Nie będzie referendum ws. 6-latków. Koalicja wygrała głosowanie

[object Object]
Posłowie zdecydowali ws. referendum tvn24
wideo 2/21

Posłowie odrzucili wniosek o referendum ws. 6-latków. Koalicja PO-PSL wygrała głosowanie. Przeciwko referendum było 232 parlamentarzystów, za 222. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Z klubowej dyscypliny wyłamało się dwóch posłów Stronnictwa Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski.

12:06

Poseł Eugeniusz Kłopotek z PSL wyniki głosowania skomentował też na Twitterze.

11:56
11:05

O godz. 13 odbędzie się posiedzenie klubu PSL ws. wyłamania się Eugeniusza Kłopotka i Andrzeja Dąbrowskiego z klubowej dyscypliny. Obaj wbrew koalicji zagłosowali za referendum.

- Zostanie złożony wniosek o wykluczenie z klubu posłów Eugeniusza Kłopotka i Andrzeja Dąbrowskiego, którzy złamali dyscyplinę w głosowaniu ws. referendum edukacyjnego - poinformował wiceszef klubu PSL Zbigniew Włodkowski.

Włodkowski powiedział, że na czwartkowym posiedzeniu prezydium klubu uzgodniono, że w przypadku złamania dyscypliny w głosowaniu przeciwko obywatelskiemu wnioskowi ws. referendum dotyczącego obowiązku szkolnego sześciolatków, konsekwencją będzie wniosek o wykluczenie. Wiceszef klubu PSL jest zdania, że takie konsekwencje powinny zostać wyciągnięte wobec łamiących dyscyplinę klubową.

- Co to większość z 232 posłami, skoro dwóch głosuje inaczej - powiedział z kolei Marek Sawicki z PSL.

I dodał: - Będziemy rozmawiać o wykluczeniu (z klubu - red.). Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby Eugeniusz Kłopotek realizował swoją politykę.

Zaznaczył, że dotyczy to także drugiego posła.

11:02

- Głosowałem zgodnie z własnym sumieniem. Spodziewam się, że spotka mnie kara - powiedział poseł PSL Eugeniusz Kłopotek, choć jak zastrzegł nie spodziewa się wykluczenia z klubu.

Kłopotek: pewnie jakaś kara mnie spotka
Kłopotek: pewnie jakaś kara mnie spotkatvn24
11:01

Szef SLD Leszek Miller stwierdził, że rząd jest głuchy na wszelkie propozycje dotyczące systemu edukacji.

10:52

- Nie odpuścimy, nie poddamy się. Będziemy walczyć, bo chcemy decydować o edukacji naszych dzieci - powiedziała Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, po odrzuceniu przez Sejm wniosku o referendum.

10:45
10:41

PiS złoży wniosek o referendum ws. obowiązku szkolnego sześciolatków. Wniosek będzie zawierał pytanie tylko o tę sprawę - poinformował Jarosław Kaczyński

Prezes PiS wygłosił oświadczenie w Sejmie po tym jak posłowie odrzucili obywatelski wniosek o referendum ws. sześciolatków. - Ponieważ niektórzy z posłów twierdzili, że poparliby wniosek, który odnosiłby się tylko do sprawy sześciolatków, natomiast z ich punktu kontrowersyjne są inne pytania, PiS zgłosi w bardzo krótkim czasie w innym trybie, przez parlament, wniosek o referendum w tej sprawie. Wrócimy do sprawy referendum. Tam będzie tylko jedno pytanie: "Czy chcesz czy nie, żeby sześcioletnie dzieci szły do szkoły" - powiedział szef PiS.

Jednocześnie skrytykował odrzucenie przez Sejm referendalnego wniosku.

- Doszło do kolejnego wydarzenia, które pokazuje, że w naszym kraju demokracja jest traktowana w sposób szczególny. Te mechanizmy demokracji, które nie podobają się władzy, a mają charakter konstytucyjny, są odrzucane. Nie stosuje się ich, to już kolejny przypadek - stwierdził Kaczyński.

I dodał, że świadczy to o tym, że mamy kryzys demokracji w państwie.

PiS nie odpuszcza referendum ws. 6-latków. Złoży własny wniosek
PiS nie odpuszcza referendum ws. 6-latków. Złoży własny wniosektvn24
10:35
10:32

Premier Donald Tusk powiedział po głosowaniu, iż ma nadzieję, że gdy emocje opadną, uda się porozmawiać o polskich szkołach i przedszkolach.

- Mam nadzieję, że jak te emocje opadną wszystkie strony tego bardzo ważnego sporu, i wcale niepolitycznego, przyjmą moją propozycję, żeby poważnie porozmawiać, w jaki sposób uczynić polskie szkoły i przedszkola miejscami maksymalnie przygotowanymi, najlepiej przygotowanymi do tego, żeby nasze dzieci, nasze wnuki mogły tam przebywać i być wychowywane - powiedział Tusk. - Sam pomysł referendum, szczególnie niektóre pytania w referendum, w mojej ocenie nie pozwalały na zaakceptowanie takiego pomysłu. Mam bardzo dużo szacunku i respektu dla tych, którzy podjęli ten wysiłek. Podzielam w dużym stopniu ich lęki - dodał szef rządu. Zaznaczył, że wie, iż szkoły nie są w Polsce idealne. Ale są bez porównania lepsze, niż niektórzy to próbują przedstawić.

Premier zapytany o emocje na sali sejmowej towarzyszące piątkowemu głosowaniu, odpowiedział: - Nie lubię jak ktoś krzyczy niezależnie w jakiej sprawie.

10:31

Zebrani na sejmowej galerii rodzice krzyczeli po głosowaniu pod adresem posłów, którzy zagłosowali przeciwko referendum: "wstydźcie się".

10:31

Razem z rządem, czyli przeciwko referendum zagłosowało dwóch posłów niezależnych - Wanda Nowicka i Ryszard Galla oraz jeden poseł koła poselskiego Inicjatywa Dialogu - Artur Bramora.

10:30

Z klubowej dyscypliny wyłamało się dwóch posłów PSL Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski.

10:22

Sejm odrzucił wniosek o referendum. Zagłosowało 454 posłów, "za" było - 222, przeciwko - 232. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Posłowie po głosowaniu krzyczeli: "hańba", "hańba", "hańba".

Sejm odrzucił wniosek o referendum ws. 6-latków
Sejm odrzucił wniosek o referendum ws. 6-latkówtvn24
10:15

Beata Kempa z Solidarnej Polski zawnioskowała o przerwę, aby premier Donald Tusk zwołał spotkanie koalicyjne ws. referendum. W jej opinii powinien wtedy odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy w cywilizowanym kraju władza wie lepiej od rodziców co jest dobre dla ich dzieci?

Beata Kempa zadaje pytania premierowi
Beata Kempa zadaje pytania premierowitvn24
10:13

Krystyna Łybacka z SLD zawnioskowała o przerwę w obradach i zwołanie Konwentu Seniorów. - Polacy zasługują na rozmowę - stwierdziła, przekonując, że powinno się dojść do referendum.

Łybacka: Polacy zasługują na rozmowę
Łybacka: Polacy zasługują na rozmowętvn24
10:10

- Pójście 6-latków do szkół spowoduje, że będą one coraz lepiej wypełniać swoje funkcje - powiedział premier Donald Tusk.

Zaznaczył, że ma inny pogląd niż pomysłodawcy referendum, ale nie umniejsza to jego szacunku dla ich inicjatywy i wykonanej pracy.

"Najgroźniejszym mitem jest to, że polskie szkoły nie są przygotowane na przyjęcie 6-latków"
"Najgroźniejszym mitem jest to, że polskie szkoły nie są przygotowane na przyjęcie 6-latków"tvn24
10:05

Podczas przemówienia premiera Donalda Tuska podszedł do niego Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, by się przywitać. Na ręku niósł jedno ze swoich dzieci.

Elbanowski z dzieckiem podchodzi do premiera
Elbanowski z dzieckiem podchodzi do premieratvn24
10:01

Głos - tuż przed rozstrzygnięciem losów referendum - zabrał premier Donald Tusk. - Kiedy słyszę z ust posła SLD, że referendum to sposób na rozkręcenie koalicji, to ręce opadają - powiedział szef rządu.

- Trzeba rozwiać mity, które przeszkadzają w podjęciu racjonalnej decyzji. (...) Najgroźniejszym mitem jest to, że polskie szkoły nie są przygotowane na przyjęcie 6-latków - mówił Tusk.

Jak przekonywał, żadna szkoła nigdy nie da gwarancji, że nasze dzieci będą się uczyły w idealnych warunkach. Tego nie zmienimy w referendum. To musimy realizować wspólnie każdego dnia - mówił. - Naszym dzieciom zagrażają pomysły, by system edukacyjny wywracać co 5 lat - stwierdził premier.

09:57

Piotr Bauć z Twojego Ruchu: - To głosownie za demokracją. Dlaczego rząd się boi referendum?

09:56

- Dlaczego rząd PO-PSL obawia się ogólnonarodowej dyskusji na temat polskiej edukacji. (...) Dlaczego odmawiacie dyskusji rodzicom, którzy po 2 godziny dziennie odrabiają prace domowe ze swoimi dziećmi 6-letnimi- pytała Marzena Wróbel z Solidarnej Polski.

Przemówienie Marzeny Wróbel
Przemówienie Marzeny Wróbeltvn24
09:55

Kazimierz Michał Ujazdowski z PiS: To najważniejsze głosowanie w tym roku. Ma dwa aspekty: edukacyjny i obywatelski. Mamy do czynienia z inicjatywą ludzi, którzy działają na rzecz dobra dzieci, rodziców i polskiej szkoły. Chciałbym podziękować państwu Elbanowskim.

09:51

Artur Dębski, poseł Twojego Ruchu poinformował na Twitterze, że na sali obecnych jest 454 parlamentarzystów. - To świadczy o mobilizacji wszystkich, opozycji przede wszystkim - stwierdził.

09:45

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy koalicja PO-PSL rozpadnie się po piątkowym głosowaniu. - Nie udzielam w tej chwili żadnych wywiadów. Proszę mnie zwolnić od komentarzy - stwierdził.

09:45

Poseł Kazimierz Michał Ujazdowski chciał zdać na koniec swojego wystąpienia zadać pytanie premierowi Donaldowi Tuskowi i wicepremierowi Januszowi Piechocińskiemu. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz nie chciał dopuścić go do głosu, twierdząc, że przekroczył czas swojego wystąpienia, przewidziany sejmowym regulaminem.

Poseł Ujazdowski dziękuje Elbanowskim
Poseł Ujazdowski dziękuje Elbanowskimtvn24

- To skandal, zamykanie ust w takiej sprawie - stwierdził Ujazdowski, oświadczając, że nie opuści sejmowej mównicy. W końcu Kopacz pozwoliłam mu zdać pytanie. - Jeśli w takiej sprawie nie jest potrzebne referendum, to w jakiej sprawie pozwolicie - pytał Ujazdowski.

09:37

Szef PSL i wicepremier Janusz Piechociński: - Po co Gienek "grzeje" temat wyrzucania czy też nie wyrzucania. Jesteśmy w demokratycznej przestrzeni.

Dodał, że jest spokojny o wynik głosowania ws. referendum.

09:35

- Nie wierzę, że zostanę wyrzucony ani z klubu, ani z partii. Nie wystąpię z partii i zostanę tam do końca moich dni, będę zmieniał PSL od środka – powiedział poseł PSL Eugeniusz Kłopotek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Przed sejmowym głosowaniem nad wnioskiem o referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla 6-latków Kłopotek powtarza, że złożył wcześniej publiczne oświadczenie w tej sprawie. – Nie mogę się wycofać, będę głosował zgodnie z własnym sumieniem – zapowiedział w TVN24. To oznacza, że koalicja może mieć kłopot z odrzuceniem wniosku.

Kłopotek zdania ws. referendum nie zmienił. "Nie wyrzucą mnie z partii"
Kłopotek zdania ws. referendum nie zmienił. "Nie wyrzucą mnie z partii"tvn24
09:16

Prof. Janusz Czapiński we "Wstajesz i wiesz" w TVN24: Jeśli nawet dojdzie do referendum, to nie sądzę, aby 15 mln Polaków pofatygowało się do urn. Polskie społeczeństwo nie jest przygotowane do referendum. Nie powtórzymy sukcesu referendum unijnego.

Prof. Czapiński zaznaczył, że nie trafia do niego epatowanie argumentem, że milion osób podpisało się pod wnioskiem o referendum. Dodał jednak, że tę sprawę trzeba potraktować jako wstęp do dyskusji o polskiej szkole.

09:10

Poseł sejmowego koła Inicjatywa Dialogu Artur Bramora powiedział, że ws. referendum edukacyjnego zagłosuje tak jak koalicja, czyli przeciwko obywatelskiemu wnioskowi. - Nie będę się podpisywał pod hucpą polityczną, nie stać nas na organizację referendum, w którym i tak nie będzie frekwencji - powiedział Bramora. Koło Inicjatywa Dialogu liczy czworo posłów. Dwoje z nich: Halina Szymiec-Raczyńska i Dariusz Dziadzio zapowiedziało w czwartek, że zagłosują za wnioskiem o referendum. Czwarty poseł koła Bartłomiej Bodio przebywa za granicą.

09:07

W Sejmie jest już premier Donald Tusk wraz z ministrami. Czekają na głosowanie nad referendum

Po godz. 9 Sejm będzie głosować nad obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. obowiązku szkolnego 6-latków. Przeciw organizowaniu referendum opowiadają się kluby koalicji PO-PSL. Wszystkie kluby opozycyjne zapowiedziały poparcie obywatelskiego wniosku, podobnie jedyne sejmowe koło oraz większość z ośmiorga posłów niezrzeszonych. W klubie PO głosowaniu wniosku o referendum będzie obowiązywać dyscyplina. PO argumentuje, że 6-latki idą do szkół w większości krajów europejskich. Podobnie dyscyplina będzie obowiązywać w klubie PSL, jednak dwóch posłów Stronnictwa Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski zapowiadało od dawna głosowanie za przeprowadzeniem referendum. Po wprowadzeniu dyscypliny klubowej w głosowaniu Kłopotek powiedział, że zagłosuje w zgodzie z własnym sumieniem, w podobny sposób wypowiedział się Dąbrowski.

Bezwzględna większość

Sejm przyjmuje obywatelski wniosek bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zakładając 100 proc. frekwencję (460 posłów) w głosowaniu nad wnioskiem ws. referendum, jego zwolennicy musieliby zebrać 231 głosów. Kluby PO i PSL mają łącznie 232 posłów, a opozycja, wliczając posłów niezrzeszonych, 228. W dzisiejszym głosowaniu - biorąc pod uwagę spodziewane głosowanie dwóch posłów PSL za wnioskiem oraz posłanki niezrzeszonej, wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej, która zapowiedziała głosowanie przeciwko - dużą rolę odegra frekwencja na sali sejmowej. Niepodjęcie uchwały w sprawie przyjęcia wniosku oznacza jego nieuwzględnienie. Natomiast w razie przyjęcia obywatelskiego wniosku, zostaje on skierowany do Komisji Ustawodawczej, która przygotowuje projekt uchwały sejmowej o przeprowadzeniu referendum; taką uchwałę Sejm podejmuje również bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Inicjatorzy referendum - Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców - zebrali prawie milion podpisów pod wnioskiem o jego przeprowadzeniem. Chcą, by w referendum zadać pięć pytań:

1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków?

2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków?

3. Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów?

4. Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej?

5. Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?

Autor: mac//gak / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Burzowy sobotni wieczór w części kraju. W miejscowości Radgoszcz (Wielkopolska) wiatr poderwał dmuchany zamek, cztery osoby zostały poszkodowane. W Kiełbicach (Zachodniopomorskie) ewakuowano kilkudziesięciu harcerzy przebywających na obozie.

W Zachodniopomorskim ewakuacja, w Wielkopolsce cztery osoby poszkodowane

W Zachodniopomorskim ewakuacja, w Wielkopolsce cztery osoby poszkodowane

Źródło:
TVN24, PAP

Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana w Kijowie to był gest, który miał niewątpliwie poprawić jego wizerunek wewnątrz Unii Europejskiej. Ale przekaz, jaki wysłał z Ukrainy, był dokładnie przekazem putinowskim - stwierdził w "Faktach po Faktach" Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, były ambasador na Łotwie i w Armenii. Marek Ostrowski, dziennikarz tygodnika "Polityka" powiedział, że Orban ewidentnie szkodzi sprawie Europy.

