NFZ karze szpitale: 67 mln zł do zapłaty

 
TVN24Szpitale muszą zwrócić NFZ-owi ponad 67 milionów złotych

Pięć milionów złotych kary będzie musiało zapłacić NFZ-owi Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach. Dodatkowo placówka ma zwrócić Funduszowi dwa miliony złotych, które otrzymała, a otrzymać nie powinna. Centrum jest niechlubnym rekordzistą w ilości nieprawidłowości, na jakie natknęły się wojewódzkie oddziały NFZ, przeglądając umowy. W sumie przejrzały ich ponad trzy tysiące. Efekt? Szpitale i przychodnie muszą zwrócić NFZ-owi ponad 67,4 mln zł.

Z tej kwoty 47 milionów złotych ma wrócić do NFZ-u z tytułu zakwestionowanych środków finansowych w poszczególnych placówkach. 20 milionów to suma wszystkich nałożonych przez Fundusz kar.

Na jakie nieprawidłowości w realizacji umów na świadczenia zdrowotne w 2009 roku jego pracownicy wskazywali najczęściej? - Przede wszystkim na niezasadne rozliczanie świadczeń, podwójne wykazywanie do rozliczeń tej samej procedury, brak wykonania diagnostyki niezbędnej do rozliczenia, niepotwierdzanie w dokumentacji udzielania świadczeń, brak wymaganego sprzętu i aparatury medycznej oraz wymaganych kwalifikacji personelu - wylicza Andrzej Troszyński z NFZ.

Rekordziści

Z raportu przekazanego Polskiej Agencji Prasowej wynika, że w lecznictwie szpitalnym nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim braku zasadności hospitalizacji pacjentów i jej nieprawidłowego rozliczenia, oraz nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji.

W ambulatoryjnej opiece specjalistycznej z kolei kontrole wykazały uchybienia m.in. w kwalifikacji pacjentów do badań, braki w wyposażeniu w sprzęt i nieprowadzenie listy oczekujących na świadczenia. W leczeniu stomatologicznym stwierdzano natomiast głównie wpisywanie do rozliczeń świadczeń niefinansowanych przez NFZ.

Najwyższą sumę zakwestionowanych środków i nałożonych kar odnotowano w województwach: śląskim - ponad 14,1 mln zł, wielkopolskim - ponad 13,9 mln zł i mazowieckim - ponad 7,4 mln zł.

Małgorzata Doros z biura prasowego śląskiego oddziału NFZ podkreśla jednak, że łączna wysokość kar nałożonych w tym oddziale wynika z dużej liczby świadczeniodawców. Najwięcej do kasy Funduszu - siedem milionów złotych - wpłacić będzie musiało Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości