecz wyznawanych wspólnie wartości takich jak demokracja i prawa człowieka. Podkreślał łączące USA i Unię Europejską więzy historyczne a także gospodarcze.
Amerykański prezydent wyraził przekonanie, że mimo podjętej w referendum przez większość Brytyjczyków decyzji o wyjściu ich kraju z UE, Unia Europejska i Wielka Brytania będą nadal pracować ze sobą w sposób pragmatyczny.
- Świat potrzebuje silnej, dobrze prosperującej i solidarnej Europy; w Stanach Zjednoczonych macie silnego partnera - zapewniał Obama.
"USA będą wspierać Ukrainę"
Amerykański prezydent podkreślił, że Stany Zjednoczone będą zwalczać Państwo Islamskie w Syrii i Iraku.
- W samej Europie będziemy wspierać Ukrainę, wówczas gdy Ukraina dokonuje kolejnych ważnych reform gospodarczych. Stany Zjednoczone będą też dalej utrzymywać sankcje wobec Federacji Rosyjskiej do chwili kiedy Rosja zacznie spełniać zobowiązania związane z porozumieniami mińskimi - zapowiedział Obama. Dodał, że na posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej będzie mowa o "dalszym zacieśnieniu współpracy miedzy UE i NATO". - Będziemy dalej wspierać UE we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego zapewniając też dostawy ze strony Stanów Zjednoczonych - podkreślił Obama. Zapowiedział, że będą kontynuowane negocjacje dotyczące umowy handlowej TTIP. - To doprowadzi do zwiększenia możliwości zatrudnienia oraz wzmocni gospodarkę Stanów Zjednoczonych i UE - podkreślił amerykański przywódca.
Tusk: nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej
- W ciągu lat współpracowaliśmy na rzecz wzmocnienia stosunków pomiędzy Europą i USA. Dzisiaj potrzeba takich wysiłków jest jeszcze bardziej wyartykułowana - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
Tusk przypomniał wizytę prezydenta USA George'a Busha w Gdańsku w lipcu 1989 r. - Krzyczeliśmy wtedy: nie ma wolności bez solidarności - zaznaczył. - Wiedzieliśmy już wtedy, że nasza świeżo odzyskana wolność wymagać będzie bronienia i gwarancji, które w wymiarze globalnym oznaczają możliwe najbliższe związki między Europą a Stanami Zjednoczonymi - powiedział Tusk.
- Dzisiaj możemy powtórzyć tę frazę tylko z niewielką zmianą. Zachowała swoje znaczenie: nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej - oświadczył Tusk.
- Dbamy o jedność całej wspólnoty politycznej Zachodu i to jest sprawa kluczowa - wskazał szef Rady Europejskiej.
"Brexit to incydent"
- Brexit, choć jest wydarzeniem smutnym i ważkim, ale jest to incydent, jest to początek procesu. I jest to przesłanie skierowane do naszych oponentów do wewnątrz i na zewnątrz. I oponentom mogę powiedzieć z całą pewnością (...), że nie ma alternatywy wobec współpracy transatlantyckiej - mówił Tusk po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem. Tusk podkreślił wagę takich wartości jak demokracja i prawa człowieka. - I będziemy działać dalej w tym duchu, to jest istota naszych więzi, które łączą Europę ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział. Zaznaczył, że Europa cieszy się, że ma Stany Zjednoczone jako partnera. Dodał jednak, że podczas rozmów w różnych miastach europejskich coraz częściej słychać o "sloganach antydemokratycznych, eurosceptycyzmie, odwołaniach do izolacjonizmu". - I dobrze by było, żebyśmy dziś wyraźnie powiedzieli, że ktokolwiek obróci się przeciwko Ameryce szkodzi Europie, kto obróci się przeciwko Europie - szkodzi Ameryce. Ktokolwiek podważa podstawy demokracji szkodzi Ameryce oraz Europie - zauważył Tusk. - Myśmy budowali demokrację liberalną z determinacją po obu stronach Atlantyku. Powinniśmy chronić to dziedzictwo, niezwykle bogate, ale też zaskakująco świeże. I przy tej okazji pomyślałem o słowach Thomasa Jeffersona, trzeciego prezydenta USA, który powiedział, że jeżeli chodzi o władzę, nie możemy już polegać na pewności człowieka, lecz tę pewność powinniśmy kontrolować przez siłę konstytucji - dodał
Juncker: USA, NATO i UE to filary porządku światowego
Jean-Claude'em Juncker podkreślił, że USA, NATO i UE to filary porządku światowego. - Uzupełniamy siebie nawzajem. Wspólnie zapewniamy pokój i bezpieczeństwo w Europie, w naszym sąsiedztwie i poza nim. Nasza wspólna siła pozostaje potężna. Ale możemy współpracować ściślej i dlatego właśnie jesteśmy dzisiaj tutaj - mówił.
Szef KE dodał, że podczas spotkania omawiano konsekwencje Brexitu. - Nie możemy rozpocząć negocjacji, dopóki nie dojdzie do złożenia odpowiedniego zawiadomienia przez władze brytyjskie, zgodnie z art. 50, o zamiarze wyjścia z UE - oświadczył. Zaznaczył, że nawet po referendum w Wlk. Brytanii wciąż UE i Zjednoczone Królestwa są połączone wspólnotą interesów, nie tyko w dziedzinie bezpieczeństwa, ale także natury gospodarczej. Juncker podkreślił, że będą prowadzone negocjacje "z przyjaciółmi z Wlk. Brytanii. - Niewątpliwie to leży w naszym interesie, ale też i w interesie globalnym, by doprowadziły one do tego, że Wlk. Brytania będzie naszym mocnym sojusznikiem w ramach NATO i że będziemy dalej prowadzić ścisłe relacje między UE i Wlk. Brytanią - dodał szef KE. Juncker poinformował także, że rozmawiano o umowie handlowej TTIP, negocjowanej między USA i UE. - Chcielibyśmy zakończyć te negocjacje przed grudniem br." - powiedział szef KE. "Potwierdziłem nasz zamiar prowadzenia dalszych negocjacji - dodał.
Autor: js/gry / Źródło: TVN24, PAP