Dla Kijowa pieredyszka, dla Putina raport

Dla Kijowa pieredyszka, dla Putina raport

Źródło:
TVN24

To jest efekt wyczerpania się modelu przywództwa Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, komentując problemy z wyborem przez PiS marszałka w Małopolsce, gdzie ma większość w sejmiku. - To nie jest tak, że to się wydarzyło nagle. To jest taki długotrwały proces, którego w tej chwili widzimy spektakularny koniec - stwierdziła Joanna Kluzik-Rostkowska (KO).

"To jest efekt wyczerpania się modelu przywództwa Jarosława Kaczyńskiego"

"To jest efekt wyczerpania się modelu przywództwa Jarosława Kaczyńskiego"

Źródło:
TVN24

W sobotę w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy ciężarówka transportująca ropę zderzyła się z minibusem. Nie żyje 14 osób, w tym sześcioletnie dziecko. Przeżyła tylko jedna osoba - donosi Reuters, powołując się na miejscowe służby ratunkowe.

Cysterna zderzyła się z minibusem. Przeżyła tylko jedna kobieta

Cysterna zderzyła się z minibusem. Przeżyła tylko jedna kobieta

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

2 lipca w Katowicach z okna na trzecim piętrze budynku mieszkalnego wypadł 2,5-letni chłopiec. Przeżył, ale z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala, gdzie jego stan poprawia się. Policja apeluje: mając dzieci w domu, zadbajmy, żeby okna i drzwi były zawsze zabezpieczone, to sprawa życia i śmierci. Historie ku przestrodze.

Mając dzieci, należy zamykać okna w domu. Ciekawość malucha może doprowadzić do tragedii

Mając dzieci, należy zamykać okna w domu. Ciekawość malucha może doprowadzić do tragedii

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na zalewie Wióry (woj. świętokrzyskie) doszło do tragicznego wypadku. Wstępne ustalenia policji mówią o tym, że 12-letni chłopiec i 44-latek spadli z materaca do wody, gdy podczas skrętu doszło do zderzenia z drugim skuterem. Dziecko było reanimowane, jego życia nie udało się uratować.

12-latek utopił się, spadł z materaca ciągniętego przez skuter wodny

12-latek utopił się, spadł z materaca ciągniętego przez skuter wodny

Źródło:
tvn24.pl

17-latka w Skorzęcinie (Wielkopolskie) utonęła w sobotę po tym, jak wyskoczyła z rowera wodnego do jeziora bez kapoku.

17-latka zeskoczyła z roweru wodnego. Nie żyje 

17-latka zeskoczyła z roweru wodnego. Nie żyje 

Źródło:
PAP

Pogoda na jutro. Nocą przez Polskę wędrować będą burze z ulewami i porywistym wiatrem. Gwałtowne zjawiska prognozowane są także na niedzielę 7.07, kiedy termometry pokażą od 21 do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela 7.07. Nocna wędrówka ulewnych opadów

Pogoda na jutro - niedziela 7.07. Nocna wędrówka ulewnych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najpierw pojechał do Ukrainy, gdzie jeszcze świeża jest krew ofiar rosyjskiego imperializmu. Później jedzie ściskać prawicę komuś, kto za tę krew ofiar odpowiada - mówił w sobotę marszałek Sejm Szymon Hołownia. Ocenił, że "jest w tym coś okrutnego". Premier Donald Tusk spytał, "czy ktoś czuje się bezpieczniej po rozmowie Orbana z Putinem".

"Jest w tym coś okrutnego", "czy ktoś czuje się bezpieczniej?"

"Jest w tym coś okrutnego", "czy ktoś czuje się bezpieczniej?"

Źródło:
PAP

Burza tropikalna Beryl zmierza w stronę Teksasu, a jej dotarcie do amerykańskiego lądu prognozowane jest na poniedziałek. Przedtem może ona przybrać na sile i ponownie stać się huraganem, choć już nie tak silnym, co można było zaobserwować w ostatnich dniach na Karaibach. Tam wciąż trwa usuwanie skutków silnego wiatru i ulewnych opadów.

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NHC

Premier Węgier Wiktor Orban poleciał w piątek do Moskwy w drodze na szczyt Organizacji Państw Turkijskichej w Azerbejdżanie. Dawniej Władimir Putin mógł postrzegać takie zachowanie jako upokorzenie, ale teraz jest mu to na rękę - ocenił w Dmytro Tużanski, ukraiński politolog, szef Instytutu Strategii Środkowoeuropejskiej w Użhorodzie.

Taki gest byłby kiedyś upokorzeniem dla Putina

Taki gest byłby kiedyś upokorzeniem dla Putina

Źródło:
PAP

Zdobyć szczyt Śnieżki to nie lada wysiłek, ale zrobić to, mając na sobie pełny strażacki ekwipunek - to dopiero wyczyn. "Strażak na szlak" to pomysł na wsparcie pozyskiwania szpiku. Na szczyt strażacy wchodzą w grupach po 100 osób. Celem jest nie tylko zbieranie funduszy dla Fundacji DKMS, ale również zwiększenie świadomości społecznej.

Strażacy z ekwipunkiem wspinają się na Śnieżkę, żeby promować dawstwo szpiku

Strażacy z ekwipunkiem wspinają się na Śnieżkę, żeby promować dawstwo szpiku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Victoria Starmer jest żoną nowego brytyjskiego premiera, Keira Starmera. Jednym z wątków wspominanych w tym kontekście przez media są jej polsko-żydowskie korzenie. Do jej pochodzenia nawiązał w sobotę szef polskiego rządu Donald Tusk.

Żona nowego brytyjskiego premiera ma związki z Polską. Kim jest Victoria Starmer?

Żona nowego brytyjskiego premiera ma związki z Polską. Kim jest Victoria Starmer?

Źródło:
PAP, tvn24.pl, BBC

Przed fałszywymi stronami podszywającymi się pod portal rządowy ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści "zachęcają do wybrania banku, w którym posiadamy rachunek" i próbują wyłudzić dane logowania.

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Źródło:
tvn24.pl

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzice trzymiesięcznego chłopca, u którego "stwierdzono liczne obrażenia mózgu powstałe na przestrzeni co najmniej kilku tygodni", usłyszeli zarzuty znęcania się fizycznego nad dzieckiem i spowodowania ciężkich obrażeń. To 35-letnia adwokatka i 37-letni lekarz. Ich pełnomocnik przekazał, że nie przyznali się do stawianych zarzutów.

Zarzuty dla rodziców niemowlaka z obrażeniami mózgu. Ojciec dziecka, lekarz, był karany

Zarzuty dla rodziców niemowlaka z obrażeniami mózgu. Ojciec dziecka, lekarz, był karany

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Na razie nie widać końca gorącej, ale i burzowej pogody. Po upalnym weekendzie poniedziałek przyniesie trochę niższą temperaturę, ale od wtorku znów popłynie do nas zwrotnikowe powietrze. Termometry w kolejnych dniach pokażą nawet 34 stopnie Celsjusza. Wrócą też gwałtowne zjawiska.

Krótka przerwa od upału, po niej nawet 34 stopnie

Krótka przerwa od upału, po niej nawet 34 stopnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Pan miał swój Excel, a chłop - zespół stresu pourazowego

Pan miał swój Excel, a chłop - zespół stresu pourazowego

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Najpierw musimy się zastanowić nad odpowiedzialnością samego ministra sprawiedliwości, ale być może w tym kontekście także premiera - powiedział o Zbigniewie Ziobrze i Mateuszu Morawieckim w specjalnym wydaniu programu "#BezKitu" w TVN24 obecny szef resortu Adam Bodnar. Odniósł się w ten sposób do kwestii badania nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości i odpowiedzialności za tę aferę członków poprzedniego rządu. Zaznaczył, że list Jarosława Kaczyńskiego do Ziobry ujawniony w ostatnich dniach "ma szczególne znaczenie" i był jedną z podstaw dla przygotowania wniosku o uchylenie immunitetu byłemu wiceministrowi Marcinowi Romanowskiemu.

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Źródło:
TVN24

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Wakacje na greckiej wyspie, w malowniczym regionie Włoch, a może w hotelu Drakuli? W ofercie platformy Max nie brakuje filmów w sam raz na letni wieczór. Co warto obejrzeć?

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi horror "MaXXXine", trzecia części trylogii Ti Westa. Wspomniała także o ekscentrycznych ubraniach Eltona Johna, które trafiły na aukcję.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl