Naczelny rabin Polski: gdy ktoś chwali Hitlera, potrzebny jest powszechny sprzeciw

W reportażu "Superwizjera" pokazano środowisko polskich neonazistów
"Polscy neonaziści" w "Superwizjerze"
Źródło: tvn24

Niemcy w czasach Hitlera zabili tutaj sześć milionów Polaków: trzy miliony Żydów i trzy miliony nie-Żydów. I ktoś chce być taki jak on? – powiedział naczelny rabin Polski Michael Schudrich, komentując reportaż "Superwizjera" TVN pokazujący między innymi obchody urodzin wodza III Rzeszy.

Dziennikarze "Superwizjera" TVN przeniknęli do szeregów organizacji "Duma i Nowoczesność" i ujawnili, co dzieje się na spotkaniach polskich neonazistów. Materiał w sobotni wieczór wyemitowała TVN24.

Na nagraniach ukrytą kamerą pokazane są między innymi obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 roku w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Śledztwo w sprawie publicznego propagowania faszyzmu prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Trwa ustalanie tożsamości osób, które uczestniczyły w wydarzeniu z Wodzisławia.

"I ktoś chce być taki jak on?"

Komentując reportaż, naczelny rabin Polski Michael Schudrich podkreślił, że kiedy ktoś chwali Hitlera, potrzebny jest powszechny sprzeciw, bo najgorszą reakcją w takiej sytuacji jest milczenie.

- To jest mała grupa, ale bardzo ważne jest, by już teraz normalni ludzie głośno wyrazili swój sprzeciw. Ponad 70 lat po zagładzie Żydów i Polaków nie możemy tolerować takich rzeczy. Każdy Polak powinien powiedzieć w tej kwestii: nie. To musimy mówić głośno i w tej sprawie nie powinno być podziału na prawicę, lewicę, na wierzących i niewierzących – zaznaczył.

Jak dodał, nie jest w stanie pojąć, w jaki sposób dla jakiegokolwiek Polaka Hitler może być wzorem.

- Niemcy w czasach Hitlera zabili tutaj sześć milionów Polaków: trzy miliony Żydów i trzy miliony nie-Żydów. I ktoś chce być taki jak on? – powiedział naczelny rabin Polski.

Michael Schudrich uczestniczył w poniedziałek w Gnieźnie we wręczeniu medali "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przyznanych pośmiertnie czworgu Wielkopolan. Tytuł przyznawany jest osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

Do tej pory tytułem wyróżniono ponad 26,9 tys. osób z całego świata. Polscy Sprawiedliwi stanowią wśród nich największą grupę - przeszło 6,8 tys. osób.

Autor: mnd//kg / Źródło: PAP

Czytaj także: